اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

بازگشایی برخی مساجد و اماکن مذهبی در شرایط فعلی اشکال شرعی دارد/ حفظ جان مردم بسیار مهم است

بازگشایی برخی مساجد و اماکن مذهبی در شرایط فعلی اشکال شرعی دارد/ حفظ جان مردم بسیار مهم است

عضو شاخص جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اهمیت حفظ جان مردم در شرایط فعلی و خطر ابتلای دیگران به ویروس کرونا، بازگشایی برخی مساجد و اماکن مذهبی را در این موقعیت دارای اشکال شرعی دانست.

 پنج شنبه 7 فروردین 1399   68  0      

آیت‌الله محسن فقیهی، عضو شاخص جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفتگویی اختصاصی با روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه ، عمل به توصیه‌های وزارت بهداشت در حوزه مسائل بهداشتی را بسیار ضروری دانست و گفت: این توصیه‌های از نظر شرعی و عقلی حجیت دارد.

وی افزود: دستوراتی که از سوی متخصصان و پزشکان در حوزه بهداشتی ارائه می‌شود باید اجرا شود، زیرا رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید همه سفارش کردند آنچه دستورات وزارت بهداشت و اطبا داده‌اند باید دقیقا اجرا شوند.

عضو شاخص جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: دیدگاه مبارک امام خمینی (ره) این بود که اگر طبیبی دستوری به بیماران داد و ساعت معینی را برای استفاده دارو اعلام کرد، آن دستور باید به‌صورت دقیق انجام شود و این یک واجب شرعی است، به همین منظور برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و خطر ابتلای سایر مردم به این بیماری، اماکن مقدس بسته شده‌اند برای اینکه جان مردم و حفظ آن بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: این روزها مساجد، نماز جمعه و جماعت برای حفظ جان مؤمنان و متدینین تعطیل‌شده است، بنابراین تخلف از این قوانین درست نیست و از نظر شرعی هم حجیت ندارد.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم گفت: باید همچنان که در مسائل دینی و شرعی مردم به دستورات علما و مراجع تقلید عمل می‌کنند و به آن جامه عمل می‌پوشانند در مسائل پزشکی و تخصصی هم این‌گونه عمل کنند.

وی به برخی توصیه‌های معارفی برای آرامش روحی و روانی در جامعه اشاره کرد و یادآور شد: توصیه‌های زیادی در این زمینه شده که مردم در گرفتاری‌ها چگونه عمل کنند؛ قرائت زیارت عاشورا با 100 لعن و 100 سلام به‌صورت کامل یکی از این دستورات است که اگر این کار انجام شود در مدت کوتاهی این بلا برطرف خواهد شد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از بی‌توجهی برخی مساجد به توصیه‌های بهداشتی گلایه کرد و گفت: مساجد باید به توصیه‌های بهداشتی توجه کنند، گاهی دیده می‌شود که در برخی مساجد نماز جماعت اقامه می‌شود؛ اما با توجه به حساسیت و خطر شیوع ویروس کرونا، ضرورت دارد که مسئولان مربوطه در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند و مانع برگزاری چنین جماعت‌ها شوند.

وی یادآور شد: یکی از ویژگی‌های اقامه نماز جماعت، حضور مردم در کنار هم با فاصله اندک است، اما متخصصان نسبت به این حضور و کنار هم بودن، هشدار می‌دهند و آن را خطرناک می‌دانند؛ ازاین‌رو اقامه نماز جماعت با فاصله زیاد هم ممکن نیست، بنابراین اقامه نماز جماعت در چنین شرایطی اشکال شرعی دارد و خلاف دستورات پزشکی و شرعی است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر