اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

آزادی زندانیان نیازمند

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

اقدامات دکتر خاموشی بیانگر یک نگاه بنیادی به تغییرات در حوزه اقتصاد وقف است

اقدامات دکتر خاموشی بیانگر یک نگاه بنیادی به تغییرات در حوزه اقتصاد وقف است

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پس از دیدار با دکتر خاموشی تاکید کرد:اقدامات دکتر خاموشی بیانگر یک نگاه بنیادی به تغییرات در حوزه اقتصاد وقف است که این بسیار ارزشمند است.

 دوشنبه 30 اردیبهشت 1398   452  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه،محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس پیش از ظهر امروز با دکتر سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در دفتر حوزه ریاست این سازمان دیدار و گفتگو کرد.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس پس از این دیدار در گفتگوی کوتاهی حوزه دارایی‌های وقفی در اقتصاد کشور را بسیار مهم و اساسی ارزیابی کرد و گفت: به نظر می‌رسد این حوزه سالهاست که مغفول باقی مانده است و اقداماتی که می‌توانسته منشا خدمات بیشتر و رونق وقف شود و از طرف دیگر به افزایش توانمندی اقتصادی کشور و معیشت مردم کمک کند در این سالها عملیاتی نشده است.
 
 
 
پورابراهیمی یادآور شد: شاید اصلی‌ترین هدف وقف در اسلام در کنار انجام کار خیر این بوده است که ما بتوانیم ارتقای توانمندی‌های اقتصادی را هم داشته باشیم بنابراین اقتصاد وقف اصلی‌ترین و مهم‌ترین موضوعی است که با توجه به شرایط کنونی کشور در اولویت قرار می‌گیرد.
 
وی تصریح کرد: در شرایط کنونی کشور باید نگاهمان را در حوزه وقف تغییر بدهیم و آن توصیه و ترویج اقتصاد وقف است که می‌تواند منشا خدمات باشد. با توجه به حجم گسترده دارایی‌های وقفی و امکانات و دارایی‌های مشهود و نامشهودی که در حوزه وقف وجود دارد، رسیدن به یک نرخ بازده منطقی در حوزه اقتصاد وقف یک امر ضروری است.
 
پورابراهیمی افزود: بر اساس گزارش‌هایی که ما داریم در سالهای اخیر متوسط نرخ بازده عملکرد دارایی‌های وقفی در اقتصاد ایران هیچ‌گاه از 5 درصد بیشتر نبوده است . اقداماتی که در طول حضور برادرمان جناب آقای دکتر خاموشی انجام شده بیانگر این است که یک نگاه بنیادی به تغییرات در حوزه اقتصاد وقف دارد شکل می‌گیرد و این کار بسیار ارزشمندی است. گزارشی که از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان برای افزایش توانمندی حوزه اقتصاد وقف ارائه شد به نظر من آغاز حرکت بسیار مهمی است که آثار و پیامدهایش در آینده بیشتر از این دیده خواهد شد.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: تصور من این است که اگر ادبیات اقتصادی و تخصصی و حرفه‌ای در حوزه وقف با همین مسیری که دارد جلو می‌رود، حاکم شود،سازمان اوقاف می‌تواند به‌عنوان یک وزارت تخصصی اقتصادی مثل همه کشورهای مسلمان فعالیت کند و ما می‌توانیم روی درآمدهای مجموعه‌ای که هم منشا اثر خیر باشد و هم توانمندی اقتصادی، اشتغال و تولید را در برداشته باشد، حساب کنیم.
 
وی در پایان تأکید کرد:حرکت‌هایی که دکتر خاموشی شروع کرده‌اند قابل‌تقدیر است و ما این مسیر را از نگاه مجلس حمایت می‌کنیم و ان شا الله به‌زودی هم جلسات مشترکی را بین کمیسیون اقتصادی و مجموعه اوقاف خواهیم داشت و از تحولات اقتصاد وقف حمایت خواهیم کرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر