اخبار سازمان اوقاف

پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

مدرسه خیر ماندگار

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

شماره حساب کمک مهر تحصیلی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

رشد درآمدزایی و افزایش سرمایه گذاری در ۱۵ هزار رقبه انتفاعی و منفعتی در خوزستان

رشد درآمدزایی و افزایش سرمایه گذاری در ۱۵ هزار رقبه انتفاعی و منفعتی در خوزستان

حجت الاسلام خاکباز از کمک و مساعدت اوقاف خوزستان به ۴۲ حوزه علمیه در درآمد موقوفات خبر داد و گفت: هدف و وظیفه اوقاف اجرای صحیح نیت واقف خیراندیش است و به هیچ جناحی اجازه دخالت در امور اوقاف را نخواهیم داد.

 شنبه 16 آذر 1398   201  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف وامور خیریه از خوزستان «حجت الاسلام مرتضی خاکباز» در اهواز اظهار کرد: خوزستان ۴۱۷ امامزاده واجب التعظیم و یک پیغمبر واجب التکریم [حضرت دانیال نبی (ع) ] در شوش دارد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان با اشاره به تعداد رقبات موقوفه ها در خوزستان، از تسریع انعقاد قراردادها خبر داد و افزود: خوزستان دارای ۱۵ هزار رقبه انتفاعی و منفعتی بوده که اعتقاد داریم این مقدار، نیمی از موقوفات سطح استان است و برنامه ریزی شده تا پایان سال ۹۹ این مقدار به بیش از ۳۰ هزار رقبه برسد.
وی عمده موقوفات موجود در سطح استان را انتفاعی دانست و با بیان اینکه از مجموع ۱۵هزار رقبه، حدود چهار هزار رقبه منفعتی است اضافه کرد: رقبات منفعتی درآمدزا هستند و رقبات انتفاعی نیز خدماتی شامل مدرسه، مسجد و حسینیه است.
حجت الاسلام خاکباز با اشاره به اینکه عمده نیت های موقوفات خوزستان در حوزه سیدالشهدا (ع)، اطعام عزاداران امام حسین (ع)، کمک به دانش آموزان بی بضاعت، کمک به بیماران صعب العلاج و بی بضاعت و ایتام است عنوان کرد: بیشتر موقوفات در شهرستان های ماهشهر، رامشیر، رامهرمز، شوشتر، دزفول، اهواز و بهبهان است.
وی بر رشد درآمدزایی و افزایش سرمایه گذاری ۱۵ هزار رقبه انتفاعی و منفعتی تاکید کرد و اذعان داشت: از ظرفیت موقوفات برای احیای عرصه های وقف شده که مدت ها بود ساکن و بی استفاده مانده بودند، جهت سرمایه گذاری بهره مند شدیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان با بیان اینکه ۹ پروژه سرمایه گذاری در خوزستان در یک سال اخیر آغاز شده است ابراز کرد: از مجموع ۹ پروژه، حدود هفت پروژه به بهره داری رسیده است.
وی با بیان اینکه مجتمع کشت و صنعت سبز قبا متشکل از کشت ذرت، یونجه و دامداری است تصریح کرد: برای اولین بار است که مجموعه اوقاف و امور خیریه خوزستان به طور مستقیم اقدام به کشاورزی و باغداری کرده که عمده موقوفات در شهرستان دزفول، زیر کشت رفته و کشت گندم را سرلوحه اقدامات کشاورزی خود قرار داده ایم.
حجت الاسلام خاکباز با بیان اینکه کشت گندم برای دومین بار است که انجام شد و درآمد خوبی برای موقوفات داشت خاطرنشان کرد: بزرگترین گلخانه شمال خوزستان در محمد بن جعفر دزفول دومین محصول خود را وارد بازار کرد و در کنار آن موقوفاتی به باغ های مرکبات تبدیل و به بهره برداری رسیدند.
وی از اجرای ۲ پروژه مهم در شهرستان ماهشهر و رامهرمز خبر داد و بیان کرد: با توجه به شوره زار بودن اقلیم این شهرستان ها، در ۵۲ نقطه به عمق یک تا سه متر خاک برداری شده و به گنج عظیمی به اسم کهور رسیدیم که ریشه آن، مواد اولیه «ام دی اف» را تشکیل می دهد و وارداتی است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان تاکید کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده، در یک هزار و ۵۰۰ هکتار در رامهرمز کاشت گیاهان خار شتر و کهور انجام خواهد شد و بذر آن خریداری شده و با شروع بارش ها کار خود را آغاز می کنیم.
وی با اشاره به اینکه یکی از مزیت های کاشت خارشتر این است که شور و شیرین بودن آب مورد نیاز اهمیتی ندارد اظهار داشت: بخشی از گیاه خارشتر برای گیاهان دارویی و بخشی از علوفه آن در کارخانه بسته بندی علوفه ای که احداث خواهد شد، مورد استفاده قرار می گیرد.
حجت الاسلام خاکباز با بیان اینکه بعد از یونجه، گیاه خارشتر گران ترین علوفه برای دام در کشور محسوب شده و بالاترین تولید و کمترین نیاز به آب را دارد یاد آور شد: این طرح که در رامهرمز با همکاری مسئولان متولی اجرایی خواهد شد و جلسات آن در شورای تامین شهرستان عملیاتی شده، اولین طرحی است که در این شکل و اندازه در کشور راه اندازی می شود.
وی با تاکید بر اینکه کشت کهور و خارشتر، علاوه بر درآمدزایی و تولید اشتغال، به بیابان زدایی و مقابله با گرد و غبار کمک می کند، بر استفاده از ظرفیت کشاورزان آن منطقه برای کشت و نگهداری این محصولات تاکید کرد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان با اشاره به سرمایه گذاری در شهرستان ماهشهر اضافه کرد: با توجه به اینکه عمده موقوفات در شهر چمران و ماهشهر است، از اجرای پروژه هایی در زمینه کشت و صنعت در این شهرها خبر داد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان با بیان اینکه ۲۲ پروژه ساخت و ساز در سال ۹۸ در دستور کار قرار دارد که عملیات تکمیل پروژه ها آغاز شده عنوان کرد: این پروژه ها شامل مرمت، انتصاب ضریح و گنبد، ساخت گلدسته، کاشی و نمای امامزادگان و ساخت ابنیه های خدمات رفاهی به زائران است.
وی از اجرای پروژه GIS در موقوفات خوزستان برای اولین بار در کشور خبر داد و ابراز کرد: در این پروژه باید UTM و GIS امامزادگان به متراژ برداشت شود و به دنبال آن، مستاجر این قواره زمین را مشخص کنیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان خاکباز اشاره به اینکه امسال طلبه های حوزه های علمیه برای اولین بار متنعم به نعمت وقف هستند و از مجموع ۵۶ حوزه علمیه در استان، ۴۲ حوزه از طریق وقف کمک و حمایت می شوند بیان کرد: از دیگر برنامه های فرهنگی اوقاف خوزستان کمک به هیئت های مذهبی است.
وی با بیان اینکه اوقاف خوزستان محور سایر استان ها در سیل اخیر بود که ۱۰ استان پرقدرت کشور در حرم علی بن مهزیار مستقر شده و به سیل زدگان کمک می کردند اذعان داشت: در این ایام روزانه ۳۵ هزار پرس غذا با کیفیت بسیار عالی جهت کمک به سیل زدگان طبخ و اقلام ضروری و اساسی نیز توسط این عملیات جمع آوری و توزیع شد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر