اخبار سازمان اوقاف

پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

مدرسه خیر ماندگار

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

شماره حساب کمک مهر تحصیلی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

در نشست هم اندیشی بانوان فعال قرآنی مطرح شد؛ لزوم استانداردسازی مسابقات برای جلوگیری از اعمال سلایق

در نشست هم اندیشی بانوان فعال قرآنی مطرح شد؛ لزوم استانداردسازی مسابقات برای جلوگیری از اعمال سلایق

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در نشست خود با بانوان فعال قرآنی با بیان اینکه مسابقات در دهه شصت وسیله‌ای برای رسیدن به یک هدف بزرگ بود، اما در این دهه تبدیل به یک هدف شده است، گفت: حوزه‌های مختلف در مسابقات قرآن باید استانداردسازی شود تا از اعمال سلائق جلوگیری به عمل آید و برای حصول نتیجه حداقل تا پنج سال بعد نباید در آن تغییر ایجاد کنیم.

 یک شنبه 17 آذر 1398   180  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه؛ نشست هم‌اندیشی رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با بانوان فعال قرآنی، یکشنبه ۱۶ آذرماه در راستای نقد و بررسی و ارائه نقطه نظرات در رابطه با مسابقات قرآن برگزار شد.
 
مهدی قره‌شیخلو، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه طی سخنانی در این نشست با اشاره به اینکه گفتار،‌ رفتار و عملکرد ما باید به گونه ای باشد که مردم را جذب قرآن کند، گفت: در این مسیر به کمک همه دوستان نیاز داریم. به تنهایی نمی‌توان کاری انجام داد و باید مجموعه پیشکسوتان و فعالان عرصه قرآن کمک کنند تا اگر نیاز به ارتقاء هست، ‌این اتفاقات رخ دهد. لذا تأکید دارم در این حوزه حضور جدی داشته باشید و هر کاری از شما ساخته است، برای ارتقاء کار قرآنی در کشور انجام دهید. شاید ما نتوانیم تقدیر و تشکر کنیم، اما دوربین‌های خدا همیشه روشن است و همه را لحظه به لحظه ضبط می‌کند و یقیناً در جاهایی که هیچ انتظاری نداریم، جبران خواهد کرد.
 
قره شیخلو افزود: برای اصلاح کار قرآنی نباید خودمان را معیار قرار دهیم و همه چیز را با خودمان بسنجیم. برخی مواقع از منظر خودمان به مسائل نگاه می‌کنیم و لذا این حل شدنی نخواهد بود. باید معیار ما منفعت جامعه قرآنی باشد و نه منفعت شخصی. متأسفانه آنچه در برخی موارد در بین جامعه قرآنی به چشم می خورد این است که منافع شخصی بر منافع جمعی ترجیح داده می‌شود.
 
وی اظهار کرد: باید وظیفه خود بدانیم که اگر کاری را انجام می‌دهیم، به صورت جدی پای آن بایستیم، حتی اگر هزینه‌هایی را پرداخت کنیم. امید است بتوانیم روشی را شروع کنیم تا بخش اعظمی از مشکلات به حداقل برسد. اگر تمام توان خود را در این زمینه بکار بگیریم، شاید نتایج این کار را از سال ۱۴۰۰ به بعد ببینیم، ‌چرا که کار پرزحمتی است و نیاز به صبر و حوصله دارد. اینگونه نیست که شش ماه بعد منتظر اعمال این نظرات باشیم. 
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: برگزاری مسابقات در دهه شصت وسیله‌ای برای رسیدن به یک هدف بزرگ بود، اما مسابقات در این دهه تبدیل به یک هدف شده است و این اشتباه است.  حوزه‌های مختلف در مسابقات قرآن باید استانداردسازی شود که شامل داور،‌ سالن، صوت، دکور و ... می‌شود. 
 
وی با بیان اینکه بدون در نظر گرفتن استانداردها، برای همیشه تابع سلائق خواهیم ماند، تصریح کرد: بنابراین مهم‌ترین کار ما استانداردسازی است و اگر در مسابقات به یک استاندارد رسیدیم، باید تا پنج سال دیگر در آن تغییر ایجاد نکنیم، یعنی اینگونه نباشد هر سال تغییراتی ایجاد کرده و شرکت‌کنندگان را سردرگم کنیم. 
 
قره شیخلو بیان کرد: تمام انرژی و سرمایه‌گذاری ما بر روی ملی و بین‌المللی است و استانی و شهرستانی رها شده است که قطعاً این وضع باید اصلاح شود. تقریباً 15 سال قبل که برای داوری مسابقات قرآن به استان یزد رفته بودم، سالن مملو از علاقه مندان به ساحت قرآن بود این در حالی است که حدود سه سال پیش برای داوری مسابقات قرآن به استان یزد رفتم، در طول این دو روز یک بیننده برای مسابقات در سالن حضور نیافت. و دلیل آن رها کردن مسابقات استانی بوده است.
 
وی اذعان کرد: در یک سری استانداردسازی‌ها وقتی به رشته‌های ورزشی نگاه می‌کنیم، مشاهده می‌شود که آنها از ما جلوتر هستند. در ورزش وقتی داور رأی می‌دهد، قاطع است و کسی حق برگرداندن آن را ندارد، اما تنبیهاتی برای داور در نظر می‌گیرند، به این ترتیب با قانونمند کردن، می‌توان جلوی برخی بی‌اخلاقی‌ها را گرفت.
 
لزوم تعیین ضوابط مشخص برای انتخاب داور مسابقات
 
قره شیخلو با تأکید بر اینکه شرکت‌کنندگان و داوران از روز اول باید از ضوابط و وظایف خود آگاه باشند، گفت: هم اکنون در بخش داوری نیز کار بیشتر بر اساس سلایق و ارتباطات گذشته است. نحوه تعیین داور مشخص نیست. چون ضوابط روشن و شفافی وجود ندارد، برخی یک‌شبه داور بین‌المللی می‌شوند و برخی هم سال‌ها منتظر می‌مانند.
 
وی در ادامه به بحث آموزش نیز اظهار کرد: لازم است اساتید در بخش آموزش مشارکت بیشتری داشته باشند. حضور افراد تکراری در مسابقات به خاطر ضعف در آموزش بوده است و راهکار رفع این مشکل حضور اساتید به عنوان حلقه اول آموزش در استان‌هاست.
 
قره‌شیخلو با بیان اینکه ما وظیفه داریم با توجه به منابعی که در اختیار داریم، اساتید قرآن را تکریم کنیم، عنوان کرد: باید دوره‌های آموزشی در شهرستان‌ها و استان‌ها که استعدادهای خوبی دارند برگزار شود تا فضا برای بروز و ظهور آنها باز شود. البته محدودیت‌هایی در سطح رسانه ملی وجود دارد که باید با شورای عالی قرآن صحبت شود تا این فضا مقداری تغییر کند.
 
وی همچنین در رابطه با موقوفات قرآنی افزود: سهم موقوفات قرآنی کشور کمتر از دو درصد کل موقوفات کشور است و لازم است قرآنیان پیشقدم شوند و فرهنگ وقف قرآنی را گسترش دهند. اگر سطح موقوفات قرآنی ارتقاء پیدا کند بسیاری از کارهای بر زمین مانده انجام خواهد شد.
 
برپایی جلسات هفتگی قرآن در بقاع متبرکه
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با اشاره به بقاع متبرکه و استفاده از ظرفیت های آنها به عنوان پایگاه قرآنی گفت: می توان در این مراکز جلسات هفتگی قرآن و همچنین کارگاه های فرهنگی برگزار کرد. آنچه که مهم است، این است که کارهای زیادی مانده و زمان محدودی نیز مانده است. باید در کنار مسابقات به زیرساخت‌ها هم توجه داشته باشیم. امید است در یک سال آینده شاهد خروجی های خوبی باشیم.  
 
در ادامه این نشست، کریم دولتی، رئیس بنیاد مسابقات قرآن کشور طی سخنانی در این نشست گفت:  بحث‌های مربوط به حوزه فنی و داوری و ساماندهی مسابقات قرآن که بخشی از آن در این جلسه گفته شده و بخشی نیز به صورت مکتوب جمع‌آوری شده است،‌ بررسی می شود. امیدواریم بخش اندکی از این موارد در دوره چهل و سوم مسابقات سراسری قرآن کریم اعمال شود و در ادامه اگر توفیق بود، از دوره چهل و چهارم همه این دغدغه‌ها به شکلی شایسته جامه عمل پوشانده شود.
 
وی اظهار کرد: ارائه نظرات و دیدگاه‌ها و برقراری ارتباط با اساتید می‌تواند کمک شایانی به برگزاری مسابقات قرآن کند و هریک از اساتید که نکته ای در جهت ارتقای سطح مسابقات در نظر دارد و بیان آن نکته می‌تواند در آینده از مشکلات بیشتر جلوگیری کند، حتماً آن را بیان کند. 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر