اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

ولایت و امامت

طرح سلامت

مهر تحصیلی

شمیم خدمت

مسابقات داخلی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

قضات، دانشجویان و محققان مسائل جدید را در حوزه وقف بررسی کنند

قضات، دانشجویان و محققان مسائل جدید را در حوزه وقف بررسی کنند

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در سخنانی در همایش وقف در آینه قضا از قضات، دانشجویان و کسانی که در زمینه وقف تحقیق می کنند و قلم می‌زنند درخواست کرد تا مسائل جدید در حوزه وقف را بررسی کنند.

 شنبه 3 اسفند 1398   434  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، روز اول همایش وقف در آینه قضا صبح امروز با حضور آیت الله سید مصطفی محقق داماد و حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و جمعی از قضات فعال در حوزه وقف برگزار شد.

دکتر خاموشی در این همایش با طرح سؤالاتی در زمینه موضوع وقف گفت: اولین مسأله که مطرح است این است که آیا وقف می تواند به زمان فعلی توسعه پیدا کند؟ آیا پول را هم می توانیم به عنوان موقوفه در نظر بگیریم؟ از قضات، دانشجویان و کسانی که در زمینه وقف تحقیق می کنند و قلم می‌زنند درخواست می شود در زمینه این مسائل جدید تحقیق و بررسی کنند. از جمله موضوعات قابل تحقیق وقف پلتفرم است، اینکه آیا پلتفرم قابل وقف است یا خیر؟

وی در ادامه سخنانش اظهار کرد:‌ در زمینه بررسی موضوع وقف نیاز به همکاری عالمانه محققان داریم، خوشبختانه مقالات پی در پی تکمیل می شود. نظر بر این است که وقف پول امکان پذیر است و مشکلی هم ندارد، چون باید در ماهیت پول در موقعیت فعلی دقت نظر داشته باشیم. با توجه به انواع وقف هایی که موجود است، این منابع باید در مصارف مشخص به سمت و سوی نیت واقفین سوق پیدا کند.

حجت الاسلام خاموشی عنوان کرد: تولیت‌ها بحث دیگری است که باید مورد بررسی قرار گیرد و باید مشخص شود آیا متولی حق است یا مسئولیت و اینکه آیا متولیان کفایت دارند؟ خیلی از متولیان توانایی اداره موقوفه را ندارند. در این مسئله کفایت باید در نظر گرفته شود.

وی افزود: نکته بعدی در مورد قانون ابطال است، در این زمینه مشکلات زیادی وجود دارد ولی در دو بند از سیاست ابلاغی آمده است که تبدیل به احسن را قبول می کند ولی با عین، یعنی عرصه را با پول تبدیل به احسن نمی کنند و اگر این اتفاق بیافتد وقف دچار مشکل می شود.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: باید راهکاری بیاندیشیم که تعداد پرونده های سازمان ها با سازمان اوقاف کمتر شود و سرعت رسیدگی به پرونده ها بیشتر شود. یک طرف این قضیه قوه قضائیه است که مسئولان قول داده اند به سازمان اوقاف کمک کنند، یک طرف هم سازمان اوقاف است.

خاموشی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی 19 بند را در قالب سیاست های ابلاغی به سازمان اوقاف ابلاغ کردند که تقویت ایجاد ساز و کار لازم برای دفاع و استیفای حقوق موقوفات با بهره گیری از تمامی فرصت ها و امکانات بالقوه و بالفعل، تأکید بر اداره غیر متمرکز موقوفات که همین قانون نصب امین است، کاهش تصدی گری و ممنوعیت واگذاری تملک اعیان جز در موارد ضروری و خاص از جمله این موارد است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار