اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

آزادی زندانیان نیازمند

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

وجود تکوینی امام رضا و ائمه اطهار (ع) از شروط توحید محسوب می شود

وجود تکوینی امام رضا و ائمه اطهار (ع) از شروط توحید محسوب می شود

نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در سخنانی به مناسبت میلاد امام رضا (ع) در امامزاده قاضی الصابرده ونک ضمن تبیین و تشریح حدیث معروف سلسله الذهب گفت: وجود تکوینی امام رضا و ائمه اطهار (ع) از شروط توحید محسوب می شود.

 یک شنبه 23 تیر 1398   247  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی شامگاه شنبه؛ 22 تیر در امامزاده قاضی الصابر (ع) ده ونک در سخنانی ضمن تبریک میلاد امام رضا(ع)، گفت: ما زیر قبه طلایی این امام بزرگوار زندگی می‌کنیم و اگر امنیت، برکت و یا رفع مشکلی در زندگی ما بوده به امید اوست و اگر نبود ما هم در این نقطه نبودیم و به این مهم اعتراف داریم.
 
وی ادامه داد:روایات بسیاری از این امام همام منقول است که ما را با زندگی ایشان آشنا می‌کند ازجمله مسائل مهم در زندگی ثامن‌الجج (ع) اطعام فقیران است که همواره تلاش می‌کردند بهترین‌ها را انتخاب کنند و در اختیار مستمندان قرار دهند.
 
خاموشی با تلاوت آیاتی از سوره بلد، یادآور شد: درست است که الان در زندگی مشکلاتی داریم و تحریم‌ها مشکلات را بیشتر کرده است اما با همه این احوال  نباید از تامین قوت دهک های پایین جامعه غاقل شویم .  خداوند می فرماید«یَتِیماً ذا مَقرَبَةٍ» کشیدن دست نوازش بر سر یتیمی که دست نیاز به سوی ما دراز کرده از اهمیت زیادی برخوردار است به ویژه اگر جز نزدیکان ما باشد.
 
وی افزود: بحث دیگری که روایات بسیاری از امام رضا(ع) در مورد آن منقول است، بحث کمک کردن و دستگیری امام رضا (ع) در خفا بوده که تمام تلاش‌شان این بود که به دور از چشم دیگران به نیازمندان کمک کنند و دست آنان را بگیرند.
 
رئیس هیئت امنای سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: همان‌گونه که در روایات آمده امام رضا (ع) در رفتار، منش و اخلاق انسان کاملی بودند و از ویژگی های خاص اخلاق ایشان این بود که  هرگز طعنه نمی زدند و کسی را نمی آزردند و هرگز سخن کسی را قطع نمی‌کردند حتی اگر آن شخص در مقام انکار بود.
 
خاموشی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد:حدیث معروفی را نقل می کنم که به نام سلسله الذهب شناخته می شود. روایت است که کاروان امام رضا (ع) در هفتم جمادی الاولی سال 21 هجری قمری برابر با 15 آذر سال 95 هجری شمسی وارد نیشابور شد. پیش از عزیمت امام از نیشابور اصحاب حدیث اجتماع می کنند و به حضرت می گویند در حال دور شدن از ما هستید در حالی که برای ما حدیث و روایتی نگفته اید که استفاده کنیم. امام رضا (ع) فرمودند پدرم، موسی بن جعفر برای من روایت کرد از قول پدرش امام جعفر صادق و و ایشان از امام محمد باقر (ع) و ایشان از امام سجاد (ع) و ایشان از حسین بن علی (ع) و ایشان از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (ع) و آن حضرت از قول  رسول اکرم (ص) و ایشان از قول جبرائیل که خداوند در حدیثی قدسی فرمود:« کلمه لا اله الا الله حصنی فمن دخل حصنی امن عذابی» لااله الا الله دژ و حصار محکم من است. هر کس آن را بگوید، داخل حصار من شده و هر کس داخل قلعه و حصار من شود، از عذاب من ایمن است.
 
وی افزود: کاروان مقداری جلوتر رفت حضرت دوباره ندا دادند که این توحید شرایطی دارد و من از آن شرایط هستم. دقت کنید این جا منِ وجود تکوینی مطرح است. اصل دین و شرط صحت دین در این متن آمده است.  
 
خاموشی در ادامه گوشزد کرد:باید بگوییم در عالم تکوین تنها خداوند خدایی می‌کند و دیگران فقیر الی الله هستند ؛ این نفس هایی که می کشیم با اراده الهی است و اگر خداوند نخواهد ما نمی توانیم حتی نفس بکشیم.نظام عالم بسیار عمیق و دقیق است .خداوند هفت آسمان را خلق کرده و قدرتش لایتناهی است و علم ما هنوز در زمینه مخلوقات خداوند ضعیف است.
 
وی اظهار داشت: صاحب نظام تکوین می فرماید راه رسیدن به من توقیفی است یعنی حتما باید بر روی ریلی که من گذاشته ام، حرکت کنید.
 
خاموشی در بخش پایانی سخنانش ضمن تبیین مسئله ولایت فقیه بر اساس حدیث سلسله الذهب به تلاش عده ای در داخل برای مذاکره با آمریکا اشاره کرد و گفت:ولی فقیه عادل ما با نگاهی حکیمانه می فرمایند اینها قابلیت مذاکره ندارند. اینها اهل دروغ و خدعه نیرنگند و نمی شود با آنها مذاکره کرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار