اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

هیئات مذهبی به نیازمندان کمک کنند/ همه  ما در جهت رفع آسیب های اجتماعی وظیفه داریم

هیئات مذهبی به نیازمندان کمک کنند/ همه ما در جهت رفع آسیب های اجتماعی وظیفه داریم

نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در دومین سخنرانی از سلسله سخنرانی‌های خود در امامزاده علی‌اکبر چیذر، با اشاره به برکات مختلف هیئات مذهبی ، تاکید کرد: هیئات مذهبی باید به نیازمندان کمک کنند و پولهای خرد و کلان را در این جهت به کار گیرند.

 یک شنبه 5 خرداد 1398   271  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه،حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در دومین سخنرانی از سلسله سخنرانی‌های خود در امامزاده علی‌اکبر چیذر با بیان اینکه در معارف اسلامی برخی از زمان‌ها و مکان‌ها از قوت و از منزلت بالایی برخوردار است، افزود: روز و شب جمعه، اول ماه ها، ایام تشریق در ماه‌ها، نیمه ماه، آخرماه، ماه رجب و ماه رمضان ماه هایی هستند که در ادله ما آمده است از لحاظ زمانی داری قدرت، قوت و توانایی هستند که می توانند تاثیر بیشتری روی انسان بگذارند.
 
 
وی ماه مبارک رمضان را یکی از مهم ترین ماه ها و با قوت ترین آنها دانست و تصریح کرد: در میانه رمضان 10 شب آخر مهم است و در این میانه شب‌های قدر مهمترین شبها و با اهمیت ترین آنهاست.
 
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه بیان کرد: آن خدایی که به زمان قدرت داده به ما هم یاد داده در این زمان توجه تام به او کنیم تا به قدرت و منزلت دست پیدا کنیم. ما در زندگی خودمان فرصت هایی را می بینیم که در آن فرصت ها پیروز شده ایم و این فرصت را با چیز دیگری عوض نمی کنیم و خداوند فرموده قدرت شب های قدر بالاتر از 80 سال است و ما نباید این شب ها را به سادگی از دست بدهیم.
 
دکتر خاموشی با بیان اینکه برخی اعمال قابلیت دارد ما را از یک موانعی عبور دهد و اگر استغفار کنیم، صدقه دهیم و توبه کنیم وضع  و حالمان تغییر می کند، عنوان کرد: اگر انسان شهید شود خداوند می گوید با قطرات خونش تمامی گناهانش بخشیده می شود چون شهید در راه خدا جهاد کرده است و عملش بسیار بالا و ارزشمند است.
 
وی اظهار کرد: اینکه اعدادی در سوره قدر مبنی بر برابری آن با هزار ماه و یا 80 سال آمده است آیا فقط عدد است یا مبالغه است؟ باید بگویم که عدد است و در واقع از هزار ماه برتر است. یک مقایسه ای با نزول و عروج بکنم: در شب قدر آمده است «تَنزَّلُ الْمَلَئکَةُ وَ الرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبهِّم مِّن کلِ أَمْرٍ» در اول سوره معارج آمده است: سَأَلَ سَائِلٌ بِعَذَابٍ وَاقِعٍ (1) لِّلْكَافِرِينَ لَيْسَ لَهُ دَافِعٌ (2) مِّنَ اللَّهِ ذِي الْمَعَارِجِ ؛ خداوند خیلی بلندمرتبه است ؛ تَعْرُجُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ إِلَيْهِ فِي يَوْمٍ كَانَ مِقْدَارُهُ خَمْسِينَ أَلْفَ سَنَةٍ در آن روز ملائکه و روح به سمت خداوند بالا می روند که آن روز با 50 هزار سال برابری می کند.
 
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در اعمال شب قدر مستحب است که 100 رکعت نماز بخوانیم، افزود: حساب عالم خلقت بی حکمت نیست و در شان نزول سوره تبارک 13 روایت آمده است که امام صادق می فرمایند: قبل از اینکه بخوابید این سوره را قرائت کنید تا صبح پیوسته در امان الهی هستید و در روز قیامت تا زمانی که وارد بهشت شوید در امان الهی خواهید بود.
 
خاموشی همچنین تصریح کرد: برداشت مادی انسان ها این است که خداوند ما را بزرگ داشت اما اگر روزی آنها محدود شد می گویند خداوند به ما توجه نمی کند ؛ دنیا صرفا جای اکرام هایی نیست که از خداوند متعال طلب کنید، دنیا جای آزمایش الهی است و کسی که ایمان و عمل صالح دارد همیشه مورد توجه الهی قرار دارد.
 
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به آیه 44 سوره کهف بیان کرد: «هُنالِكَ الْوَلايَةُ لِلَّهِ الْحَقِّ» کسی که در پی خداوند حرکت کند راه حق و حقیقت را پیموده است و «هُوَ خَيْرٌ ثَواباً وَ خَيْرٌ عُقْباً» این نتیجه و عاقبت به خیری دارد که بیشترین ثواب را به او می دهند «الْمالُ وَ الْبَنُونَ زينَةُ الْحَياةِ الدُّنْيا وَ الْباقِياتُ الصَّالِحاتُ خَيْرٌ عِنْدَ رَبِّكَ ثَواباً وَ خَيْرٌ أَمَلاً» زن و فرزند و مال زینت حیات دنیا است و آنچه نزد خداوند باقی می ماند بهتر است.
 
دکتر خاموشی با بیان اینکه هرچه خود را به معیار بندگی نزدیک کنیم به خداوند نزدیک تر خواهیم شد، اظهار کرد: باید به دستور خداوند عمل کنیم و منتظر پاداش و توجه مردم نباشیم.
 
رئیس هیئت امنای سازمان تبلیغات اسلامی با تاکید بر اینکه باید در جهت رفع مشکلات مردم و مستمندان فعالیت کنیم، افزود: از برکات هیأت‌های مذهبی این است که به نیازمندان کمک کنیم و پول های خرد و کلان باید در راه برطرف کردن مشکلات مردم به کارگیری شود.
 
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در بخش دیگری از سخنانش متذکر شد: بنا بر تاکیدات مقام معظم رهبری باید آسیب های اجتماعی را بررسی و آنها را برطرف کنیم و در این راستا همه وظیفه داریم.
 
دکتر خاموشی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) مبنی بر اینکه زیادی عمل معیار نیست و عمل به ثواب نزدیک تر مهم است، خاطرنشان کرد: نیت ما باید صادق باشد و برای خدا کار کنیم؛ انسان باید مانند شهدا بر عمل صالح بماند ، شهدا هیچ وقت مغرور نشدند و تنها در راه الهی قدم برداشتند؛ شهید حججی آرزو داشت مانند امام حسین(ع) به شهادت برسد و به آرزوی خود رسید.
 
وی با بیان اینکه نیت بالاتر از عمل است چون شاکله عمل به شمار می رود، یادآور شد: برخی افراد می گویند افراد هیأتی عوام هستند اما بسیار اشتباه می کنند، نیروهای هیأتی چون تشخیص بهتری دارند بیشتر می فهمند؛ کسی که دنبال خداوند حرکت کند حکیم‌تر است اما کسی که از خداوند فاصله بگیرد عاقل نیست.
 
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان تاکید کرد: همه ما باید در انجام کار خیر و رسیدن به تقرب الهی از یکدیگر سبقت بگیریم.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر