اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

آزادی زندانیان نیازمند

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

حمایت از 30 هزار دانش‌آموز بی‌بضاعت و 30 هزار هیئت مذهبی شاخص در طرح‌های «مهر تحصیلی» و «شمیم حسینی»

حمایت از 30 هزار دانش‌آموز بی‌بضاعت و 30 هزار هیئت مذهبی شاخص در طرح‌های «مهر تحصیلی» و «شمیم حسینی»

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن تشریح ویژه‌برنامه‌های مناسبتی این سازمان از توزیع 30 هزار بسته لوازم‌التحریر در قالب طرح « مهر تحصیلی» بین دانش آموزان بی‌بضاعت و حمایت از 30 هزار هیئت مذهبی در قالب طرح «شمیم حسینی» خبر داد.

 دوشنبه 4 شهریور 1398   359  0      

نشست خبری طرح‌های ملی «شمیم حسینی» و «مهر تحصیلی» با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامرضا عادل معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه و حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ناصر میرمحمدیان معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی صبح امروز به میزبانی سازمان اوقاف و امور خیریه در ساختمان مهر این سازمان برگزار شد.
 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامرضا عادل در ابتدای این نشست با اشاره به این‌که  در چند ماه اخیر چند ویژه‌برنامه مناسبتی داشته‌ایم که در ستاد به‌صورت متمرکز سیاست‌گذاری شده و در ادارات کل اوقاف و امور خیریه استان‌ها و بعضاً در بقاع متبرکه و مراکز افق اجراشده است، گفت: در ابتدای ماه ذی‌الحجه و در اولین روز این ماه که مصادف است با ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) ویژه‌برنامه پیوند آسمانی را به‌منظور حمایت از زوج‌های جوان و عزیزانی که موفق می‌شوند سنت ازدواج را انجام بدهند اجرا کردیم.
 
وی یادآور شد:  در تمام بقاع متبرکه شاخص اتاق‌هایی را ویژه برگزاری مراسم عقد در نظر گرفته‌ایم تا  خطبه عقد در فضای معنوی امامزاده  و در کنار فضایی که منسوب است به  اهل‌بیت (ع)  خوانده شود. این شرایط به‌صورت رایگان در کنار امامزاده‌ها مهیا شده است و همه می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.
 
عادل تصریح کرد: درمجموع ۶۲۵ موقوفه در کل کشور وجود دارد که نیت واقفانشان مربوط به ازدواج است مثل تهیه جهیزیه یا کمک‌هزینه مسکن و غیره که شامل 751 نیت می‌شود. امسال یک هزار و ۳۴۹ زوج از عواید موقوفه‌های مربوط به ازدواج بهره‌مند شده‌اند و از ۵۰۰ تا دو میلیون تومان کمک نقدی دریافت کرده‌اند. این افراد  از طرق  دفاتر اوقاف در سطح کشور، مراکز افق، ائمه جمعه و ائمه جماعات ،مبلغین، نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و ادارات کل بهزیستی، متولیان موقوفات، معتمدان محلی و انجمن‌های خیریه فعال شناسایی و معرفی می‌شوند.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: در استان آذربایجان شرقی دو موقوفه «حاجیه خدیجه قائم‌مقامی» و «حاج علی‌اکبر تاجر»، در آذربایجان غربی موقوفه «چمن رابط»، در تهران موقوفه‌های «حاج محمدرحیم خباز» و «زینت السلطنه»، در استان همدان موقوفه «علی‌محمد حدادی»، در خراسان رضوی موقوفه‌های «حاج محمدحسین» و «محمدرضا حکاک»، در اصفهان موقوفه «حاج یدالله موحدی» و در استان بوشهر موقوفه «آب‌انبار قوام» ازجمله موقوفه‌های شاخص درزمینهٔ ازدواج محسوب می‌شوند.
 
عادل در بخش دیگری از سخنانش به‌ویژه برنامه‌های دهه ولایت که در امامزادگان تحت عنوان «جشن ولایت علوی؛اکمال دین نبوی» باهدف تعظیم شعائر، ایجاد فضای جشن و سرور در عیدالله الاکبر، تبلیغ و تبیین فرهنگ و پیام غدیر اجرا شده اشاره کرد و افزود: در دهه ولایت و امامت دو هزار و 522 بقعه برنامه‌های ویژه‌ای را همچون برگزاری مراسم دعای عرفه( در 1374 بقعه)، برگزاری همایش بانوان ولایی (368 بقعه)، مراسم اطعام عید غدیر خم (429 بقعه)، تجلیل از خدام سادات در امامزادگان و بقاع متبرکه (499 بقعه) ، برپایی خیمه‌های معرفت (347 بقعه)، ارائه مشاوره و پاسخگویی به مسائل شرعی (571 بقعه) و خطبه‌خوانی غدیر (707 بقعه) اجرا کردند. همچنین 462 مبلغ از استان قم و 785 مبلغ بومی برای انجام فعالیت تبلیغی در این ایام اعزام شدند.
 
وی در ادامه به بحث پیرامون جزئیات اجرای طرح اوقات فراغت جوانان در تابستان تحت عنوان «نشاط معنوی»  پرداخت و گفت: این طرح در 1253 بقعه  اجرا شد که از بعد از ماه مبارک رمضان آغاز شده و هم‌اینک در روزهای پایانی آن به سر می‌بریم.
 
این مسئول فرهنگی کشور درباره برنامه‌های محرم حسینی و مهرماه (بازگشایی مدارس) نیز اظهار کرد: برنامه «مهر تحصیلی» با رویکرد تکریم و حمایت دانش آموزان امسال نیز از محل موقوفات اجرا و بسته‌های مهر تحصیلی شامل کیف و لوازم‌التحریر و ... به دانش آموزان اهدا می‌شود.
 
عادل تأکید کرد: یک هزار و 185 موقوفه با یک هزار و 513 نیت، برای این قبیل امور یعنی حمایت از دانش آموزان و علم‌آموزی به ثبت رسیده است.
 
وی با اشاره به افزایش قیمت لوازم‌التحریر، بیان کرد: در سال گذشته 40 هزار بسته با ارزش 21 میلیارد ریال برای دانش آموزان بی‌بضاعت ارسال شد و امسال بنا داریم 30 هزار بسته با ارزش 30 میلیارد ریال را برای دانش آموزان نیازمند ارسال کنیم.
 
عادل با اشاره به‌ضرورت حمایت از تولید داخلی و کارآفرینی، تصریح کرد:  در طرح «مهر تحصیلی» لوازم‌التحریر داخلی باکیفیت خوب تهیه می‌شود که  مقرر شده است همه اقلام دارای برچسب ایرانی باشد. همچنین در قالب این طرح بنا داریم کلیه مقاطع تحصیلی را تحت پوشش قرار دهیم.
 
وی در بخش دیگری از این نشست یادآور شد: 60درصد کل موقوفات کشور متعلق به امام حسین (ع) است که در موضوعات مختلف ازجمله روضه‌خوانی و شبیه‌خوانی هزینه می‌شود.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اعلام اجرای طرح «بصیرت عاشورایی» در ایام محرم حسینی، بیان کرد: امسال این طرح با ویژه‌برنامه‌هایی همچون «لبیک یا حسین(ع)»، «شیرخوارگان حسینی»، «احلی من العسل»، ویژه‌برنامه تاسوعا و عاشورای حسینی و رهروان زینبی در بیش از 3 هزار بقعه اجرا می‌شود.
 
وی با اشاره به اجرای طرح «شمیم حسینی» برای اولین بار در کشور، گفت: این طرح در سه فصل روضه‌خوانی، اطعام و تعزیه اجرا می‌شود.
 
حجت‌الاسلام عادل تصریح کرد: در اجرای این طرح موقوفات مربوط به اطعام عزاداران و تعزیه بدون قید زمان و مکان مورد توجه قرار می‌گیرد. بر این اساس در حدود 400 امامزاده، نمایشگاه اقلام موردنیاز برای اطعام در هیئات با حضور اصناف محلی و فروشندگان برگزار می‌شود.
 
عادل تأکید کرد: این نمایشگاه یک هفته قبل از ماه محرم در امامزادگان برگزار می‌شود و در این زمینه سازمان اوقاف و امور خیریه، فروشندگان و خیرین از هیئات مذهبی حمایت می‌کنند. هیئات مذهبی با شرکت در این طرح می‌توانند از بن 30 درصد تخفیف برای خرید اقلام  مورد نیازشان بهره‌مند شوند.
 
وی بابیان اینکه نزدیک به 90 هزار هیئت مذهبی توسط سازمان تبلیغات اسلامی به ثبت رسیده است، گفت: بر اساس طرح شمیم حسینی یک‌سوم هیئات مذهبی با تایید و معرفی سازمان تبلیغات اسلامی تحت پوشش حمایت های سازمان اوقاف قرار می‌گیرند. درواقع 30 هزار هیئت از حمایت‌های این طرح بهره‌مند می‌شوند.
 
عادل همچنین میزان کمک‌هایی که از هیئات مذهبی در این طرح صورت می‌گیرد را 500 هزار تومان کمک نقدی و 30 درصد تخفیف خرید اعلام کرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار