اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

موقوفات نقش بسیار مهمی در مشکل گشایی از کار مردم دارند

موقوفات نقش بسیار مهمی در مشکل گشایی از کار مردم دارند

گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین سید رضا تقوی

 چهارشنبه 22 خرداد 1398   392  0      

حجت الاسلام والمسلمین سید رضا تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در گفتگویی با بیان اینکه وقف همیشه پشتیبان کشور بوده است، گفت: موقوفه یعنی اینکه یک فرد یا افرادی همه تلاشها یا بخشی از حاصل تلاشهای زندگی خود را با نیت خیر وقف می کنند تا در مسیر خیر به کارگیری شود و جریان پیدا کند.
 
وی ادامه داد: وقف یک جریان بسیار زیبا است. علاوه بر اینکه یک امر معنوی است و عبادت محسوب می شود در متن وقف یک نوع عشق به انسانیت و عشق خدمت به مردم نهفته است.
 
تقوی یادآور شد: این بیمارستانها و مدارس برای خدمت به مردم وقف شده است و بسیار زیبا است ؛ خداوند واقفان خیراندیش را بیامرزد که بخشی از اموال خود را در راه خدمت رسانی به مردم وقف کرده ند.
 
رئیس سابق شورای سیاستگذاری ائمه جمعه همچنین گوشزد کرد: در وقف هم یک مسئله الهی و عرفانی وجود دارد و هم یک موضوع انسانی در آن نهفته است و چیزی است که مردم مشاهده می کنند.نکته دیگر اینکه دولت جمهوری اسلامی کارهای خیر و مردمی را باید پشتیبانی کند و باید به اینگونه ارزشها بها دهد .
 
تقوی افزود:اگر امروز بیاییم محاسبه کنیم که موقوفات کشور ما که متولی آن سازمان اوقاف است و توسط این سازمان حفظ و اداره می شود، چقدر بار از دوش دولت و مجریان جامعه بر می دارد، حتما موثر خواهد بود.
 
وی در بخش دیگری از این گفتگو اظهار کرد: موقوفات در مشکل گشایی از کار مردم نقش بسیار بالایی دارند و سازمان اوقاف باید بر روی این مسائل متمرکز شود.تقریبا دو سوم از کل بیمارستانهای ما موقوفه است ؛ مدارس ما موقوفه است.مراکز خیریه اکثرا موقوفه است و همه اینها خدمت به جامعه است.
 
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: امروز سازمان اوقاف یک سازمان بسیار ارزشمندی است که سرمایه عظیمی در آن جمع شده و همه این سرمایه در خدمت مردم و کشور قرار دارد و حتی امسال که سال رونق تولید است سازمان اوقاف با توجه به شرایطی که دارد و طبق ملاک های شرعی و نیت واقف می تواند وارد میدان شود و در رونق تولید و اشتغالزایی نقش مهمی ایفا کند.
 
تقوی اضافه کرد: در مسائل فرهنگی هم سازمان اوقاف یک سازمان فرهنگی در حوزه دینی است که در فرهنگ مکتوب و فرهنگ منطوق نقش موثر و مفیدی داشته و دارد.سازمانی است که بار سنگینی از مسئولان اجرایی را به دوش می کشد بدون اینکه از خزانه دولت چیزی بردارد.
 
وی تاکید کرد: سازمان اوقاف امکاناتی در خود دارد که برای مشکل گشایی از کار مردم و کشور به کار می گیرد و همه باید کمک کنیم این سازمان تقویت شود تا روح خیر و خدمت مخلصانه در جامعه تقویت شود.کسی که اموال خود را وقف می کند باید به عنوان فرد خیر معرفی شود و این مسئله را باید تبلیغ و ترویج کنیم.
 
وی درزمینه برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در شرایط تحریم نیز گفت: قرآن کتاب آسمانی مسلمانان است و وحدت مسلمانان بر محور قرآن تحقق پیدا می کند. قرآن برنامه زندگی مسلمانان به صورت فردی و اجتماعی است.
 
وی ادامه داد: وقتی تاریخ را مطالعه می کنیم می بینیم هرگاه مسلمانان به قرآن پناه بردند و الهام گرفتند پیروز شدند. انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل عظیم الشأن و امروز با هدایت ها و رهبری رهبر فرزانه انقلاب راه خودش و جایگاه بلند خود را پیدا کرده و پیش می رود و اینکه بر ما فشار وارد می کنند و این تحریم های گسترده را علیه ما عملیاتی کرده اند که حتی در سیل اخیر اجازه نمی دهند انسان های آزاده و انسان دوستان از طریق هلال احمر به آسیب دیدگان کمک کنند نشاندهنده اوج دشمنی آنها با این ملت است.
 
تقوی افزود:چرا هشت سال جنگ تحمیلی؟ چرا 17 هزار شهید ترور؟ چرا شهدای هسته ای و چرا شهدای مدافع حرم؟ این همه فداکاری را داشتیم و آن همه خباثت را هم از دشمن داشتیم اما انقلاب هم راه خودش را دارد پیش می برد و الحمدلله فکر انقلاب که فکر قرآنی است و این انقلاب از متن و بطن قرآن برخاسته ، مرزها را درنوردیده و مغزها را هم دارد فتح می‌کند که دشمن از همین مسائل می ترسد.
 
وی در ادامه تصریح کرد: امروز انقلاب اسلامی ایران تاثیر خود را در منطقه گذاشته و مستکبران و عواملشان به شدت به وحشت افتاده اند به ویژه رژیم اشغالگر صهیونیستی که این فشارها به خاطر موج بیداری است که به وجود آمده و مایه این بیداری قرآن کریم است. می خواهند در میان مسلمانان تفرقه ایجاد کنند اما مسلمانان از آیه شریفه " واِعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّه جَمِیعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا " الهام می‌گیرند.
 
نمایند ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در پایان یادآور شد: قرآن کریم کتاب الهام بخش و مقاومت افزا است و توانسته این موج را به وجود بیاورد و در هر شرایطی که ما در دنیا زندگی می کنیم به خصوص شرایط بحرانی و سخت هرچه به قرآن نزدیک تر شویم موفقیت ما بیشتر است.در زمان تهاجم فرهنگی دشمن باید موج قرآنی را هرچه بیشتر اوج دهیم تا جوانان و نسل نو و خانواده ها را در پناه قرآن از آثار مخرب تهاجم فرهنگی دشمن مصون و محفوظ بداریم.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر