اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

مدرسه خیر ماندگار

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

سازمان اوقاف در حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان روش درستی پیش گرفته که باید گسترش پیدا کند

سازمان اوقاف در حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان روش درستی پیش گرفته که باید گسترش پیدا کند

گفتگو با علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی

 شنبه 7 اردیبهشت 1398   362  0      

اشاره:
162 نماینده مجلس شورای اسلامی اخیراً در بیانیه‌ای از برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم توسط سازمان اوقاف و امور خیریه تقدیر و تشکر کرده‌اند. در همین زمینه و در زمینه اهمیت وقف با علی مطهری نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی گفتگوی کوتاهی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:
 
سی و ششمین دوره مسابقات قرآن کریم به پایان رسید. فکر می‌کنید برگزاری این مسابقات با توجه به شرایط امروز کشور، تا چه اندازه در عرصه بین‌المللی و داخلی تأثیرگذار بوده است. مجلس شورای اسلامی از استمرار برگزاری این مسابقات در آینده تا چه اندازه حمایت خواهد کرد؟
 
به‌طور کلی برگزاری این‌گونه برنامه‌های بین‌المللی آثار سیاسی مثبتی برای کشور خواهد داشت. وقتی که مهمانان خارجی به کشور ما می‌آیند، علی‌رغم تبلیغات سوئی که علیه کشور ما در سطح بین‌المللی وجود دارد، واقعیات را مشاهده می‌کنند. این افراد بعداً هر کدام سفیری هستند که پس از بازگشت به کشور خود، واقعیت جاری در ایران را برای دیگران شرح می‌دهند.
این مسابقات از حیث سیاسی در برابر تبلیغاتی که آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره ما انجام می‌دهند و تبلیغاتی که علیه شیعیان وجود دارد  ـ اینکه می‌گویند شیعیان اهمیت زیادی به قرآن نمی‌دهند ـ برای کشور ما بسیار مفید خواهد بود و به‌طور کلی و به توصیه امامان، پیغمبران و بزرگان ما، توجه بیشتر به قرآن برای همه لازم است. در شرایط امروز هم، وقتی مسابقه‌دهندگان از کشورهای مختلف به ایران می‌آیند و امنیت را احساس می‌کنند و برگزاری چنین مسابقات منظمی را می‌بینند، در نگاه آن‌ها و اطرافیانشان نسبت به ایران تأثیرگذار خواهد بود.من معتقدم که این گونه برنامه‌های بین‌المللی باید در کشور بیشتر باشد زیرا ما در دنیا در نوعی انزوا به سر می‌بریم و ارزش دارد که هزینه بیشتری برای برگزاری آن در نظر گرفته شود.طبیعتاً مجلس هم باید حمایت کند و ضرورت این موضوع برای نمایندگان توضیح داده شود تا در زمان بودجه‌ریزی، کمک بیشتری صورت گیرد.
 
سازمان اوقاف در زمان مدیریت جدید خود، برنامه‌ریزی دقیقی جدیدی برای انجام فعالیت‌های دانش‌بنیان و پرداختن به استارت آپ ها انجام داده است. به نظر شما ظرفیت و سرمایه وقف تا چه اندازه می‌تواند در عرصه رونق تولید ملی مؤثر باشد؟
 
وقف در کشور ما سرمایه بزرگی است ضمن اینکه موقوفات زیادی هم داریم و طبعاً می‌توان بهتر از این‌ها از این سرمایه استفاده کرد. مردم ما نیز به وقف کردن علاقه دارند که نوعی صدقه جاریه محسوب می‌شود و برای وقف کننده باقی می‌ماند. این ابتکارات جدید است و من به‌تازگی مطلع شده‌ام. فکر می‌کنم این روش درستی است که در پیش گرفته شده و باید گسترش پیدا کند.
 
چه راهکارهایی برای ترویج فرهنگ وقف پیشنهاد می‌کنید؟
 
ابتدا باید ماهیت وقف از نظر فقهی و اقتصادی برای مردم روشن شود. شاید بسیاری از مردم ما به‌طور کافی از ماهیت آن مطلع نباشند. باید در این زمینه آموزش داده شده و تبلیغات صورت گیرد. من فکر می‌کنم مردم سرمایه‌های زیادی دارند که علی‌رغم میل به انجام کار خیر، نمی‌دانند دقیقاً باید چه کاری انجام دهند. به نظر من اگر مردم از ماهیت وقف آگاه شوند، حتماً به وقف روی می‌آورند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر