اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

امضاي تفاهم نامه بين سازمان اوقاف و سازمان ثبت اسناد با هدف اجراي قانون حدنگار براي املاک وقفي

امضاي تفاهم نامه بين سازمان اوقاف و سازمان ثبت اسناد با هدف اجراي قانون حدنگار براي املاک وقفي

مراسم امضا تفاهم نامه همکاري بين سازمان اوقاف و امور خيريه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با حضور رٶساي هر دوسازمان، حجت الاسلام والمسلمين دکتر سيد مهدي خاموشي و دکتر ذبيح الله خدائيان در سالن اجتماعات ساختمان مهر اوقاف برگزار شد.

 دوشنبه 13 آبان 1398   247  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، صبح امروز تفاهم نامه همکاري بين سازمان اوقاف و امور خيريه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در راستاي اجراي قانون حدنگار "کاداستر" جهت جانمايي و تثبيت موقعيت اراضي و املاک وقفي به امضاي رٶساي اين دو سازمان رسيد.

در اين مراسم، حجت الاسلام سيد مهدي خاموشي، رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه با بيان اينکه همکاري اين دوسازمان يکي از ضروريات به شمار مي آيد، گفت: دعاوي وقف زياد است و متاسفانه در حال حاضر بخشي از اسناد مخدوش شده و اجراي قانون حدنگار مي تواند کمک بزرگي به رفع شبهات و مشلات موجود باشد.

نماينده ولي فقيه با تاکيد بر اينکه بايد ماده 5 وقف و ضم امين حتما اجرايي شود، ادامه داد: سازمان اوقاف به دنبال تمليک اعياني نيست و اما موارد زيادي وجود دارد که بايد ثبت شوند و در اين مسير به استعلام وجود دارد که سازمان ثبت اسناد مي تواند ما را ياري کند.

وي با اشاره به اينکه همکاري سازمان ثبت اسناد و سازمان اوقاف از قبل هم وجود داشته است، امضاي اين تفاهم نامه را گام بزرگي در جهت ثبت و حفظ موقوفات براي آيندگان اعلام کرد.

در ادامه اين مراسم دکتر ذبيح الله خدائيان، رييس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم با بيان اينکه 45درصد اراضي و املاک سازمان اوقاف فاقد سند مالکيت هستند، گفت: آن دسته از املاک که سند دارند هم بر اساس قانون جامع حدنگار نيست.

وي ادامه داد: اين تفاهم نامه کمک مي کند تا سازمان اوقاف نسبت به تهيه سند براي املاک فاقد سند اقدام کند و سازمان ثبت اسناد هم بر اساس کاداستر، اسناد آنها را در ليست خود ثبت و به اين سازمان تحويل دهد.

معاون قوه قضاييه با اشاره به اينکه در اين تفاهم نامه مقرر شده اسناد دفترچه اي به تک برگ تبديل شده و بر اساس قانون حدنگار حدود آنها مشخص شود، تصريح کرد: اين کار در زمينه حفظ املاک و اراضي وقفي و مذهبي مانند مساجد و امامزاده ها و... بسيار موثر است.

به گفته خدائيان براي تمام مساجد، حسينيه ها و بقيه املاک تحت نظارت سازمان اوقاف، شناسنامه حقوقي صادر مي شود.

گفتنی است، اين کار براي جانمايي و تثبيت موقعيت اراضي و املاک وقفي صورت مي گيرد و ثبت اين اراضي در سامانه و صدور اسناد مالکيت وقفي به لحاظ حفظ ارزش معنوي و مادي و اجتماعي موقوفات، بقاع متبرکه و اماکن مذهبي لازم و ضروري بوده است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر