اخبار سازمان اوقاف

پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

مدرسه خیر ماندگار

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

شماره حساب کمک مهر تحصیلی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

وقف موتور تمدن سازی اسلامی و جوهره حرکت اجتماعی است

وقف موتور تمدن سازی اسلامی و جوهره حرکت اجتماعی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در همایش ملی یاوران وقف ضمن تبیین ابعاد مختلف سنت حسنه وقف، گفت:وقف موتور تمدن سازی اسلامی و جوهره حرکت اجتماعی است.

 دوشنبه 13 آبان 1398   296  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در همایش ملی "یاوران وقف" که با حضور واقفان، متولیان، هیأت امنا و فعالان وقف در عرصه‌های مختلف در موزه ملی ایران برگزار شد، با تأکید بر اینکه وقف را با دو نگاه می‌توان دید که هر کدام از این دو نگاه می‌تواند مسئله متفاوتی از وقف را به ما ارائه بدهد، اظهار کرد: یکی وقف را عمل استحبابی فردی می‌بینید و نگاه دوم نگاه اجتماعی به وقف است. ما وقتی به تفکر دینی و اسلامی نگاه می‌کنیم وقف موتور تمدن‌سازی اسلامی است. با نگاهی که تفکر دینی و تاریخ اسلام به ما یاد می‌دهد وقف یک عمل استحبابی فردی در حاشیه زندگی افراد نیست بلکه موتور تمدن‌سازی است.


وی ادامه داد: در جامعه جاهلیت وقف معنایی نداشت اما پیامبر (ص) تمام سرمایه‌گذاری تعلیمی و عملی خود را برای ترویج وقف به کار برد. تاریخ اسلام و مورخان به ما می‌گویند این عمل تا حدی فراگیر شد که تمام اصحاب پیامبر (ص) از خود موقوفه‌هایی به جای گذاشتند با اینکه از شرایط مالی خوبی برخوردار نبودند. نماد واقفان در بین اهل بیت (ع)، حضرت علی (ع) است. ایشان هزاران نخلستان و چاه را وقف کردند. از این منظر می‌توانیم بگوییم تمدن‌سازی اسلامی با موتور وقف حرکت می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین یادآور شد: ما اگر به شاخه‌های وقف نگاه کنیم می‌بینیم که چگونه وقف جامعه اسلامی را به سمت تمدن‌سازی پیش برده است. توسعه انسانی به عنوان یک کانون تمدن‌ساز محسوب می‌شود.

صالحی اضافه کرد: تمام بخش‌هایی که در توسعه این کانون فعالیت داشته‌اند بر محور وقف بوده است. مساجد صرفا پایگاه‌های عبادت نبودند بلکه نقش مهمی در انسان‌سازی داشته‌اند که پشتوانه آن‌ها وقف بوده است. بخش دیگری از توسعه انسانی بر عهده کتابخانه‌ها بوده است که این موضوع نیز با وقف پیوند خورده است. اگر تمدن‌سازی انسانی و توسعه انسانی را مد نظر قرار بدهیم می‌بینیم که وقف پشتوانه این دو بوده است.

وی افزود:در حوزه بهداشت و درمان نیز وقف سهم قابل توجهی داشته است. زمانی که ناصرخسرو در کتاب خود می‌خواهد بیت‌المقدس را تفسیر کند به این امر که در این مکان موقوفه‌های بسیار زیادی وجود دارد که در جهت رفاه حال انسان‌ها است، توجه می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: بخش دیگری از موقوفات در عرصه خدمات عمومی بوده است. کاروانسراها، کاشت درخت، حمایت از حقوق حیوانات که در جامعه امروز یک امر نوینی محسوب می‌شود در وقف وجود داشته است.

وی تصریح کرد: وقف ویژگی تمدن‌سازی اسلامی است که نه تنها به حقوق انسان‌ها بلکه به حقوق سایر موجودات و حیوانات نیز توجه داشته است. دامنه وسیع وقف در عرصه خدمت‌رسانی عام و خاص وجود دارد.

صالحی ادامه داد: یکی دیگر از مظاهر تمدن‌سازی شهرسازی است. اینکه چگونه شهرها فعال باشند و موتور فعالیت آن‌ها بر چه امری استوار باشد در کانون وقف گنجانده شده است. تمام بازارها، کارونسراها، ‌ حمام‌ها و هر آنچه که جزو نیازهای اولیه محسوب می‌شود عمدتا از طریق وقف برای انسان‌ها مهیا شده است.

وی اضافه کرد: مرکز شهر هسته اصلی هر شهر محسوب می‌شود که بر بنیاد وقف نهاده شده است. ما این امر را در شهرهایی همچون اصفهان و سایر شهرها مشاهده می‌کنیم و به نوعی می‌توانیم بگوییم وقف کانون محله و نظام شهری را شکل داده است. در هر کدام از موقوفات یک درصدی برای تعمیرات بوده است و شهرها از این طریق سریع پوسته عوض نمی‌کردند. هسته شهرهای سنتی از طریق وقف حفظ شده است و مظاهر تمدن‌سازی را می‌توانیم با محور وقف ببینیم.

صالحی تأکید کرد: وقف به جنسیت خاصی ربط نداشته است. بیش از ۴۰ هزار موقوفه و ۲۵ هزار رقبه متعلق به خانم‌ها بوده است و از عهد مشروطه تا سال ۱۳۲۰ یعنی پایان حکومت رضاخان ۲۴ درصد موقوفات مربوط به زنان بوده است. جریان تفکر و تمدن اسلامی تمام جامعه را درگیر وقف کرده است و این موضوع خارج از طبقات اجتماعی و جنسیت بوده است. با این نگاه مجددا باید بگویم که وقف موتور محرک جامعه است و از همین منظر می‌توانیم در راستای ادامه حکومت اسلامی از این امر بهره ببریم چرا که وقف به انسان افق بلند می‌دهد و صدقه جاریه است.

وی اظهار کرد: وقف آبی است که در جریان است و در افق زندگی محو نمی‌شود. وقف یک فضای انسان‌ساز و یک فضای جامعه‌ساز دارد. یک عمل حاشیه‌ای نیست بلکه جوهره حرکت اجتماعی است و با این نگاه باید تغییرها و تحولاتی را در این عرصه شاهد باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: باید به سمت طرح بازسازی مفهوم وقف حرکت کنیم. خود وقف از نظر مفهومی یک مفهوم سیال است و دامنه وقف محدود به اعیان نیست. ما دو نوع وقف داریم؛ یکی وقف مشهود و دیگری وقف نامشهود. وقف فقط اموال مشهود نیست بلکه می‌توانیم دارایی‌های نامشهود را نیز وقف کنیم. با تفکری که در حال حاضر در جهان شکل گرفته است بخش اصلی دارایی انسان نامشهود است و می‌توانیم در عرصه وقف از آن بهره ببریم. باید بیش از گذشته نسبت به این موضوع تأمل کنیم که چگونه می‌توانیم از مفهوم سیال وقف بهره ببریم و از آن در جامعه‌سازی و انسان‌سازی استفاده کنیم.

صالحی خاطرنشان کرد: مدل‌سازی مدیریتی یکی دیگر از مسائلی است که باید به آن بپردازیم. نظام مدیریت وقف تنوع‌سازی زیادی دارد. باید الگوهای مدیریتی وقف را ببینیم و در این حوزه کارهایی متنوع و فراوانی از لحاظ نظری و محتوایی داشته باشیم. کشف و خلق نیازها نکته بعدی است که باید به آن بپردازیم. محدوده نیازهای اجتماعی باید شناسایی شود و از وقف در این مسئله بهره ببریم.

وی در پایان سخنانش یادآور شد: حوزه فرهنگ، هنر و رسانه سه حوزه مهم در تمدن‌سازی عام و حوزه مهم اسلامی در معنی خاص و حوزه ایرانی و اسلامی به طور اخص مهم است. وقف باید با حوزه فرهنگ، هنر و رسانه ارتباط بیشتری داشته باشد. نظام وقف در کل جزء نظام‌های اجتماعی است که باید جدی گرفته شود اما حوزه فرهنگ، هنر و رسانه کانون این تلاش‌ها است و تمدن ایرانی-اسلامی بدون توجه به این سه حوزه شکل نمی‌گیرد.

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر