اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

اطلاعیه دعوت به مصاحبه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی مورخ 15/4/97

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

مروری بر گفتگوهای انجام شده با مردم ، متسابقین و صاحب نظران در چهارمین روز مسابقات بین المللی قرآن کریم

مروری بر گفتگوهای انجام شده با مردم ، متسابقین و صاحب نظران در چهارمین روز مسابقات بین المللی قرآن کریم

در چهارمین روز برگزاری سی‌وششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن در مصلای امام خمینی(ره) در میان عموم مردمی که شاهد برگزاری مسابقه بودند بازخورد‌های مختلفی را شاهد بودیم و شنیدیم .

 یک شنبه 25 فروردین 1398   119  0      

پس از تلاوت آغازین و در شروع مراسم شاهد جمعیت گسترده مردمی بودیم که به تماشای بزرگترین رویداد قرآنی کشور آمده بودند، بدون شک یکی از ویژگی های این دوره از مسابقات، حضور مخاطبان است که در مقایسه با ادوار گذشته رشد چشمگیری داشته است .
حال با پشت سرگذاردن بخشی از مرحله نهایی مسابقات، زمان مناسبی برای بررسی نقاط قوت و ضعف این دوره است، در همین راستا گفت وگوهایی با برخی از اساتید، داوران، متسابقان، کارشناسان قرآن کشور و عامه مردم صورت گرفته است.
محمدرضا پورمعین، کارشناس فعالیتهای قرآنی، مسابقات بین المللی قرآن را زمینه مناسب برای برقراری انس با قرآن در جامعه عنوان کرد و گفت: استقبال شرکت کنندگان و حضور گسترده مخاطبان در سالن مسابقات، حال و هوای خاصی را در مسابقه ایجاد کرده است.
وی عنوان کرد: تغییرات صورت گرفته نیز موجب جذابتر شدن مسابقات شده است البته نیاز به تدابیر بیشتر برای رسیدن به کمال دارد.
سیدحسین موسوی بلده قاری پیشکسوت قرآن معتقد است که انجام پروژه ای با این عظمت در کنار نقاط قوت قطعا نقاط ضعفی هم دارد، اما پس از چهل سال برگزاری مسابقات و کسب تجربیات فراوان در این زمینه قطعا پیشرفت هایی وجود داشته و باید سعی شود مخاطبان عام جذب شوند.
وی اظهار کرد: با استقبالی که از سوی عامه مردم از مسابقات بین المللی قرآن صورت گرفته امید است مردم با الهام گرفتن از آیات کلام وحی به بینش و درک صحیح دست یافته باشند تا بتوانند مشکلات موجود اعم از اخلاقی تا اقتصادی را به برکت قرآن رفع کنند.
ذبیح الله روحی، مشاور فنی و اجرایی سازمان بهزیستی می گوید: حضور گسترده مردم و پشتیبانی آنها از مسابقات قرآن بسیار ارزشمند است باید اتاق فکر تشکیل شود بررسی های لازم صورت پذیرد تا این جمعیتی که داریم را از دست ندهیم.
وی افزود: مسابقات این قدر گسترده شده که برگزاری آن کار یک سازمان نیست و همانطور که سازمانهای مختلف امسال در برگزاری مسابقه همکاری کردند باید همکاری ها ادامه دار باشد و برای مسابقات سال آینده از فردای دیدار با رهبر معظم انقلاب برنامه ریزی صورت پذیرد.
سعید علی اکبری کلیشادی، حافظ قرآن روشندل که از سال ۱۳۸۵ شروع به حفظ قرآن کرده و بمدت ۴ سال موفق به حفظ قرآن شده است معتقد است که اگر بتوانیم در این تعاملات فرهنگ برادری اسلامی را ترویج کنیم و یاد دهیم که ما با هم برادریم این فرهنگ در جهان تسری پیدا می کند و تمام مشکلات جهان اسلام حل خواهد شد.
ابراهیم ادریس که از کشور بنین در این دوره از مسابقات شرکت کرده است، برگزاری مسابقات را از مصادیق آیات قرآن برشمرد که مؤمنان را به سبقت گرفتن در امور خیر دعوت می کند.
وی با بیان اینکه نظم بسیار خوبی در برگزاری مسابقه حاکم است، گفت: توضیحاتی که داوران در مسابقات ارائه م یدهند برای شرکت کنندگان یک دوره آموزشی محسوب می شود.
حامد رشیدی سادات 25 سال دارد ، دانشجو و علاقه مند به فعالیت های قرآنی است، از وی در مورد مهم‌ترین رویدادی که این روزها در شهر تهران برگزار می‌شود، می‌پرسم. وی که خود را اهل فضای مجازی و نیز دیدن برنامه‌های تلویزیونی می‌داند، می‌گوید: این مسابقات درواقع برترین مسابقات در سطح جهان است و یک رویداد بین المللی است و با اطلاع رسانی هایی که انجام شده امسال استقبال خوبی از سوی دانشجویان برای شرکت در سالن مسابقات صورت گرفته است. 
نوجوانی 15 ساله همراه با پدرش در سالن نشسته بود. برای گفت وگو نزد او رفتم، پسر نوجوان که نامش سیدعلیرضا کاوه بود، از علاقه‌اش به تلاوت قرآن گفت و به نظر او سطح مسابقات و استقبال مخاطبان هرسال بهتر شده است.
وی در ادامه گفت: با وجود علاقه ای که در نوجوانان و جوانان به تلاوت قرآن وجود دارد، برگزاری مسابقات قرآن به منظور ایجاد انگیزه در نوجوانان بسیار مؤثر است.
امیرمهدی میرزاده ، نوجوان ۱۵ ساله دیگر که به همراه دوست خود در سالن مسابقه حضور پیدا کرده نیز با ابراز رضایت از حضور و رقابت دانش‌آموزان در کنار دیگر متسابقان گفت : وقتی همسن و سالهای خود را می‌بینم که می‌توانند قرائت های زیبا داشته باشند و موفق به حفظ آیات قرآن شده اند برای من و سایر نوجوانان ایجاد انگیزه می شود.
در این بین با نوجوان دیگری که شاهد صحبت‌های ما بود، به گفت وگو پرداختم. عرفان زارع، ۱۳ ساله نیز از علاقه اش به قرآن می گوید و معتقد است که انس با قرآن موجب شده موفقیت او در تحصیل و محبوبیت در بین دوستانش شده و خواستار برگزاری هرچه بیشتر اینگونه مسابقات در سطح جامعه شد.
در پایان این گفتگو به نظر می رسد، مسابقات قرآن همراهان بسیار زیادی داشته و اغلب معتقدند که از نکات مثبتی برخوردار است، البته برای رسیدن به نقطه مطلوب نیاز به بررسی بیشتر است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر