اخبار سازمان اوقاف

پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

مدرسه خیر ماندگار

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

شماره حساب کمک مهر تحصیلی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

نظام‌مند شدن داوری‌ها و جوان‌گرایی در ترکیب داوران مسابقات؛ مطالبه قاریان و حافظان قرآن

نظام‌مند شدن داوری‌ها و جوان‌گرایی در ترکیب داوران مسابقات؛ مطالبه قاریان و حافظان قرآن

در دومین نشست رئیس جدید مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با قاریان و حافظان جوان، مطالباتی از جمله توجه به برگزاری دوره‌های آموزشی در مناطق محروم، چرخشی کردن داوران در هر دوره از مسابقات و ساماندهی هیئت داوری، به گونه‌ای که داوری‌ها نظام‌مند شود و رابطه‌ها به ضابطه تبدیل شود، ساماندهی داوران با مبنای علمی، به میدان آوردن داوران جدید و جوان‌گرایی در ترکیب داوران همراه با انتقال تجربیات و آموزش و ... مطرح شد.

 دوشنبه 18 آذر 1398   219  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، دومین نشست‌ از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی مهدی قره‌شیخلو، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اعضای جامعه قرآنی، شب گذشته، ۱۷ آذرماه در ساختمان مهر سازمان اوقاف و امور خیریه با حضور آقایان قاری و حافظ قرآن برگزار شد. 
 
قره‌شیخلو طی سخنانی در این نشست در رابطه با جهت‌گیری فعالیت‌های قرآنی گفت: فعالان قرآنی باید نسبت به برنامه‌های این مرکز حساس باشند و نکاتی که لازم است را تذکر دهند و راهنمایی کنند. مرکز نیز گوش شنوای آنها خواهد بود و تا جایی که امکان داشته باشد به تذکرات جامه عمل می پوشاند و آن بخش‌هایی که قابل اجرا نیست، دلایلش را تبیین می‌کند. امید است با همکاری قرآنیان و علاقه مندان این عرصه، مأموریت‌های قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه توسعه و ارتقا یابد.
 
وی افزود: اعلام نظرات و پیشنهادها به این مرکز، نکاتی حائز اهمیت است که با بیان آنها، روند رو به رشدی در فعالیت های مرکز صورت می پذیرد. البته باید گفت تمامی مسئولان پیشین این مرکز به مقدار توانایی‌شان، تلاش کرده‌اند و در هر دوره نکات مثبت و موارد ضعف بوده  است، اما مهم معدل و خروجی کار است.
 
قره‌شیخلو به چند موضوع کاری درباره فعالیت مرکز امور قرآنی که به دلیل صبغه مسابقات سایر این موارد مغفول مانده است، اشاره کرد و گفت: یکی از آنها بحث موقوفات است که برنامه‌ای برای آن طراحی نشده است، جمع موقوفات قرآنی کشور حدود ۶ - ۷ میلیارد تومان است که ۳ میلیارد تومان آن برای کرمانشاه است. عدد کل موقوفات زیاد است، اما سهم موقوفات قرآنی همین میزان است. خود ما اهالی قرآن بیاییم با مشارکت، وقف قرآنی راه بیندازیم. بودجه قرآنی کشور در بودجه پیشنهادی دولت به مجلس در سال ۹۹، ۸۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است، اما در منابع وقفی خیلی فضا برای کار هست، البته در کنار آن ورود اصحاب رسانه، لازم و ضروری است.
 
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه به بحث آموزش به عنوان مورد دیگر اشاره کرد و افزود: در مرکز امور قرآنی، به منظور شناسایی و ایجاد فضای آموزشی برای جوانان، اداره آموزش عمومی و تخصصی وجود دارد که برای تقویت ورودی مسابقات و جلوگیری از حضور تکراری افراد، فعالیت می‌کند. 
 
وی اظهار کرد: طی مدتی که به عنوان نماینده سازمان تبلیغات اسلامی در ستاد عالی هماهنگی مسابقات عضو بودم، خاطرم هست هنگامی که خواستیم سی‌وششمین دوره مسابقات را برگزار کنیم، گفتم مسابقات هیچ استانداردی ندارد و تابع سلایق افراد است. بنابراین اگر استاندارد در مسابقات نباشد، هر فردی با سلیقه خود عمل می‌کند، لذا اصلی‌ترین بحث در مسابقات، استانداردسازی آن است و داوری نیز مثل همین است. در گزینش داوران نیز باید این استاندارسازی لحاظ شود و یا قوانینی برای آن گذاشته شود و توانمندی داوران محک بخورد. البته اگر در این اصلاحات مبنا را خودمان قرار دهیم، هیچ چیز درست نمی‌شود.
 
وی تصریح کرد: جامعه قرآنی نباید همه مشکلات را معطوف به خود بداند، من که به تنهایی نمی‌توانم معجزه کنم برخی از کارها در بیرون از سازمان اوقاف رقم می‌خورد و جهت اجرا به ما ابلاغ می‌شود که این درست نیست. اما خود دوستان قرآنی باید در این زمینه همکاری کنند و حمایت لازم را داشته باشند. تمام این اشکالات به شرط حمایت دوستان قابل رفع است.
 
قره شیخلو با اشاره به اینکه همه سازمان‌ها محدودیت دارند و توقع اجرای همه این کارها نیز اشتباه است، بیان کرد: اما یکی یکی باید موارد مطرح شده، انجام شود و خروجی آن را نیز در سال ۱۴۰۰ باید دید. اگر قرآنیان یک دست شوند و به میدان بیایند و منافع جمعی را بر منافع شخصی ترجیح دهند، اتفاقات خوبی را می‌توانیم رقم بزنیم.
 
وی تکریم دوستان قرآنی را امری ضروری عنوان و اضافه کرد: باید مثل اساتیدی چون سیدمحسن خدام‌حسینی عمل کنیم، چنانکه هنوز در ماه مبارک رمضان، جلسه قرآن مسجد ابوذر را دارد. اگر اساتید می‌خواستند بنا را بر مسائل مادی بگذارند، قطعا خروجی از جلسه آنها بر نمی‌آمد. سیستم اداری باید ارتقا پیدا کند و نظم داشته باشد و انتخاب‌ها بر روی حساب و کتاب باشد و شفاف مطرح شود.
 
رئیس مرکز امور قرآنی اوقاف افزود: اگر بتوانم کاری را انجام دهم، ادامه می‌دهم و اگرنتوانم، اصراری بر ماندن ندارم، اگر کار به اندازه مأموریتم جلو نرود، نخواهم ماند. دیگر اینکه باید جدولی در برنامه‌ها داشته باشیم که موضوعات به هم ارتباط داشته باشد، این طور نباشد مسابقات، آموزش‌ها و یا کرسی‌های تلاوت برای خودش باشد و به صورت جزیره‌ای عمل کنند. بلکه باید با هم مرتبط باشند. این همه بقعه و امامزاده که می‌توان در آنجا کرسی‌های تلاوت داشت که دارای امکانات صوت و مکان و...هستند، اما خواهشم این است که اگر بخواهیم از دیگران امکانات بگیریم، باید قدرت چانه‌زنی‌مان بالا برود. جلسه‌های چند نفره با رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه داشته باشیم تا وی را در زمینه هزینه‌کرد برای فعالیت‌های قرآنی، متقاعد کنیم.
 
قره‌شیخلو با تأکید بر اینکه انرژی بر روی ساماندهی و قانون‌مند کردن موضوعات مختلف صرف شود، اظهار کرد: اجازه ندهیم رانتی برای بعضی در برخی از زمینه‌ها پیش آید. هر فردی ظرفیت و توانمندی دارد، باید از آن استفاده کرد. کار سختی است و برخی منافع دارند، اما باید کمک کنید تا این موارد حل شود و احساس شود این موضوع، مطالبه کل جامعه قرآنی است تا قدرت بیشتر شود. در برخی از مسائل نیز اختلاف نظرهایی است اما اجماع آراء در موضوعات و رأی اکثریت، مهم است. 
 
در ادامه کریم دولتی، رئیس بنیاد مسابقات قرآن کشور با تأکید بر اینکه هر مدیری ممکن است، اشتباهاتی کرده باشد که با تذکر می‌توان آن را برطرف کرد، افزود: باید نکاتی که مطرح می شود را شنید و مورد توجه قرار داد زیرا یکی از مواردی که می‌تواند به موفقیت فعالیت قرآنی در این سازمان و برنامه‌های بزرگ پیش رو، کمک کند، ارائه پیشنهادها و نقطه نظرات است.
 
وی افزود: ۴۰ نفر از اعضای تیم داوری مسابقات سراسری قرآن که مهرماه ۹۸ به میزبانی اصفهان برگزار شد، نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کردند همچنین در زمینه استفاده از فضای مجازی در حوزه‌های مختلف مسابقات که به رونق رشته‌های قرائت و حفظ کمک می‌کند، در حال مطالعه و مشورت گرفتن از گروه‌های مختلف هستیم که امیدواریم به نتایج خوبی برسیم.
 
رئیس بنیاد مسابقات قرآن کشور تصریح کرد: داوری مسابقات یکی از دغدغه‌های جدی است که کار گسترده‌ای در این زمینه انجام شد و در حال ادامه دادن آن هستیم که در آن سعی بر آن است که تمام دغدغه‌های افراد اعم از سلیقه‌ای عمل کردن داوران، انتخاب آنها برای داوری و ... مورد بررسی قرار گیرد. شاید بهترین حالت نتیجه‌گیری از این فعالیت‌ها در مسابقات قرآن سال های آینده نمایش داده شود. البته امید است در سال آینده نیز بخشی از این برنامه ها عملیاتی شود.
 
در ادامه این نشست، هر کدام از قاریان و حافظان قرآن به بیان پیشنهادها و انتقادات خود در زمینه مسابقات و بحث ساماندهی داوران و وقف قرآنی و آموزش‌های تخصصی و عمومی قرآن کریم پرداختند که بخشی از آنها در ذیل آمده است.
ارائه تعریفی برای مراحل مختلف مسابقات قرآن از استانی تا کشوری، رعایت شأن داوران، یکسان‌سازی در زمینه تعداد متسابقان، حق‌الزحمه داوران، طراحی و ارائه دستورالعمل واحد برای داوری، برخوردها و پرداخت‌ها، اهمیت به برپایی مسابقات و توجه به برگزاری دوره‌های آموزشی در مناطق محروم، چرخشی کردن داوران در هر دوره از مسابقات و ساماندهی هیئت داوری، به گونه‌ای که داوری‌ها نظام‌مند شود و رابطه‌ها به ضابطه تبدیل شود، ساماندهی داوران با مبنای علمی، به میدان آوردن داوران جدید و جوان‌گرایی در ترکیب داوران همراه با انتقال تجربیات و آموزش، تقویت کادر مرکز امور قرآنی؛ چراکه در گذشته نیروهای خوبی در مرکز بودند که خودشان صاحب تجربه بودند، آنها دوباره به کار گرفته شوند و یا اینکه اگر بازنشسته شده‌اند از آنها به عنوان مشاور راهنمایی گرفته شود، از جمله درخواست های شرکت کنندگان در این نشست بود.
 
همچنین شرکت کنندگان معتقد بودند که شور و شوق مسابقات از بین رفته است، تنها راه نجات آن، برگرداندن مسابقات قرآن به گذشته است به طور مثال رتبه‌ها همان اول و دوم و سوم تعیین شوند و اینکه سطح جایزه‌ها در مراحل استانی، کشوری و بین‌المللی پایین است، روش پایش و آنالیز قاریان گسترده‌تر و در طول سال باید انجام شود و تنها به سه مرحله مسابقات قرآن شهرستانی، استانی و کشوری بسنده نشود، صِرف مسابقات نباید نشان‌دهنده ظرفیت یک قاری باشد، مسابقات از آیین‌نامه واحد حداقل تا پنج سال برخوردار باشد و عنوان بین‌المللی به درستی میان قاریان و حافظان توزیع شود، یعنی در انتخاب افراد برای اعزام به مسابقات بین‌المللی دقت نظر شود تا مادام شاهد حضور تعداد معدودی نباشیم، هر چند در زمینه اعزام به مسابقات تنها سازمان اوقاف و امور خیریه دخیل نیست و کمیته اعزام نیز در آن دخیل است. 
 
از دیگر مواردی که از سوی شرکت کنندگان در این مراسم مطرح شد، این بود که کمیته نظارت بر مسابقات، آیین نامه مسابقات و فرم‌های داوری را در سراسر کشور، یک شکل کند تا هم متسابقان و هم داوران تکلیف خود را بدانند، سازمان اوقاف جهت انس عموم مردم با قرآن گام بردارد، پرهیز از اسراف در کاغذهایی که برای داوری صرف می‌شود، آرشیو تلاوت‌ها در سازمان اوقاف و امور خیریه ضعیف است، می‌توان لوح فشرده از اجراهای قدیمی قاریان کشور تهیه شود و در مناسبت‌های مختلف به آنها اهدا شود، قهرمانان قرآنی به خوبی به مردم شناخته نشده‌اند. چنانکه در ورود به سالن مسابقات می‌توان ورود آنها را از طریق مانیتور به شرکت‌کنندگان اطلاع‌رسانی شوند و رتبه‌هایی که دارند، اعلام و بیوگرافی کوتاه از وی ثبت شود. همچنین به حضور قاریان و مدرسان و پیشکسوتان قرآنی احترام گذاشته شود.
 
کارگروه‌های تخصصی برای افزایش توانمندی‌های سازمان و همچنین بهره‌مندی از ظرفیت اساتید در این راستا تشکیل شود، انجام کارهای کم‌هزینه با بازدهی بیشتر، واکاوی و بررسی این موضوع و بهره‌مندی از مکان‌های کم‌هزینه چون خانه‌های قرآن، قرآنیان در بحث قرآنی وارد شوند و این موضوع را با طرح‌هایی چون خشت بهشتی در راستای ترویج وقف قرآنی اجرا کنند و فکری برای خروجی بعد از مسابقات کنند به گونه‌ای که هم تأثیرگذار باشند وهم خود متأثر باشند و اینکه در بحث داوری‌ها، بیشتر از داوران کشورمان استفاده شود از جمله مواردی بود که از سوی شرکت کنندگان مطرح شد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر