اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف :  برنامه حفظ و حراست اسناد وقفی کل کشور تدوین می شود

مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف : برنامه حفظ و حراست اسناد وقفی کل کشور تدوین می شود

مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه درخصوص برنامه‌های این اداره کل در سال جاری گفت: با توجه به منویات ریاست سازمان و اهمیت موضوع حفظ و حراست از اسناد وقفی کل کشور و املاک موقوفه به منظور تثبیت و صیانت از املاک موقوفه و سند دار کردن اسناد موقوفه و بقاع متبرکه امسال برنامه ریزی‌های مشخصی انجام شده است.

 شنبه 16 شهریور 1398   365  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امورخیریه مدیر کل اسناد ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور افزود: جمع آوری اسناد وقفی از سراسر کشور و ایجاد آرشیو مرکزی الکترونیکی و نظام‌مند کردن سیستم امانت اسناد در سازمان اوقاف از برنامه‌های مهم ماست.
 
وی از تدوین برنامه عملیاتی برای حفظ و حراست اسناد وقفی کل کشور خبر داد و افزود: برای بهتر نگهداری کردن از اسناد وقفی به عنوان یکی از سرمایه‌های اصلی اوقاف کشور، آرشیو مرکزی اسناد سازمان اوقاف در حال ساماندهی و تجهیز است.
 
مجتبی باقرزاده، با اشاره به طرح اسکن اسناد وقفی موجود در بایگانی‌های ادارات اوقاف سراسر کشور و بارگذاری آن‌ها در سامانه جامع موقوفات، گفت: اسکن و بارگذاری اطلاعات اسناد بایگانی در سامانه جامع به عنوان بایگانی الکترونیک سازمان اوقاف در دست اقدام است.
 
وی سند دار کردن و تثبیت مالکیت موقوفات را از دیگر برنامه‌های مهم سازمان اوقاف در سال جاری برشمرد و گفت: این برنامه در دو بخش سند دار کردن موقوفات و رقبات فاقد سند و همچنین اماکن مذهبی و بقاع متبرکه انجام می‌شود.
 
مدیر کل اسناد ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، با بیان اینکه طبق برنامه تا پایان سال ۸۳ هزار و ۵۰۰ رقبه فاقد سند مالیکت، سند دار خواهند شد، گفت: تاکنون ۳۸ هزار رقبه در کل کشور سند دار شده است. 
 
باقرزاده افزود: پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری سند مالکیت یک هزار و ۵۰۰ مکان مذهبی و بقاع اخذ شود.
 
وی گفت: از دیگر برنامه‌های اداره کل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف، جمع آوری اسناد وقفی موجود در ادارات اجرایی و نگهداری آن‌ها در آرشیو سازمان مرکزی به صورت متمرکز است.
مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور افزود: تاکنون ۸۰ درصد اسناد جمع آوری شده و ۲۰ درصد باقی مانده در دست اقدام است.
 
محتبی باقرزاده گفت: در ادامه طرح یاد شده اسناد مالکیتی که جدیداً از طریق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای موقوفات صادر و در ادارات اجرایی نگهداری می‌شد به سازمان مرکزی منتقل و در آرشیو سازمان اوقاف نگهداری می‌شوند.
 
وی گفت: این طرح با هدف حفظ و صیانت از حقوق موقوفات و نگهداری بهتر از اسناد وقفی انجام می‌شود.
 
مدیر کل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، با بیان اینکه به غیر از اسنادی که در دست ادارات اوقاف و اصحاب وقف هست از مراجعی که مراکز اسنادی دارند نیز اسناد موقوفات جمع آوری می‌شود، گفت: از جمله این نهادها، سازمان اسناد ملی کشور، کتابخانه ملی، کتابخانه مجلس شورای اسلامی، سازمان میراث فرهنگی و آستان قدس رضوی است که تعامل مطلوبی با آن‌ها داریم.
 
باقرزاده، مرمت اسناد وقفی موجود در آرشیو سازمان را از دیگر برنامه‌های اداره کل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف عنوان کرد و افزود: اسناد وقف به دلیل قدمت شان در حال از بین رفتن و مخدوش شدن هستند و با گذشت زمان دچار آسیب دیدگی می‌شوند که نیازمند مرمت و میکروب زدایی هستند.
 
وی گفت: از اولویت‌های کاری ما در سال جاری مرمت اسناد نیازمند رسیدگی آرشیو مرکزی سازمان است که با همکاری سازمان اسناد ملی که مرکز مرمت بسیار تخصصی دارند، انجام می‌شود.
 
مدیر کل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، اسناد موقوفات را مدرک مثبته برای اثبات وقف خواند و گفت: صیانت از اسناد موقوفات در جهت اثبات و احراز املاک وقفی و تثبیت مالکیت موقوفات بسیار اهمیت دارد.
 
باقرزاده، صیانت از اسناد موقوفات و اخذ سند مالکیت را مهمترین وظیفه در راستای حفظ عین موقوفات دانست و افزود: شناسنامه دار کردن موقوفات در راستای حفظ عین موقوفات است و مقدم بر سایر اقدامات در اداره موقوفات است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار