اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

اطلاعیه دعوت به مصاحبه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی مورخ 15/4/97

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

برگزاری نشست  هیئت امنای بنیاد فرهنگی البرز با حضور رئیس سازمان اوقاف و مدیر عامل جدید این بنیاد

برگزاری نشست هیئت امنای بنیاد فرهنگی البرز با حضور رئیس سازمان اوقاف و مدیر عامل جدید این بنیاد

نشست هیئت امنای بنیاد فرهنگی البرز پیش از ظهر امروز با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و مهندس حیدر ارشدی مدیر عامل جدید این بنیاد برگزار شد.

 چهارشنبه 10 بهمن 1397   657  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حیدر ارشدی مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز در این نشست ضمن ارائه تاریخچه ای از فعالیت های بنیاد فرهنگی البرز به تبیین آخرین وضعیت این بنیاد از لحاظ کمی و کیفی پرداخت.
دکتر سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه نیز ضمن بررسی دقیق وقف نامه و اساس نامه این موقوفه رهنمودهایی را به مدیر عامل جدید بنیاد فرهنگی البرز ارائه داد.  
گفتنی است،بنياد فرهنگی البرز در ۲۷ اسفند ۱۳۴۲ با سرمایه و همت «مرحوم آقای حسینعلی البرز» تاسیس گردید. او با روح بزرگش، تمام اموال خود را در راه گسترش علم، وقف کرد تا با تاسیس بنیاد البرز و تمرکز اموالش در آن، بتواند علم را در جامعه گسترش دهد.
مرحوم البرز در خاطرات خود می نویسد: با مشورت اساتید دانشگاه­‌ها، حقودانان و سه دخترم (که هرسه نفر آنان صاحب نظر در امور فرهنگی و تربیتی هستند)، تصمیم گرفتم حاصل زحمات خود را وقف اشاعه فرهنگ کشورم کنم و در بنیادی متمرکز سازم.
«حسینعلی البرز» مبتکر جایزه نوبل ایرانی، مبتکر وام اشتغال به کار دانشجویی و مبتکر وام شرافتی است. وام شرافتی وامی است که در آن از اخذ سفته، چک و یا ضامن خودداری می‌شود و تنها وام گیرنده از نظر اخلاقی متعهد می‌شود که به شرط مشغولیت به کار آن را پرداخت کند.
مرحوم البرز پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران که بدلیل انجام عمل جراحی و نقاهت پس از آن، در کانادا بسر می­برد، طی نامه مورخ ­1358/1/24 خدمت حضرت امام خمینی (ره)، تولیت موقوفات اعم از منقول و غیر منقول و وجوه نقدیه را با در نظر گرفتن مواد اساسنامه و وقفنامه به مقام منیع حضرت امام (ره) واگذار می نمایند.
حضرت امام خمینی (ره ) نیز در ذیل نامه مؤسس بنیاد، چنین مرقوم فرموند:
بسمه تعالی
"حضرات آقایان هیئت امناء اوقاف
هیئتی برای رسیدگی  و عمل بمندرجات وقف نامه مذکور در این ورقه تعیین نمائيد. معلوم است، این هیئت مرکب از امناء و معتمدین و یک نفر روحانی مورد اعتماد خواهد بود"  
والسلام عليكم        روح ا... الموسوی الخمینی .
براساس این مرقومه، از آن سال تاکنون، بنیاد فرهنگی البرز تحت نظارت هیئت امنایی سازمان اوقاف و امور خیریه اداره می گردد.
مرحوم حسینعلی البرز در سال 1377 دار فانی را وداع گفت.
 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار