اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

همکاری اوقاف با شرکت‌های دانش‌بنیان برای اتکاء به تولید ملی و مقابله با تحریم‌ها

همکاری اوقاف با شرکت‌های دانش‌بنیان برای اتکاء به تولید ملی و مقابله با تحریم‌ها

گفتگو با مهدی پندار معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه

 دوشنبه 9 دی 1398   425  0      

معاون بهره‌وری اقتصادی  سازمان اوقاف و امور خیریه در گفتگویی از حمایت حداکثری از شرکت‌های دانش‌بنیان برای کاهش آثار تحریم خبر داد و گفت: تولید دارو و تهیه تجهیزات پزشکی، تاسیس شرکتهای تخصصی کشت و صنعت و پارک علم و فناوری و کارخانه نوآوری از وجوه این همکاری‌ها است.
 
مهدی پندار معاون بهره‌وری اقتصادی سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: یکی از اقداماتی که بر اساس دستور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در این معاونت در حال پیگیری است، اتکاء به تولید داخلی است و شرکت های دانش بنیان ظرفیت قابل توجهی برای اتکاء به تولید ملی محسوب می شوند. 
 
پندار ادامه داد: معاونت بهره وری اقتصادی سازمان اوقاف و امور خیریه به دنبال بهره وری از موقوفات است، عموم موقوفاتی که ما در اختیار داریم، موقوفات منفعتی است که وظیفه معاونت بهره وری اقتصادی ایجاد حداکثر منفعت از این موقوفات است، تا منافع حاصل از آن صرف حفظ موقوفات و اجرای امینانه نیات واقفین شود.
 
عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران افزود:بنابراین ما از طریق فعالیت های اقتصادی قابل قبول به دنبال سوددهی بالا هستیم. در کنار آن وظیفه داریم براساس دستور مقام معظم رهبری به ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه فعالیت های اقتصادی موقوفات را در جهت نیازهای امروز کشور هدایت کنیم. به این معنا که تامین نیازها با شرایط اقتصادی فعلی انجام و منابع حاصل از آن صرف اجرای امینانه نیات واقفین شود.
 
پندار افزود: تلاش ما در این راستا است که از معطل ماندن موقوفات به هر نحو ممکن جلوگیری کنیم. زیرا بسیاری از موقوفات حالت اجاره ای دارند، به همین جهت تلاش می کنیم که موقوفات را از حالت اجاره داری خارج کرده و به سمت فعالیت های اقتصادی تولیدمحور سوق دهیم. از طرفی به سمت مشارکت حرکت می کنیم، یعنی سهام داری و حاکمیت شرکتی را بر اساس قوانین و مقررات سازمان اوقاف و امور خیریه مورد توجه قرار می دهیم، تا حداکثر منفعت را به نفع موقوفات کسب کنیم.
 
وی در مورد زمینه های همکاری سازمان اوقاف با شرکت های دانش بنیان نیز گفت:موضوع تکیه بر توان داخلی از مواردی است این معاونت در دستور کار خود قرار داده، زیرا که تکیه بر تولید داخلی همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و نیاز امروز کشور در شرایط تحریم های ظالمانه خوداتکایی و تکیه بر تولید ملی است. نمونه بارز اتکاء به تولید داخلی شرکت های دانش بنیان هستند.امروز با هدف گذاری‌ای که در سازمان اوقاف و امور خیریه به دستور ریاست سازمان انجام شده، در نظر داریم که حداکثر حمایت را از شرکت های دانش بنیان داشته باشیم البته با رعایت این موضوع که مدیریت به دست همین شرکت ها باشد و آنها برای موقوفات دراختیارشان منفعت کسب کنند.
 
معاون بهره‌وری اقتصادی سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: فعالیت در حوزه های کشاورزی، باغداری، شیلات، زراعت، دامداری بخشی از موضوعاتی است که بنا داریم درحوزه دانش بنیان پیش ببریم. به عنوان مثال ما در حوزه دامداری دام مولود را ملاک عمل قرار دادیم و برای اولین بار مزرعه ای را که بانک ژنی موقوفات کشور خواهد شد، تاسیس خواهیم کرد و حدود 5 هزار راس دام سبک را که دام مولود محسوب می شوند، از اروپا برای این کار وارد خواهیم کرد، تا بانک ژن قرار گیرند و با دام ایرانی زیر نظر مرکز اصلاح نژاد وزارت جهاد کشاورزی کار اصلاح نژادی و دانش بنیانی انجام می دهیم، تصیم ما این است که در این زمینه شرکتهای تخصصی کشت و صنعت ایجاد کنیم.
 
وی اضافه کرد:در حوزه شیلات در مناطقی که اوقاف زمین دارد و آب مناسب داریم، پرورش ماهی را دستور کار قرار خواهیم داد. علاوه بر این، در حوزه زراعت با دانشگاه آزاد اسلامی تفاهم نامه ای را به امضا رسانده ایم که در خصوص تهیه و تولید «بذر هیبرید» همکاری داشته باشیم، امروز کشور ما در تهیه بذر هیبرید(بذر مورد نیاز کشاورزان) با مشکلاتی مواجه است، لذا بر اساس این تفاهم نامه با دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه تولید بذر هیبرید همکاری خواهیم کرد.
 
پندار تصریح کرد: با شرکت های دانش بنیان در زمینه تولید دارو و تهیه تجهیزات پزشکی همکاری داریم، ضمن اینکه در تلاش هستیم، در حوزه دانش بنیان به زودی مرکز نوآوری افتتاح کنیم و در بلندمدت پارک علم و فناوری و کارخانه نوآوری را ایجاد خواهیم کرد.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا تحریم بر بهره وری از موقوفات نیز تاثیر گذاشته است، افزود:شرایط تحریم اگرچه سختی هایی برای مردم داشته، اما موجب شده که ما به توان داخلی تکیه کنیم و شرکت های دانش بنیان که به دنبال ایجاد ظرفیت های جدید از آنها هستیم، جایگزین همان چیزی که از خارج وارد می کردیم، خواهند شد.
 
پندار در مورد حفظ موقوفات و اماکن مذهبی نیز گفت: یکی از اهدافی که ما از بهره وری موقوفات دنبال می کنیم، حفظ موقوفات است، ما بخشی از درآمدهایی را که از موقوفات کسب می شود، برای نگهداری و مرمت همان موقوفه صرف می کنیم و در حال حاضر در 277 بقعه در حال انجام فعالیت عمرانی هستیم که امید است تا پایان سال از آنها بهره برداری  صورت گیرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر