اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

اطلاعیه دعوت به مصاحبه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی مورخ 15/4/97

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

تجلیل از 59 نخبه برتر کشور در پنجاه و ششمین سال اعطای جایزه بنیاد البرز

تجلیل از 59 نخبه برتر کشور در پنجاه و ششمین سال اعطای جایزه بنیاد البرز

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز از تجلیل از 59 نخبه برتر کشور در پنجاه و ششمین سال اعطای جایزه این بنیاد در روز پنجم اسفند ماه خبر داد.

 یک شنبه 28 بهمن 1397   424  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه ، مهندس حیدر ارشدی با اعلام این خبر گفت: همایش پنجاه و ششمین سال اعطاء جایزه بنیاد البرز به منظور تجلیل از 59 نفر از دانشمندان، مخترعین، دانشجویان و طلاب علوم دینی برتر در سطح ملی طی مراسمی با حضور دکتر خاموشی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امورخیریه و دیگر مسؤولان كشوری، رؤسا و اساتید دانشگاه و شخصیت های علمی و فرهنگی روز یکشنبه پنجم اسفند از ساعت 9 صبح در سالن سوره حوزه هنری  برگزار می شود.
مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در مورد جزئیات اطلاعات مربوط به برگزیدگان این دوره از همایش ملی این بنیاد گفت: در این مراسم از ۵9 نخبه برتر کشور شامل 5 دانشمند، 4 مخترع، ۱۰ دانشجوی علوم پزشکی، 30 دانشجوی سایر علوم و 10 طلبه علوم دینی با اهدای جوایز نفیسی تجلیل می شود.
وی  در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از تلاش‌های سازمان های همکار در همایش ملی پنجاه و ششمین سال اعطاء جایزه بنیاد البرز از جمله سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین مرکز خدمات حوزه های علمیه کشور افزود: براساس آئین‌نامه کنونی بنیاد فرهنگی البرز، فرایند گزینش و معرفی منتخبین جایزه بنیاد البرز، توسط مراجع مرتبط  صورت می پذیرد.
ارشدی افزود:دانشمندان و مخترعین از سوی بنیاد ملی نخبگان، دانشجویان علوم پزشکی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،دانشجویان غیر پزشکی با معرفی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (سازمان امور دانشجویان) و طلاب علوم دینی از طرف مرکز خدمات حوزه های علمیه کشور (معاونت امور نخبگان حوزه های علمیه کشور) برگزیده می شوند.
ارشدی درخصوص تفاوت این همایش با همایش های استانی بنیاد نیز گفت: در همایش‌های ملی جایزه بنیاد البرز که به صورت سالانه در تهران برگزار می شود، از منتخبین دانشمند، مخترع، دانشجو و طلاب در سراسر کشور تقدیر می شود این درحالیست که در همایش های استانی که معمولا دو تا سه بار در سال و در استان منتخب برگزار می شود، صرفا از دانش آموزان برتر آن استان با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و از طریق معرفی اداره کل آموزش و پرورش استان مربوطه تجلیل می شود.
وی همچنین با تقدیر از تلاش‌های همکاران بنیاد البرز در برگزاری همایش ملی پنجاه و ششمین سال اعطاء جایزه این بنیاد یادآور شد: امیدواریم که این همایش، بتواند در بالندگی و توسعه فرهنگ وقف علمی در کشور موثر واقع شود.
گفتنی است، بنياد فرهنگي البرز در سال 1342 شمسی با هدف كمك به  اشاعه فرهنگ ]علمي[ كشور از طريق اعطاي جوایزي به نام "جايزه بنياد البرز" به دانشمندان و پژوهندگان برتر ايراني، سپاهيان (دين، دانش، بهداشت و ترويج آباداني)، دانش‌آموختگان برگزيده و نوجوانان و نوباوگان با استعداد ايراني، به همت مردي خيرانديش و نيك‌سيرت، مرحوم حسينعلي البرز تأسيس گرديد و از آن سال تاکنون، جوایز با ارزشي را به افراد برگزيده اهدا نموده که این مهم طی سنوات اخیر در قالب همايش هاي ملی و استانی با حضور مسؤولين كشوری و شخصیت های علمی و فرهنگی برگزار گردیده است.
نکته قابل توجه اینکه مطابق آخرین اساسنامه اصلاحی توسط واقف (مرحوم البرز) در سال 1356 شمسی، جوایز این بنیاد به افراد ذیل اعطاء می گردد:
1.دانشمندان و پژوهندگان برگزیده ایرانی در داخل یا خارج از کشور که در رشته‌های مختلف موفق به کشف یا اختراعی شده باشند و باعث تسکین آلام بشری و رفاه زندگی انسانی و بالارفتن حیثیت ایرانی در جامعه جهانی گردند.
2. سپاهيان ممتاز (دانش، بهداشت و ترويج آباداني) و سپاهيان ممتاز دين در سطح كشور.
3.دانش‌آموختگان برگزیده از بین رتبه‌های اول دوره (راهنمایی، دبیرستان، هنرستان، انستیتوتکنولوژی، دانشگاه‌ها) در سراسر كشور.
4. نوجوانان و نوباوگانی که از ابتکار و ابداع و نبوغ و استعداد خاصی برخوردار باشند.
مرحوم البرز پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران که بدلیل انجام عمل جراحی و نقاهت پس از آن، در کانادا به سر می برد، طی نامه‌ای در فروردین سال 1358 شمسی محضر حضرت امام خمینی (ره)، تولیت موقوفات بنیاد فرهنگی البرز را اعم از منقول و غیرمنقول با در نظر گرفتن مواد اساسنامه و وقف نامه به ایشان واگذار می نمایند. باتوجه به توشیح حضرت امام (ره) به هیأت امناء اوقاف مبنی بر تعیین هیأتی برای رسیدگی و عمل به مندرجات وقف نامه، از آن سال تاکنون، بنیاد فرهنگی البرز تحت نظارت هیئت امنایی سازمان اوقاف و امور خیریه به اقدامات فرهنگی خود در راستای عمل به نیات مترقی واقف و تجلیل از نخبگان برتر علمی کشور ادامه می دهد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر