اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

شب‌های قدر امیرمومنان را شفیع خود قرار بدهیم

شب‌های قدر امیرمومنان را شفیع خود قرار بدهیم

گفتگو با آیت‌الله مرتضی مقتدایی عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

 چهارشنبه 24 اردیبهشت 1399   82  0      

آیت‌الله مرتضی مقتدایی عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران کشور در گفتگوی اختصاصی با روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به فرارسیدن شب‌های قدر گفت: شب قدر، شبی بسیار با ارزش است که به شرافت و فضیلت این شب در طول سال وجود ندارد.
 
وی افزود: قرآن می‌فرماید «و ما ادراک ما لیله القدر، لیله القدر خیر من الف شهر ، تنزل الملئکه و الروح فیها باذن ربهم من کل امر» به پیغمبر می‌فرماید تو چه می‌دانی، عظمت و شرافت و جایگاه بلند و عظیم معنوی شب قدر را ، عبادت کردن در این شب از هزار ماه افضل و بهتر است.
 
عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بابیان اینکه هیچ شبی با شرافت‌تر از شب قدر وجود ندارد و خداوند برای این شب احترام خاصی قائل است، اظهار کرد: شب قدر، شب انس باخداوند است، شبی است که بندگان خداوند می‌توانند با پروردگار متعال خلوت کنند و به مناجات و راز و نیاز بپردازند، اگر انسان بتواند در این شب به‌صورت جمعی راز و نیاز کند بسیار فضیلت دارد و اگر حضور در اجتماعات ممکن نبود، انسان می‌تواند خودش به‌تنهایی بین خود و خدا خلوت کند.
 
وی قرائت دعای ابوحمزه ثمالی، افتتاح و سحر را بهترین دعای و بامسمی ترین دعا در شب‌های قدر خواند و تصریح کرد: خواندن این دعاها در شب قدر توصیه‌شده است، همچنین تلاوت قرآن کریم، خواندن سوره قدر از دیگر سفارش‌های است که در این شب انسان می‌تواند آن‌ها را انجام دهد. زیرا شب قدر، شب انس باخدا و مناجات باخداست، شبی است که انسان از گناهان خودش توبه می‌کند، چون شب توبه است، خداوند متعال بندگانی که توبه کنند را بسیار دوست دارد تا در این شب به درگاه او پناه ببرند.
 
وی یادآور شد: در روایت داریم، همان‌گونه که فردی در بیابان با تمام امکانات حضور دارد و به‌یک‌باره امکانات خودش را از دست می‌دهد و سرگردان می‌ماند و چاره‌ای برای رهایی نمی‌بیند به‌گونه‌ای که آماده مرگ می‌شود و به‌یک‌باره امکانات ازدست‌داده را به دست می‌آورد و بسیار خوشحال می‌شود، خداوند متعال از این فرد بیشتر نسبت به توبه بندگان خود خوشحال‌تر می‌شود ، زیرا خدا بخشش را دوست دارد و کریم همیشه دوست دارد تا بندگانش را ببخشد.
 
آیت‌الله مقتدایی گفت: از سوی دیگر شب قدر، شب شهادت مولای متقیان امیرمومنان علی علیه‌السلام است، کسی که پس از پیغمبر بالاترین شخصیت و عظیم‌ترین فرد است، در قرآن کریم، امیرمومنان به‌منزله جان و نفس پیغمبر شمرده‌شده است، زیرا پیغمبر بهترین فرد بود و از همه انبیا فضیلت بیشتری داشت. بنابراین امیرمومنان به‌منزله جان پیامبر است، چنین وجود نازنین، شب قدر شب شهادت آن است، شب بسیار باعظمتی است که انسان امیرمومنان را در درگاه الهی شفیع خود قرار دهد و از خداوند بخواهد به‌حق امیرمومنان گناهان او را ببخشد و مشکلات او را برطرف کند.
 
وی افزود: قرآن می‌فرماید «إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أُولئِكَ هُمْ خَيْرُ الْبَرِيَّةِ» حقيقت كسانى كه ایمان آورده و كارهاى شايسته کرده‌اند، آنان‌ بهترين مخلوقات خداوند هستند. از ابن عباس نقل‌شده است هنگامی‌که این آیه نازل شد پیامبر اکرم(ص) خطاب به حضرت علی (ع) فرمود:  هو أنت و شیعتک، تأتی أنت و شیعتک یوم القیامة راضین مرضیین یا علی! آن خیرالبریه تو و شیعیانت هستید. تو و شیعیانت روز قیامت درحالی‌که شما از خدا خشنود و خدا از شما خشنود است، می‌آیید.» نقل می‌کنند، بین اصحاب پیامبر معروف بوده، وقتی امیرمومنان وارد می‌شد، می‌گفتند، جاء خیرالبریه، کسی که بهترین مخلوق است، وارد شد. انسان باید خدا را در شب قدر به وجود امیرمومنان قسم بدهد. زیرا اگر بخواهیم در خانه خدا برویم و بهترین شخص را شفیع قرار بدهیم تا توبه ما را بپذیرد، تنها وجود مبارک امیرمومنان علی علیه‌السلام است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار