اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

ایجاد موقوفات افطاری می‌تواند کمک‌های مؤمنانه را در جهان همیشگی کند

ایجاد موقوفات افطاری می‌تواند کمک‌های مؤمنانه را در جهان همیشگی کند

نایب‌رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با اشاره به طرح رزمایش کمک‌های مؤمنانه در لبیک به ندای رهبری برای کمک به افراد آسیب‌دیده، ایجاد موقوفات افطاری را بهترین فرصت برای پایدار شدن کمک‌های مؤمنانه دانست.

 چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399   57  0      

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید جلال رضوی مهر نایب‌رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، در گفتگوی اختصاصی با روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بابیان اینکه ماه رمضان، ماه خودسازی، تربیت، عبودیت و بندگی است، اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان شخص روزه‌دار، لحظه‌به‌لحظه منتظر افطار است و علاوه بر رفع گرسنگی و تشنگی به ابتهاج معنوی می‌پردازد، چراکه در روایت بیان‌شده در روزه‌داری دو خوشحالی وجود دارد که یکی زمان افطار و دیگری در لقای خداوند است.

وی با اشاره به اینکه انسانی که در معنای خاص بندگانی قرار بگیرد، می‌تواند توفیق روزه گرفتن را پیدا کند، افزود: خداوند روزه را برای مسلط شدن بندگان بر نفسشان صادر کرده است، زیرا روزه فواید جسمی و روحی فراوان دارد، شفابخش جسم و توان‌بخش جان است. پاک‌کننده آدمی از رذایل حیوانی است. روزه در ساختن فرد صالح و اجتماع بسیار مؤثر است، در تهذیب و تزکیه نفس و رها شدن انسان از روزمرگی تأثیر به سزایی دارد.

استاد سطح عالی حوزه علمیه قم بابیان اینکه روزه‌داران مراتب مختلفی دارند، افزود: از پيامبر اکرم (ص) نقل‌شده که آسان‌ترین چيزى كه خداوند بر روزه‌دار در روزه‌داری‌اش واجب کرده، نخوردن و نياشاميدن است، از این حدیث روشن می‌شود كه روزه، از نظر مراتب و از زاويه نقشى كه در تكامل انسان دارد، به سه دسته تقسيم می‌شود و علماى اخلاق و سير و سلوك، روزه را به روزه عوام، روزه خواص و روزه خواصّ خواص، تقسیم‌بندی کرده‌اند.

وی به تبیین روزه عوام پرداخت و گفت: اين مرتبه، با پرهيز از چیزهای که روزه را باطل می‌کند، صورت می‌گیرد و اين مرتبه، آسان‌ترین و پایین‌ترین مرتبه روزه است. از همین رو است که پیامبر اکرم (ص) می فرمائید، آسان‌ترین چيزى كه خداى متعال بر روزه‌دار در روزه‌داری‌اش واجب کرده، نخوردن و نياشاميدن است.

وی دسته دوم را روزه خواص برشمرد و یادآور شد: در اين مرتبه، روزه‌دار، تنها به پرهيز از چیزهای که روزه را باطل می‌کند، اکتفا نمی‌کند؛ بلكه از همه حرام‌های الهى دوری کرده و به دنبال خودسازی می‌رود و این نوع روزه‌داری بسیار سفارش شده که امیدواریم همه ماه از روزه‌داران خواص باشیم. دسته سوم روزه‌داران، روزه خواصّ خواص است، اين مرتبه، با دوری کردن دل و نگهدارى آن از هر چيزى چه حلال و چه حرام كه اشغال‌کننده دل است، به‌جز خدا، به دست می‌آید.

عضو هیئت‌رئیسه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه در ماه رمضان، جان و حقيقت نفس و جوارح انسان به پاكى سفر می‌کند، تصریح کرد: در پايان ماه رمضان انسان به تقوا و طهارت موردنظر پروردگار می‌رسد؛ زیرا ماه رمضان ماه تصفيه بدن از آلودگی‌ها و رسوب‌های غذايى است. ماه رمضان ماه تصفيه و پاكى از گناهان، رذايل اخلاقى، نفسى، روحى و عملى است، البته همه این ویژگی‌ها زمانی به دست می‌آید که انسان از نظر جسم، نفس و قلب روزه گرفته باشد.

وی تصریح کرد: ماه رمضان ماه پيوند زدن با قرآن براى كسب هدايت و منور كردن جان به نور آيات و ماه تلاوت قرآن و ماه تشخيص حق از باطل در همه امور است. بندگان خدا لحظات سحر را غنیمت می‌شمارند و با تهجد، نیایش کرنش به درگاه الهی در سجده‌های طولانی در قنوت نماز وتر با خداوند تبارک‌وتعالی راز و نیاز می‌کنند؛ زیرا ماه رمضان ماه آمرزش، توبه و بازگشت به‌سوی خداوند متعال است و آنان که در زندگی خویش آلودگی‌هایی داشته‌اند می‌توانند با روزه، جان خویش را شستشو دهند.

وی با اشاره به راه‌اندازی طرح کمک‌های مؤمنانه در ماه مبارک رمضان گفت: امسال در لبیک به ندای رهبری، مؤمنان و روزه‌داران در مواسات شرکت کردند و به کمک افراد آسیب‌دیده شتافتند، بنابراین برای ماندگاری این طرح پیشنهاد می‌شود که موقوفات افطاری راه‌اندازی شود تا این مواسات همیشگی و سفره افطار در جهان پهن گردد و دل‌ها به هم نزدیک شوند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار