اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

آزادی زندانیان نیازمند

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

رقابت کاتبان حرفه‌ای و کاتبان جوان در مسابقات کتابت قرآن/ خط نسخ و ثلث ایرانی را احیا می‌کنیم

رقابت کاتبان حرفه‌ای و کاتبان جوان در مسابقات کتابت قرآن/ خط نسخ و ثلث ایرانی را احیا می‌کنیم

مدیر مدرسه اسلامی هنر در نشست خبری شورای سیاست‌گذاری نخستین دوره مسابقات ملی کتابت قرآن با تأکید بر اینکه خط نسخ و ثلث ایرانی را احیا می‌کنیم، گفت: مسابقات کتابت قرآن در دو رده کاتبان حرفه‌ای و کاتبان جوان برگزار می‌شود.

 دوشنبه 11 شهریور 1398   136  0      

نشست خبری نخستین دوره مسابقات ملی کتابت قرآن  با حضور حجت‌الاسلام سید مصطفی حسینی رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ،حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدحسین نواب، مدیر مدرسه اسلامی هنر و احسان پورنعمان مدیر مدرسه کتابت قرآن در ساختمان مهر سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.
 
حجت‌الاسلام سید محمدحسین نواب، مدیر مدرسه اسلامی هنر، در بخشی از این نشت ضمن تشکر از رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه به دلیل راه‌اندازی مدرسه کتابت قرآن گفت: وظیفه ما در مدرسه اسلامی هنر احیای هنرهای اسلامی است و شاخص‌ترین و مهم‌ترین هنر در طول ۱۴۰۰ سال  که تلاش کرده مفاهیم دینی را منتقل کند، هنر خوشنویسی است.
 
وی با اشاره به تقدس هنر خوشنویسی در طول تاریخ اسلام ادامه داد: متأسفانه در سده اخیر به این هنر قدسی کم‌توجهی شده است که این کم‌توجهی به خاطر پیشرفت تکنولوژی اخیر مضاعف هم شده است. ما صاحبان اصلی هنر اصیل خوشنویسی هستیم و شروع خط نسخ و ثلث در این سرزمین و در آب‌وخاک بوده است اما متأسفانه قرآنی که امروز در دست داریم قرآن نسخ ایرانی نیست و یک نثر عثمانی است و ما سنت خود را فراموشی کرده‌ایم.
 
نواب بابیان اینکه پرچم هنر اسلامی باید بر دوش ایرانیان باشد، یادآور شد: تلاش ما در مدرسه هنر اسلامی این است که خط نسخ و ثلث ایرانی را دوباره احیا کنیم. امروزه در هر خانه ایرانی چند قرآن با خط عثمان طه وجود دارد، اما بعید است که قرآنی با خط میرزا احمد نیریزی که یکی از سرآمدان خط نسخ ایرانی است، پیدا شود.
 
نواب ضمن اشاره به اهمیت فعالیت‌های پژوهشی درزمینهٔ خط نسخ و ثلث ایرانی بر لزوم آموزش کتابت قرآن تأکید کرد و افزود: استعداد‌های زیادی در کشورمان هستند که می‌توان با تلاش این استعداد‌ها را شکوفا کرد تا دوباره روز‌های خوش را در این حوزه ببینیم.
 
وی به برگزاری مسابقات کتابت قرآن اشاره کرد و افزود: این مسابقات در دو رده کاتبان حرفه‌ای و کاتبان جوان برگزار می‌شود و هنرمندان تا بیستم شهریور برای ارسال آثار خود زمان دارند. هر دو این بخش‌ها برای ما حائز اهمیت هستند و توجه به آن‌ها می‌تواند آینده خوشنویسی ایران را بسازد.
 
نواب در ادامه به تلاش‌ها و زحمات دارالکتابه در راستای ترویج کتابت قرآن اشاره کرد و افزود: تلاش می‌کنیم در این زمینه موازی‌کاری وجود نداشته باشد تا با همکاری دارالکتابه بتوانیم زمینه احیای خوشنویسی و خط ایرانی را بیش‌ازپیش فراهم کنیم. با توجه به اینکه گام ابتدایی ما در این حوزه با حضور خوشنویسان ترک در ایران شکل گرفت، با هم‌افزایی خوشنویسان ایرانی، ترک و جهان عرب می‌توان اتفاقات خوبی را در این زمینه رقم زد و در نظر داریم در آینده نزدیک نمایشگاهی از آثار نسخ و ثلث در خارج از ایران برگزار کنیم. 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار