اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

آزادی زندانیان نیازمند

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

اگر از موقوفات برای اربعین هزینه می‌کنیم، باید خدمات ما حتما با کیفیت باشد

اگر از موقوفات برای اربعین هزینه می‌کنیم، باید خدمات ما حتما با کیفیت باشد

گفتگو با حجت الاسلام سید مصطفی مجیدی مدیرکل اوقاف و امور خیریۀ استان قزوین

 یک شنبه 21 مهر 1398   243  0      

اشاره:
سازمان اوقاف و امور خیریه با توجه به عواید موقوفات مربوط به عزاداری سالار شهیدان و همچنین ظرفیت امامزادگان و خیران با بیش از 107 موکب در جای جای نقاط مرزی ایران و شهرهای مختلف کشور عراق در خدمت زائران اربعین حسینی است. اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین نیز مانند سایر استانها مدیریت چند موکب را بر عهده دارد. در همین زمینه با حجت الاسلام سید مصطفی مجیدی مدیرکل اوقاف استان قزوین گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه همین مطلب می خوانید:
 
اداره کل اوقاف قزوین چند موکب دارد و این مواکب چه خدماتی را ارائه خواهند کرد؟
 
ادارۀ کل اوقاف و امور خیریۀ استان قزوین از محل اجرای امینانۀ نیات واقفین و با همت امنای بقعۀ بی‌بی زبیده‌خاتون استان قزوین و برخی از خیران، دو موکب را از 3 سال گذشته، توفیق داشته در عراق برپا کند، یکی در نجف اشرف و دیگری در کربلای معلی مدیریت موکب نجف اشرف با نام موکب حضرت سیدالشهدا(ع) کاملاً در اختیار ادارۀ کل است و عواملش، بیشتر از مردم خارج از مجموعۀ اوقاف و تعدادی هم از کارکنان مجموعۀ اوقاف استان قزوین خدمتگزار هستند. در موکب سیدالشهدا در نجف اشرف، شهر نجف روبه‌روی مقبرۀ حکیم مستقر می‌شود. الحمدلله هم بحث پذیرایی، هم بحث پزشکی و درمانی و خدماتی شبیه کفاشی و خیاطی و تعمیر کوله و کالسکه و چرخ دستی زائران و آرایشگاه و چایخانه به‌انضمام پذیرایی صبحانه و ناهار و شام در این موکب اتفاق می‌افتد. در این موکب بیشتر هزینه‌ها و مبالغ و ١روز خدماتی که داده می شود از قِبَلِ موقوفات متصرفی و غیر متصرفی استان قزوین هست. الحمدلله در این موکب روزانه صبحانه و ناهار وشام میانگین 18هزار تا 20هزار پرس غذا به‌صورت گرم پخت و توزیع خواهد شد. تیم پزشکی هم شامل هفت یا هشت نفر آقایون پزشکان متخصص عمومی هستند که به‌تناوب روزهایی که موکب برقرار است روزی 2 یا 3 نفر از آقایان، تزریقات و کارهای خدماتی درمان را انجام می‌دهند. کار ویزیت انجام می‌شود و دارویی که نیاز هست، آنجا تأمین شده، می‌بریم و اگر نیاز به تزریق و کارهای سرپایی داشته باشند الحمدلله اتفاق می‌افتد. در موکب سیدالشهدا قریب 60 نفر خدمت خواهند کرد .در کنار فعالیت‌های خدماتی، در قالب کارهای فرهنگی هم در خدمت چند تن از روحانیون خواهیم بود دربارۀ نماز جماعت، ه‍یئت عزاداری و پاسخگویی به شبهات خصوصاً در شبهاتی که در بحث عزاداری و اربعین سالار شهیدان اتفاق می‌افتد. در کنار آن توزیع لوازم فرهنگی را داریم که تعدادی تهیه شده است که بین بزرگواران و زائرانی که در مسیر عاشقی سیدالشهدا یعنی مسیر پیاده‌روی نجف به کربلا هستند، توزیع خواهد شد . از 11مهر ماه تیم ما اعزام شده و از 14 مهر خدمات در آنجا شروع شده است. موکب ما در کربلا به نام «موکب آستان مقدس بی‌بی زبیده‌خاتون قزوین»، به همان نام فعالیت می‌کند. مکان این موکب در کنار هتل بین‌المللی کربلا الدولی است. در موکب سیدالشهدا اسکان محدود داریم و شبانه‌روز 3هزار نفر خواهر و برادر اسکان خواهیم داد و چشمه‌های سرویس بهداشتی و حمام هم مهیا شده است. به‌انضمام اینکه صبحانه و ناهار و شام هر روز حدود 10الی 12هزار وعده بین زائران توزیع خواهد شد.

اسکان زائران به چه صورت انجام می شود؟
 
زمین بزرگی قریب 4هزار متر را با داربست بلند مسقف می‌کنیم و خیلی آبرومند خواهد بود. فضای خوبی است برای استراحت زائران و کنارش بحث پذیرایی هم هست و زائرانی که به کربلا می‌آیند آنجا مستقر می‌شوند. این موکب به همت خادمان امامزاده بی‌بی زبیده‌خاتون و حمایت مالی موقوفات استان و مابقی همت امنای محترم آن و نذورات مردم در خدمت زائران اربعین حسینی است.
 
کیفیت خدمات امسال نسبت به سال گذشته چه تغییری کرده است؟
 
توفیق این را داشته ایم که سال سومی هست در کشور عراق از محل موقوفات و خدمات خیریۀ مردم استان موکب می‌زنیم. یک شعار اساسی داریم که «اگر از موقوفات هزینه می‌کنیم، باید خدمات با کیفیت باشد» حاضریم کمتر انجام شود؛ اما حتماً کیفیت داشته باشد. یعنی اجناسی که آنجا می‌بریم سعی کردیم از بهترین اجناس باشد. از برنج و گوشت و اقلام پذیرایی که اتفاق می‌افتد، کار با کیفیت انجام شود. برای ما مهم است؛ چون زائر ابا‌عبدلله در مسیر دلدادگی و عاشقی قدم می‌گذارد و قطعاً براش مهم نیست که چه پذیرایی دارد اتفاق می افتد. او به نگاه زیارت و نگاه عرض ارادت به سیدالشهدا در این مسیر قدم می‌گذارد. شاید برایش گرسنگی هم مهم نباشد، چه برسد به کیفیت غذا که خوب بود یا بد بود! این‌قدر تنوع غذایی با ذائقه های مختلف در طریق الحسین وجود دارد که حد و حساب ندارد؛ اما وظیفۀ کسانی که خدمت می‌کنند و ما به‌عنوان کسانی که خودمان را خدمتگزار، که ان‌شاءالله آقا سیدالشهدا اسممان را درج کند، وظیفۀ خودمان می‌دانیم که با زائران با کرامت برخورد کنیم. یکی از شئون این تکریم و با کرامت برخورد کردن، پذیرایی است و سعی می‌کنیم از جنس و کیفیت و حجم خوبی برخوردار باشد. در کنار پذیرایی غذای گرم از زائران محترم، امسال بنا داریم که میوه هم بین زائران توزیع کنیم که یک تنوع این‌گونه هم باشد.
 
امسال این خدمات نسبت به سال گذشته رشد هم داشته است؟
 
نسبت همان هست؛ اما رقمی که هزینه می‌شود رشد کرده است.
 
مواکب استانم قزوین در کمک به سیلزدگان هم نقش بسزایی داشتند در این مورد هم توضیحی می فرمایید؟
 
قزوین هم توفیق داشته در بحث کمک به سیل‌زدگان در کشور حضور باشد. الحمدلله همکاران و دوستان ما خیلی خوب به میدان آمدند و موکبی را در خوزستان در شهر اهواز مستقر کردیم و 21روز پذیرایی و بالغ‌بر 10هزار پرس غذای گرم توزیع کردیم. 
 
این موکب برگرفته از مواکب اربعین بود؟
 
بله، با همان نگاه. ترکیب دو موکب سیدالشهدا و بی‌بی زبیده‌خاتون در شهر اهواز مستقر شدند و 21روز خدمت‌رسانی کردند. دوستان ما، هم غذای گرم توزیع کردند، هم لوازم بهداشتی و بسته های جیرۀ خشک غذایی. خیلی اتفاق فاخری بود و اگر اشتباه نکنم در موکب اهواز 1میلیاردو200میلیون تومان هزینه کردیم و در اینجا درصد مشارکت خیلی متفاوت بود. حدود 180 میلیون تومان از موقوفات متصرفی و غیرمتصرفی بود و مابقی کمک‌های مردمی و مختصری هم در لرستان کمک لوازم‌بهداشتی و شیرخشک و پوشک بچه بود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار