اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

مدرسه خیر ماندگار

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

شماره حساب کمک مهر تحصیلی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

مدیریت اوقاف به دور از تصدی‌گری باید تبدیل شود به راهبری، سیاستگذاری و نظارت

مدیریت اوقاف به دور از تصدی‌گری باید تبدیل شود به راهبری، سیاستگذاری و نظارت

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه صبح امروز در افتتاحیه نشست فصلی مدیران کل استان‌های این سازمان ضمن تأکید بر اهمیت تحول ساختاری در سازمان اوقاف، گفت: به دنبال این هستیم که به‌دوراز هرگونه تصدی‌گری مدیریت اوقاف تبدیل شود به راهبری، سیاستگذاری و نظارت.

 سه شنبه 26 آذر 1398   438  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، نشست فصلی مدیران کل استان‌های سازمان اوقاف و امور خیریه صبح امروز با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی خاموشی رئیس این سازمان آغاز به کار کرد.
 
خاموشی در ابتدای این نشست به تبیین و تفسیر بخشی از آیات سوره تغابن پرداخت و گفت: در آیه هفت سوره تغابن آمده است: «زَعَمَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَن لَن يُبْعَثُوا قُلْ بَلَي وَ رَبِّي لَتُبْعَثُنَّ ثُمَّ لَتُنَبَّؤُنَّ بِمَا عَمِلْتُمْ وَ ذلِكَ عَلَي اللَّهِ يَسِيرٌ» یعنی گمان باطل کافران اين است که همه چیز بين ميلاد و مرگ خلاصه می‌شوند؛ نه قبل از دنيا عالَمی بود و نه بعد از مرگ، خبری هست؛ اين گمان باطل کافران است.  
 
وی ادامه داد:خداوند در جواب آن‌ها که می‌گویند به‌حساب ما نمی‌رسند می‌گوید: حتماً این اتفاق می‌افتد و قسم به پروردگار که روزی فرامی‌رسد و شما مبعوث می‌شوید و خبرها را به شما می‌دهند، خدا بصیر است، پس به خدا، پیامبر(ص) و به نوری که نازل کردیم ایمان بیاورید.
 
وی در ادامه با اشاره به آیه «فَآمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ النُّورِ الَّذِي أَنزَلْنَا» اظهار کرد: خداوند در قرآن می‌فرماید: شما هم به خدا ايمان بياوريد و مشرک نباشيد؛ به‌عنوان رَبّ و به پيغمبر او ايمان بياوريد، به عنوان وسيله هدايت و به قرآن ايمان بياوريد که با اوست. اين قرآن، نور است؛ به دليل معارفي که دارد؛ وگرنه مثل اين بياوريد! اگر مي‌گوييد اين حرف برای پيغمبر ـ معاذالله ـ هست يا برای ديگران؛ شما هم مثل ديگران، مثل اين قرآن را بياوريد! لذا تعبير به نور کرد که اشاره به اعجاز آن است. همچنین در بخش دیگر آیات بر این نکته تأکید دارد که هر کسي مهمان اعمال خودش است و روز اجتماع، روزی نيست که کسی مشکل ديگری را حلّ کند، بلکه روز جمع است؛ مجتمع نيستند، بلکه مجموع هستند: ﴿إِنَّ الأوَّلِينَ وَ الآخِرِينَ ٭ لَمَجْمُوعُونَ إِلَي مِيقَاتِ يَوْمٍ مَعْلُومٍ﴾؛ فرمود: ﴿يَوْمَ يَجْمَعُكُمْ لِيَوْمِ الْجَمْعِ﴾، آن روز، روز تغابن است.
 
حجت‌الاسلام خاموشی با اشاره به آیات قرآن در مورد روز تغابن گفت: خدا بسیار آگاه است و روزی فرا می سد که شما را جمع می‌کند و آن روز، روز تغابن است پس از رفاقت‌های ناصواب و اتهام زدن به یکدیگر بپرهیزیم، ما اعتراف داریم معصوم نیستیم و ممکن است در کار ما صواب و ناصواب باشد و ممکن است اشتباه کنیم که البته برخی اشتباهات را خداوند می‌بخشاید. بدانید طبق آیات قرآن کریم هر فردی به مشکلی برخورد می‌کند به اذن خداست و هرکه هدایت می‌شود قلبش را خدا هدایت می‌کند خدا به همه‌چیز آگاه است پس اطاعت خدا و رسول خدا را انتخاب کنید.
 
خاموشی در بخش دوم  از سخنانش با تشریح و تبیین دستاوردهای عمل کردن به ماده پنج وقف و نصب امین برای موقوفات ، گفت: همه بخش‌ها باید اضافه‌هزینه‌ها را کنترل کنند . ما این توانایی را داریم که در این شرایط برای همراهی با دولت هزینه‌ها را به‌شدت کاهش بدهیم. 
 
وی ضمن تأکید بر اهمیت تحول ساختاری در سازمان اوقاف، گفت: به دنبال این هستیم که به‌دوراز هرگونه تصدی‌گری مدیریت اوقاف تبدیل شود به راهبری، سیاستگذاری و نظارت.
 
خاموشی بر ارتقای جریان بهره‌وری در موقوفات اشاره کرد و به مدیران ستادی و استانی سازمان اوقاف گوشزد کرد:تقاضا می‌کنم دوستان در هر نقطه‌ای که هستند برای ارتقای وضعیت آموزشی خود فکری بکنند. قطعاً ارتقای علمی کارمندان به افزایش بهره‌وری کمک می‌کند.  حتماً مقاله ، تحقیق و مطالعه در مورد وقف در دستور کارتان باشد. 
 
وی در ادامه سخنانش به تبیین شاخصه‌های بهره‌وری از انواع موقوفات منفعتی و انتفاعی پرداخت و یادآور شد:بنده تأکید می‌کنم وقف فروشی کار درستی نیست و مقابل تملیک اعیانی باید ایستاد.
 
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تأکید بر لزوم احیای موقوفات، تصریح کرد:در جریان ایفای نقش وقف در مقابله با تحریم‌ها همه ما باید فعال باشیم.  عدم بهره‌وری به علت بی‌کاری و کم‌کاری را ظلم به وقف می‌دانم.
 
خاموشی در ادامه سخنانش به برگزاری مسابقات قرآن اشاره کرد و افزود: باید با اهداف راقی و نخبه پرورانه حلقه‌های قرآنی در بقاع متبرکه شکل بگیرد و برنامه‌های متنوع قرآنی در سطح کشور اجرا شود. مسابقات بین‌المللی قرآن امسال در مشهد برگزار می‌شود و امیدواریم این دوره بهترین دوره مسابقات را در کنار مضجع شریف امام رضا (ع) رقم بزنیم. 
 
وی سپس به تبیین برنامه‌ریزی بر اساس بدنه اصلی نیات واقفان در سازمان اوقاف پرداخت و ادامه داد: بنده در بدو ورود به سازمان وعده دادم که امور خیریه را به‌صورت ویژه پیگیری خواهم کرد. تحول ساختاری در راستای ارتقای امور خیریه را در پیش خواهیم داشت.
 
خاموشی  در ادامه به بحث پیرامون مسائلی همچون سازماندهی بیمارستان‌های موقوفه ، آزادی زندانیان، نقش اوقاف در کاهش آسیب‌های اجتماعی و اهمیت فناوری در فعالیت‌های اوقاف پرداخت و گفت: روابط عمومی چتر ارتباطی خود را روی فعالیت‌های اوقاف گسترانده تا آنچه انجام شده باکیفیت مناسب به مردم اطلاع‌رسانی شود. اگر بخواهیم وقف به‌درستی تبلیغ شود و مردم به سمت وقف اقبال کنند،روابط عمومی باید به‌صورت فعال حضور داشته باشد و شما هم باید در این زمینه کمک کنید.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار