اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

ميزباني مردم عراق در اربعین باید تكريم شود /اربعین انتقال‌دهنده پیام دیپلماسی تشیع به جهان است

ميزباني مردم عراق در اربعین باید تكريم شود /اربعین انتقال‌دهنده پیام دیپلماسی تشیع به جهان است

گفتگو با رضا معممی مقدم مدیرکل اجتماعی و امور خیریه سازمان اوقاف و نماینده این سازمان در ستاد اربعین

 یک شنبه 14 مهر 1398   207  0      

سازمان اوقاف و امور خیریه از دستگاه‌های عضو ستاد مرکزی اربعین کشور است که با توجه به ارتباط موضوعی و نیات مرتبط با تعظیم شعائر می‌تواند نقش به سزایی در تقویت پدیده اربعین داشته باشد. از طرفی با حضور دکتر خاموشی در راس این سازمان شاهد تحرکات بیشتر و ساختارمندی در ایفای مسؤولیت‌های اوقاف پیرامون اربعین هستیم . با رضا معممی مقدم مدیرکل اجتماعی و امور خیریه سازمان اوقاف و نماینده این سازمان در ستاد اربعین و ستاد بازسازی عتبات عالیات در مورد فعالیت‌های سازمان اوقاف پیرامون اربعین و برخی مسائل دیگر گفتگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
 
مهم‌ترین فعالیت‌ها و برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه برای اربعین امسال چیست؟
 
فعالیتهای زیادی به این منظور مقدمه‌چینی و انجام‌شده ازجمله برگزاري جلسات برنامه‌ریزی و كميته فرهنگي آموزشی ، فراهم کردن تمهيدات لازم خدماتي به زوار اربعين در محورهای 10 گانه محل استقرار، برگزاری جلسات و همایش‌های توجيهي ويژه اربعين، توجيهات لازم اربعينی در همایش‌های آستانه‌ محرم1441 ه.ق، اطلاع‌رسانی سیاست‌های اربعين به زائرين به‌ویژه جامعه هدف سازمان،تجهيز و آماده‌سازی موکب‌های ايراني که از سازمان درخواست حمایت داشته‌اند ،تأمين روحاني و مداح براي موکب‌های ايراني، تهيه و توزيع اقلام فرهنگي مثل چفیه و کیسه پارچه‌ای کفش و سربند و اقلام هدیه مثل کتاب داستان به زبان عربی برای کودکان عراقی، بازديد و سركشي از مواكب اصلی و وابسته و مصاحبه رسانه‌ای و مطبوعاتی و تجليل و تقديراز فعالان اربعين که جز اقدامات پایانی ماست.
 
مواکب سازمان اوقاف و امور خیریه امسال با چه کمیت و کیفیتی فعالیت خواهند کرد؟
 
محورهایی که در داخل و خارج از کشور مؤکب ایجاد شده شامل 5 محور داخل کشور؛ میرجاوه، شلمچه، چزابه، خسروی و مهران و 5 محور خارج از کشور؛ نجف، کربلا،سامرا، کاظمین و عمود1217 جمعاً 10 محور ازجمله:
• محور سیستان و بلوچستان : استان‌های سیستان و بلوچستان ، کرمان ، خراسان جنوبی ،همدان 
• محور شلمچه : استان‌های بوشهر ، هرمزگان ، کهکیلویه و بویراحمد 
• محور چزابه : استان‌های اصفهان ، خوزستان ، یزد ، 
• محور مهران : استان‌های ایلام ، گلستان ، خراسان شمالی ، سمنان ، گیلان ، آذربایجان غربی
• محور کربلا : استان‌های خراسان رضوی ، چهارمحال بختیاری
• محور نجف اشرف : استان‌های البرز ، قزوین 
• محور کاظمین : استان مرکزی
• محور سامرا : استان‌های زنجان ، آذربایجان شرقی ، لرستان ، مازندران ،قم
• موکب ثقلین عمود 1217 : استان تهران
• موکب خسروی :کرمانشاه، فارس، اردبیل و کردستان
تعداد موکب‌های وابسته به سازمان یعنی مواکبی که از موقوفات یا امامزادگان هزینه می‌کنند بیش از  103 موکب در داخل و خارج کشور است.
تعداد پذیرایی صبحانه و ناهار و شام روزانه 124هزار و در طی 10 تا 15 روز و در سه وعده یک میلیون و 724 هزار نفر پذیرایی خواهیم داشت. پذیرایی سبک روزانه 248 هزار نفر چای و کلوچه و... در سه وعده کل ایام سه میلیون و 448 هزار پذیرایی و همچنین 5 میلیون و 700هزار لیوان و بطری آب هدف‌گذاری و تهیه شده است.اسکان هر شب جمعاً15 هزار و درمجموع 203هزار و 500 نفر خواهیم داشت.
فعالیت‌های فرهنگی مانند برپایی 20 خیمه معرفت هم در دستور کار ماست که در آن پاسخگویی به سؤالات شرعی، تبلیغ چندرسانه‌ای برنامه‌های ویژه کودک و نوجوان برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.
 
وظايف روحانيون اعزامی به اربعین چیست؟ 
 
‌قبل از پاسخ به سؤال باید یادآوری کنم که مبلغ زائر با مبلغ تبليغي متفاوت است. مركز آموزش حوزه، متولي آموزش عمومي روحانيون است و معتقدم بهترین پيوست فرهنگي ديني زائر، با مبلغ و روحانی محقق می‌شود لذا اگر مبلغ بومي از مبدأ با زائر همراه باشد بسیار مطلوب است .روحاني ايراني با روحاني عراقي متفاوت است. طلبه‌ها بهترين بستر توزيع محصولات فرهنگي هستند. اما وظایف روحانی در اربعین، اهتمام به اقامه نماز جماعت ، پاسخ‌گویی به سؤالات شرعي و شبهات ديني ، استقرار در جاي مناسب كه خلأ مبلغ دارد، جلوگيري از ايجاد اختلاف و بی‌تفاوت نبودن به اختلاف احتمالي به وجود آمده و... است.
 
شما قبلاً درجایی گفته‌اید عراقی‌ها باید حلاوت حضور زائران اربعین را بچشند. می‌شود در این خصوص توضیح بیشتری بدهید؟
 
ما نبايد سرباري براي عراقی‌ها باشيم بلکه باید با حفظ عزت و كرامت باري را از دوش عراقی‌ها برداريم. اهداء کتابخانه‌های كوچك به مواكب عراقي یا تقبل بازسازی مساجد و اماکن بهداشتی و درمانی و غیره می‌تواند در این زمینه بسیار مؤثر باشد. به‌نحوی‌که بعد از اربعین مردم عراق از تردد ما ایرانی‌ها غیر از همدردی و بزرگداشت اربعین حسینی اثرات کارکرد خدمات اجتماعی جهان تشیع را ببینند و بهره‌مند شوند .حداقل اگر هر ایرانی یک هدیه فرهنگی مثل کتاب و ... برای مردم عراق ببرد 3میلیون سوغات تقدیم شده است "الاحسان عبید الاحسان" حالا اگر هر نفر ده سوغاتی بیاورد باعث تألیف قلوب بیشتر می‌شود.
 
از نظر شما باز شدن مرز خسروی چه تأثیراتی در وضعیت اربعین دارد؟ 
 
مرز خسروی فراتر از یک مرز جغرافیایی است اولا این مرز، مسیر زیارت پدر و پدر بزرگ و مادر بزرگوار امام زمان (عج) را هموار می‌کند و درخواست دارم زایرین این مسیر با حضور و بیعت در سامرا به زیارت نجف و کربلا بروند امام عسگری (ع) نقش بسزایی در توجه شیعیان به زیارت اربعین داشته‌اند بیش از جابر عبدالله انصاری و...
امام عسگری علیه‌السلام فرمودند: «نشانه‌هاي مؤمن پنج چيز است: اوّل: نماز پنجاه‌ویک ركعت (واجب و نافله در طول شبانه‌روز). دوّم: زیارت اربعين حضرت سيّد الشّهداء عليه السّلام. سوّم: انگشتر در دست راست کردن. چهارم: پيشاني بر خاك گذاردن. پنجم: بلند گفتن بسم‌الله ‌الرحمن الرحیم در نمازهاي جهريّه (صبح، مغرب و عشاء).»
زيارت حضرت سيّد الشّهداء در روز اربعين از مختصات شيعه است و امام حسن عسگري عليه السّلام آن را به‌عنوان شعار و علامت شيعه بيان فرموده‌اند. چنانکه سر بر خاك گذاردن و بسم‌الله را بلند گفتن و نوافل را طبق دستور ائمّه معصومين عليهم السّلام به جاي آوردن و انگشتر در دست راست کردن نيز از اختصاصات شيعه است. خب چه بهتر که با حضور افرادی که از مسیر خسروی وارد عراق می‌شوند بعد از بعقوبه به‌جای رفتن به سمت بغداد اول به سامرا برویم.مردم سامرا با رفت و آمد شیعیان پیوند عاطفی با ما پیدا می‌کنند و احیا مسیر سامرا خط زیارتی بیعت با امام زمان و.... را تقویت می‌کند. 
 
امسال برنامه‌های اربعین سازمان اوقاف چه تفاوت‌هایی با سال گذشته دارد؟ 
 
امسال برنامه‌هایی همچون آیین «بدرقه رهروان منتظر» ، برگزاری مراسم آئینی با حضور سخنرانان و مادحین اهل‌بیت (علیهم السلام) و چاووشی خوانی و پذیرایی (ایستگاه صلواتی) به‌صورت ویژه ، حضور آراسته و مستمر خادمین امامزاده‌ها با لباس‌های متحدالشکل جهت بدرقه زائرین حسینی( عبور از زیر قرآن کریم و اسفند گردانی) و توزیع هدایای فرهنگی از قبیل چفیه،پرچم، پیکسل‌های مخصوص اربعین حسینی و شهدا و .... در بیش از ۵۰۰ بقعه در نظر گرفته شده است. به نظر من حجم خدمات از نظر کمی و کیفی نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است.
 
چه پیشنهادهایی برای نقش آفرینی بیشتر سازمان اوقاف در خدمات رسانی در اربعین امسال یا سنوات آتی دارید؟
 
ما امادگی داریم همه مواکب و تجهیزات مان در مرز خسروی را مستقر کنیم یعنی از 4 مرز خروجی مسئولیت یک مرز ، صفر تا صد با ما باشد یا چون عمده وجوه ما از سر فصل اطعام است نان کل مواکب و آرد نانوایی هایی مواکب را تامین کنیم یا مدل طرح موفق شمیم حسینی را در قالب شمیم اربعینی برای حمایت از 500 موکب که منطبق با ماموریت سازمان و نیات واقفین است اجرا کنیم. ریاست سازمان هم تدابیری داشته اند مثل شناسایی ظرفیت‌هایی که در کشور وجود دارد؛ اعم از متولیان، خیرین، هیأت امنای امامزادگان، خدام و... دغدغه ما واسپاری مواکب به مردم و تقویت حمایت و نظارت بر انهاست . از طرفی اربعین فرصت مغتنمی برای نهادینه سازی فرهنگ وقف است. 
 
پیش‌بینی جنابعالی از آینده اربعین چیست؟ 
 
اربعین،‌ اگرچه پدیده‌ای است در حوزه مذهب، اما آثار و پیامدهای آن تنها منحصر به میدان دین نمی‌شود. این پدیده، پیامدهای جدی دینی، مذهبی، اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی و امنیتی داشته و خواهد داشت. به تعبیر دیگر اربعین، پدیده‌ای پیچیده و چندبعدی است. به دست آوردن شناخت جامع برای مدیران و متولیان امور فرهنگی کشور یک واجب عینی است اما عموماً عمیق نگر نیستیم مثلاً با توجه به آمدن اربعین به فصل گرما یا پررنگ شدن حضور دانش آموزان در آینده، ما چه تدابیری داریم آلوده سازی فضای شبکه‌های اجتماعی وب به موارد اختلافی دو ملت ایران و عراق که به شدت امسال زیاد شده و در عراق ،عجم ستیزی را تقویت کرده و نقش امریکا و انگلیس با پول‌های عربستان و.... نیازمند پدافند به‌موقع و آگاه‌سازی است. امریکا زخم خورده است و لشکر یزید با همراهی شمر و عمر سعد و ابن زیاد حیات حسینی را برنمی‌تابند اما ان شا الله بنا به وعده خداوند و به هر حال نور حسینی هر روز یقیناً تلالو خواهد داشت و دشمنی آنان باعث شناخت مکتب و مذهب بیشتر تشیع خواهد شد.
 
و سخن آخر؟
 
مردم نقش اصلي را در اربعين دارند. ميزباني مردم عراق باید تكريم شود. باید قدردان عراقی‌ها باشيم. قانون‌گرایی بايد مدنظر باشد. اولويت در عراق با مواكب عراقی‌هاست. كمپين تشكر از مردم عراق باید اجرایی شود.اربعین انتقال‌دهنده پیام دیپلماسی عراق ،ایران و تشیع به جهان است . انتقال پیام ایران و نشانه‌های ظهور تمدن اسلامی صرفاً با حضور رئیس دولت در سازمان ملل منتقل نمی‌شود دنیا پیام اربعین را از راهپیمایی اربعین خواهد دید و شنید و معادلات منطقه‌ای بر اساس آن شکل می‌گیرد و تنظیم خواهد شد.

 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار