اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو

میز خدمت الکترونیکی

مدرسه خیر ماندگار

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

جایگاه واقعی وقف را به جامعه معرفی کنیم

جایگاه واقعی وقف را به جامعه معرفی کنیم

گفتگو با مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر

 چهارشنبه 24 بهمن 1397   449  0      

وقف و امور خیریه شامل ابعاد مختلفی می شود که در مورد هر کدام از آنها در جای خود باید به صورت مفصل بحث شود از طرفی  چند و چون و نوع فعالیت های سازمان اوقاف و امور خیریه مخصوصا در استانها آن طور که باید و شاید اطلاع رسانی نشده است. با توجه به رویکرد جدید این سازمان مبنی بر اطلاع رسانی دقیق در مورد فعالیت ها با حجت الاسلام محمدرضا اسماعیل پور مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر گفتگویی انجام داده ایم که مشروح آن را  در ادامه همین مطلب می خوانید:
مهمترین برنامه واقدامات اداره کل درسال جاری چه بوده است ؟ از نظر شما بزرگترین دستاورد اداره کل درسال جاری چیست؟ به طور کلی عملکرد اداره کل در سال جاری را چگونه ارزیابی می کنید و چه نمره ای به آن می دهید؟ چه فعالیت هایی به پایان رسیده و چه فعالیت هایی هنوز ادامه دارد؟
فعالیت های مهم زیادی در سال جاری انجام شده و ما توفیق این را داشته ایم  که کلیه شناسه برنامه های سال 97 را اجرا کنیم. نشست های تعامل بین دستگاهی، دیدار با ائمه جمعه و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، برگزاری نشست های خبری با صدا وسیما واصحاب رسانه و حضور در محافل و مجالس مختلف از جمله فعالیت های مهم ما در سال جاری بوده است.
باعنایت به برنامه های انجام شده عملکرد اداره کل را خیلی خوب ارزیابی می کنم البته هیچ برنامه ای در حوزه وقف تمام شدنی نیست هرچند که برنامه های محول شده تاکنون به نحواحسن انجام شده است. امیدواریم با همت بیشتر بتوانیم جایگاه واقعی وقف را درجامعه معرفی کنیم.
فعالیت اداره کل در سال جاری با چه نقاط قوتی همراه بوده است ؟ برای انجام ماموریت های سازمانی با چه موانع ومشکلاتی روبرو بوده اید؟
باتوجه به حضور درجلسات شهرستانی واستانی ، نشست های تخصصی با ائمه جمعه ، ائمه جماعات شهر و روستا، نشست با حوزه های علمیه ، مسئولین دستگاه های اجرائی استانی وشهرستانی از جمله استاندار ومعاونین و فرمانداران ، شهرداران خوشبختانه امسال تعاملات ارزنده ای داشته ایم که امیداست بتوانیم از همدلی های ایجاد شده رونق حوزه وقف را انشاء ا... درآینده نزدیک ببینیم هرچند که موانع و مشکلاتی نیز از جمله کم بودن منابع مالی ، وجود برخی از قوانین دست وپاگیر ، بوراکراسی اداری ، ماموریت های غیر ضروری و برقراری آموزش های خارج از استان  و پائین بودن حوزه اختیارات استانی باعث آسیب های جدی به اجرای برنامه ها می شود.
در زمینه وقف های جدید و احیا  و عمران وآبادانی موقوفات چه اقدامات موثری در استان صورت گرفته است؟
حضور درمحافل ومجالس ، انجام برنامه های فرهنگی ، اجتماعی و معرفی موقوفات استان و اجرای امینانه نیات واقفین خیراندیش ونیز بر گزاری نشست های تعاملی با نهاد و سازمان ها ، حضور در مساجد و تبیین موضوع وقف ومعرفی موقوفات استان باعث به ثمر نشستن نهاد وقف درجامعه شده است والحمدالله از ابتدای سال تاکنون تعداد وقفهای جدید قابل توجهی در استان صورت گرفته است.
اداره کل استان چه دستاوردهای شاخصی در حوزه وقف و بقاع متبرکه در چهل سال اخیر و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی داشته است ؟
به لطف خداوند متعال امسال که چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می گیریم بهترین دستاورد حوزه موقوفات ایجاد سامانه جامع موقوفات ، معرفی موقوفات  واینکه برخی از شناسه های موقوفات از جمله نیات قرآنی واجتماعی توانسته است جایگاه ویژه اوقاف را در استان حفظ  کند. امروز برخی از فعالیت های سازمان اوقاف مثل برگزاری مسابقات بین المللی قرآن به شکل برند درجامعه مطرح می شود .
برای فعال تر شدن اداره کل امورخیریه چه کارهایی را انجام داده اید؟چه پیشنهاداتی دراین زمینه دارید؟
به نظر من اگر شناسه برنامه ها بومی سازی شود وهر استانی متناسب با شرائط اقلیمی خود دارای شناسه برنامه شود ادارات چابک تر می شود.هم رسیدگی به موقوفات و بروز رسانی آن و هم اجرای نیات واقفین احتیاج به نیروی بیشتری دارد که از توان سازمان خارج است ولی اجرای برخی از برنامه ها را می توان به دیگران واگذارکرد البته باید بصورتی انجام شود که مشخص باشد که این برنامه ها از محل اجرای نیات واقفین است. متاسفانه باید گفت که اوقاف در تمام برنامه های استانی وشهرستانی مشارکت می کند و به نوعی همه از اوقاف پول می خواهند در حالی که هیچ یادی از اوقاف نمی کنند. برای فعال تر شدن برنامه های اوقاف به نظر می رسد سازمان اوقاف باید در طول سال چندین برنامه شاخص اجرا کند. به عنوان مثال صندوق قرض الحسنه وقف استانی تشکیل دهد ، انجمن خیریه تاسیس و بصورت سازمانی اقدام به ارائه خدمات به مردم کند.
مهمترین فعالیت های پیش روی اداره کل شامل چه مواردی می شود . برای سال آینده چه برنامه هایی را درنظر گرفته اید؟
مهمترین فعالیت پیش روی ما  تثبیت موقوفات ، به روز رسانی در آمد موقوفات ومعرفی اوقاف به مردم  و پیگیری مسائل عمرانی بقاع متبرکه است
وضعیت گردشگری مذهبی ( موقوفات وبقاع شاخص تاریخی ) استان را باتوجه به اقضائات فرهنگی واقلیمی چگونه ارزیابی می کنید؟
باعنایت به وضعیت اقلیمی استان بوشهر درشش ماهه اول سال کمتر کسی میل به حضور دراین استان را دارد ولی درشش ماهه دوم سال وضعیت گردشگری بسیار عالی است ویکی از اقدامات این اداره کل نیز رونق به گردشگری مذهبی است که دراین خصوص صحبت هایی نیز شده است که انشا الله بتوانیم با رونق گردشگری موقوفات وبقاع متبرکه را به بهترین نحو به جامعه معرفی کنیم.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر