اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

اعلام مهلت ارائه مستندات، جهت دریافت مفاصاحساب برای موقوفات غیرمتصرفی

اعلام مهلت ارائه مستندات، جهت دریافت مفاصاحساب برای موقوفات غیرمتصرفی

اداره کل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف و امور خیریه در اطلاعیه ای مهلت ارائه مستندات، جهت دریافت مفاصاحساب برای موقوفات غیرمتصرفی را 15 خرداد سال جاری اعلام کرد.

 یک شنبه 8 اردیبهشت 1398   776  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، در این اطلاعیه آمده است:
بسمه تعالی
به منظور فراهم شدن بستر رسیدگی و صدور مفاصا حساب در مهلت مصرح در ماده 85 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت «2» (حداکثر  تا پایان تیر ماه) و با عنایت به تصریح ردیف های 4و5 بند ب ماده 6 و ماده 18 و تبصره ذیل آن و ماده 22 آیین نامه کیفیت تحقیق مبنی بر ضرورت تنظیم بودجه فردی موقوفه به عنوان ملزومات مورد نیاز جهت اخذ مفاصاحساب و همچنین به استناد مفاد ماده 20 (اصلاحی) آیین‌نامه اجرایی قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف و امور خیریه و بر اساس بندها و تبصره‌های ذیل آن ضمن اطلاع‌رسانی، تکالیف متولیان موقوفات غیر متصرفی (مشمول) مبنی بر پیگیری لازم برای تنظیم و تصویب بودجه فردی موقوفه تحت تولیت (حد اکثر تا پایان تیر ماه) به نحو مقتضی تأکید، تا از بروز مشکلات آتی در زمینه صدور به موقع مفاصا حساب اجتناب گردد.
مواد قانونی:
1-      ماده 14 قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف و امور خیریه
2-      بند (ح) ماده 13 قانون مالیات‌های مستقیم
3-      ماده 85 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)
ماده 14 قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف و امور خیریه:
تحقیق در جمع و خرج عواید راجع به وقف و نیز صدور مفاصا حساب و تطبیق مصارف با مفاد وقفنامه و تشخیص متولی و ناظر و ‌موقوف علیهم (‌با رعایت ماده 7 این قانون و تبصره‌های آن) با شعب تحقیق اوقاف است مگر در موقوفات منصوص‌التولیه در صورتی که مظنه تعدی و ‌تفریط متولی نباشد.
بند (ح) ماده 13 قانون مالیات‌های مستقیم:
آن قسمت از درآمد موقوفات عام که طبق موازین شرعی به مصرف اموری از قبیل تبلیغات اسلامی، تحقیقات فرهنگی، علمی، دینی، فنی، ‌اختراعات، اکتشافات، تعلیم و تربیت، بهداشت و درمان، بنا و تعمیر و نگهداری مساجد و مصلاها و حوزه‌های علمیه و مدارس علوم اسلامی و‌ مدارس و دانشگاه‌های دولتی، مراسم تعزیه و اطعام، تعمیر آثار باستانی، امور عمرانی و آبادانی، هزینه یا وام تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان،‌کمک به مستضعفان و آسیب دیدگان حوادث ناشی از سیل، زلزله، آتش سوزی، جنگ و حوادث غیرمترقبه دیگر برسد، مشروط بر این که درآمد و‌ هزینه‌های مزبور به تأیید سازمان اوقاف و امور خیریه رسیده باشد و همچنین ساخت، تعمیر و نگهداری مراکز نگهداری کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست در گروههای سنی و جنسی مختلف، مراکز نگهداری و مراقبت سالمندان، کارگاههای حرفه‌آموزی و اشتغال مصدومان ضایعه نخاعی، معلولان جسمی و حرکتی، زنان سرپرست خانوار و دختران خودسرپرست، مراکز آموزش، توانبخشی و حرفه‌آموزی معلولان ذهنی و کودکان نابینا، ‌کم بینا، کم شنوا و ناشنوا و سایر مراکز و اماکنی که بتوانند در خدمت مددجویان سازمان‌های حمایتی بهزیستی کشور قرار گیرند، از پرداخت مالیات معاف است.
ماده 85 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2):
متن زیر به عنوان تبصره ذیل بند (ح) ماده (139) قانون مالیاتهای مستقیم الحاق می‌شود:
تبصره ـ مفاصاحساب‌هایی که توسط شعب تحقیق موضوع ماده (14) قانون تشکیلات و اختیارات سازمان حج و اوقاف و امور خیریه مصوب 02/10/1363 صادر شده یا می‌شود اگر در مهلت مقرر مربوط به تسلیم اظهارنامه ‌به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه شود، برای برخورداری از هرگونه معافیت مالیاتی مقرر در این قانون یا سایر قوانین، به‌منزله اظهارنامه مالیاتی مؤدی تلقی می‌شود.
همچنین در مورد سالهای قبل از ابلاغ این قانون، در صورتی که مفاصاحساب مربوط تا پایان سال 1394 به سازمان امور مالیاتی ارائه شود، به‌منزله اظهارنامه مالیاتی خواهد بود.
موارد لازم الرعایه در جریان رسیدگی (فیزیکی) به صورتحساب موقوفات غیرمتصرفی:
1-      ارائه تصویر وقف نامه، بودجه مصوب، صورتحساب های بانکی، حکم تولیت، اسناد هزینه و درآمد سال مورد نظر.
2-      در صورت اداره موقوفه با مسئولیت وکیل کاری یا قانونی، اخذ وکالت‌نامه و بررسی آن از جهت مورد وکالت، مدت زمان وکالت و غیره ضروری است.
3-      مبنای محاسبه حقوق اوقافی (حق التولیه و حق النظاره) بر اساس عواید وصولی موقوفه می باشد.
4-      لاوصولی عواید به عنوان مورد تفریط متولی در مفاصاحساب صادره قید گردد مگر اینکه با ارائه دلایل مستند قانونی از طرف متولی، از پیگیری مؤثر ایشان برای استیفای حقوق موقوفه اطمینان حاصل شود.
5-      بررسی عواید حاصله موقوفات بایستی براساس مستندات واقعی از جمله بودجه، قراردادهای تنظیمی، پیمان‌ها و احکام قانونی که از طرف مراجع ذیصلاح صادر می‌گردد.
6-      کلیه حقوق اوقافی (حق‌التولیه و حق‌النظاره) معوقه و متعلقه بایستی در زمان رسیدگی محاسبه و به حساب‌های مربوطه واریز گردد. لذا درج عبارات طلب یا بدهی در موارد فوق پذیرفته نمی باشد.
7-      حصول اطمینان از اینکه هیچگونه حساب غیر از حساب های معرفی شده، وجود ندارد.
8-      صورتحساب آن دسته از موقوفاتی مشمول رسیدگی خواهد بود که براساس آخرین اصلاحیه ماده 24 آیین‌نامه اجرایی قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف و امورخیریه (مصوب 18‏/3‏/95 هیأت محترم وزیران) اطلاعات خود را در سامانه جامع اطلاعات و مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه ثبت نموده و چنانچه حساب بانکی افتتاح کرده باشند شماره حساب و گردش دوره مالی موردنظر را ارائه نمایند.
ابلاغیه شماره 1255257‏/96 (تایید و تصویب بودجه فردی موقوفات)
مستفاد از بند (الف) ماده 20 (اصلاحی) آیین‌نامه اجرایی قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف و امور خیریه مدت زمانی مقرر جهت تأیید و تصویب بودجه فردی موقوفات مشمول از سوی واحد اوقافی محل ظرف مدت یک ماه از تاریخ ارسال آن خواهد بود. فلذا به منظور فراهم شدن بستر رسیدگی و صدور مفاصاحساب در مهلت مصرح در ماده 85 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت «2» (حداکثر تا پایان تیرماه) و به منظور بهره مندی معافیت های مالیاتی مقرر قانونی، تصویب بودجه سالانه موقوفات غیرمتصرفی (با مد نظر قراردادن مقررات مربوطه) در  مدت مقرر، لازم و ضروری خواهد بود.
بدیهی است عدم تصویب بودجه تسلیمی، بعد از گذشت یک ماه از زمان ارائه و اظهار نظر پیرامون نواقص، به منزله تأیید آن تلقی و به عنوان لوازم رسیدگی و صدور مفاصاحساب مناط عمل خواهد بود.
شیوه نامه صدور مفاصا حساب موقوفات غیرمتصرفی (شناسه برنامه 21112)
1-      صدور مفاصاحساب موقوفات غیرمتصرفی سال 1396 با درآمد بیش از 000‏/000‏/500 ريال در صلاحیت رسیدگی شعب حسابرسی اداره کل تحقیق و حسابرسی سازمان بوده که حسب جمع بندی تعداد صورتحساب درآمد و هزینه موقوفات غیر متصرفی استان ها، برنامه زمان بندی رسیدگی اعلام می گردد.
بدیهی است؛ جزئیات و نحوه رسیدگی و عزیمت هیات های حسابرسی متعاقبا جهت هماهنگی لازم اطلاع رسانی خواهد شد. لذا انتظار می رود ادارات تحقیق استانی همکاری لازم را با گروه های اعزامی معمول نمایند.
2-      ضمن یادآوری مفاد  ابلاغیه شماره 1255257‏/96 مورخ 21‏/12‏/96 مبنی بر پیگیری به موقع در رابطه با تنظیم و تصویب بودجه فردی موقوفات غیر متصرفی لازم بذکر است؛ صدور مفاصاحساب موقوفات به منظور صدور مفاصاحساب در مهلت مقرر قانونی معمول گردد.
3-      لازم است؛ ادارات تحقیق قبل از قبول صورتحساب درآمد و هزینه سال 1396 موقوفات غیرمتصرفی مشمول ماده 24 آیین نامه کیفیت تحقیق، ترتیبی اتخاذ تا متولیان و مباشران موقوفات نسبت به تسویه کامل حقوق اوقافی (حق النظاره و حق التولیه) بر اساس عواید وصولی مستند به صورتحساب بانکی دوره مالی مشمول رسیدگی (به میزان مقرر در وقف نامه و یا در صورت سکوت به ترتیب 4% و 8%) اقدام و در صورت تمایل به عدم دریافت حق التولیه کتباً مراتب تأییدیه اخذ گردد (به هزینه منظور نخواهد شد) و از پذیرش صورتحساب و صدور مفاصاحساب بدون تسویه کامل حق النظاره متعلقه سازمان و از درج بدهی خودداری گردد. غیرمتصرفی مستلزم ارائه بودجه مصوب و بر مبنای تسلیم صورتحساب درآمد و هزینه، خلاصه حساب، مدارک مثبته و با رعایت مفاد مدارک وقفی و مقررات موضوعه و دستورالعمل های ابلاغی خواهد بود.
4-      جهت اعمال نظارت های قانونی و با هدف بهره مندی موقوفات از معافیت های مالیاتی، ادارات تحقیق بایستی مستند به ماده 25 آیین نامه اجرایی قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف و امورخیریه و به موجب ماده 14 قانون مذکور، صورتحساب این دسته از موقوفات (مشمول رسیدگی) را با رعایت ماده 3 طرح توجیه ادارات اوقاف و امورخیریه در خصوص نظارت بر اعمال متولیان موقوفات،  مطالبه تا بر اساس ماده 27 همین آئین نامه اقدام مقتضی
یادآوری: مدرک پذیرش اسناد مربوط به حق النظاره پرداختی، صرفا فیش واریزی به حساب سامانه و حق التولیه برداشتی متولی براساس رسید برداشت وجه بوده و هرگونه اقدام خارج از این رویه قابل قبول نخواهد بود.
5-      ارائه تصویر مدرک وقفی مورد عمل، بودجه مصوب، صورتحساب بانکی، حکم تولیت و ریز اسناد هزینه الزامی می باشد.
6-      در صورت اداره موقوفه با مسئولیت وکیل کاری یا قانونی، اخذ وکالت‌نامه رسمی و بررسی آن از حیث مورد وکالت، مدت زمان وکالت و سایر استعلام‌های مورد نیاز ضروری خواهد بود.
7-      صورتحساب آن دسته از موقوفات مشمول رسیدگی خواهد بود که بر اساس آخرین اصلاحیه ماده 24 آیین نامه اجرایی قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف و امورخیریه (مصوب 18‏/3‏/95 هیئت محترم وزیران) اطلاعات خود را در سامانه جامع اطلاعات و مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه ثبت نموده و با رعایت مفاد دستورالعمل ابلاغی شماره 111952‏/96 مورخ 14‏/2‏/96 نسبت به فعالیت حساب بانکی مبادرت کرده باشند.
8-      براساس ماده (85) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت «2» که به عنوان یک تبصره به بند (ح) ماده (139) قانون مالیات های مستقیم الحاق گردیده است، مهلت زمان ارائه صورتحساب و تسلیم صدور مفاصاحساب به حوزه های مالیاتی مربوطه تا پایان تیرماه خواهد بود. لذا در صورت عدم اقدام لازم از سوی متولیان در مهلت زمانی تعیین شده، صدور مفاصاحساب فاقد توجیه قانونی، و متولیان ذیربط پاسخگوی تبعات متصوره و مشمول اعمال مقررات مندرج درماده 27 آیین نامه اجرایی قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف و امورخیریه و در این صورت بایستی لیست موقوفات حسب ابلاغیه های صادره ،  از سوی ادارات تحقیق به حوزه های مالیاتی مربوطه ارسال گردد.
9-      مستند به بند (8) ابلاغیه شماره 1286876‏/96 مورخ 28‏/12‏/96 (موضوع برنامه های عملیاتی سال 1397)  گزارش عملکرد شناسه برنامه مزبور علاوه بر مفاصاحساب صادره از بستر سامانه بایستی تا پنجم ماه بعد در بخش گزارشات معاونت توسعه سامانه جامع ثبت و تأیید گردد.
10-    مستند به بند (ب) ماده 177 برنامه پنجساله پنجم جمهوری اسلامی ایران و با ملحوظ نظر قرار دادن سیاست های کلی نظام اداری در حوزه فناوری مبنی بر تقویت و توسعه دولت الکترونیک و به منظور تسهیل در خدمت رسانی و همچنین  الزامات ابلاغی طی آیین نامه اجرایی ماده 139 قانون مالیات های مستقیم در خصوص ارائه مفاصاحساب موقوفات بصورت الکترونیکی، لازم است؛ ضرورت تنظیم قرارداد اجاره رقبات در بستر سامانه به عنوان یک بند در ذیل مفاصا حساب صادره درج و به لزوم آن به عنوان یکی از پیش نیازهای صدور مفاصا حساب سال آتی اشاره و تاکید گردد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر