اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

مدرسه خیر ماندگار

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

حمایت گروه‌های جهادی خودجوش از کارگاه‌های کوچک به جهش تولید منجر می‌شود

حمایت گروه‌های جهادی خودجوش از کارگاه‌های کوچک به جهش تولید منجر می‌شود

مشاور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: با حمایت قانونی و مالی گروه‌های جهادی خودجوش از کارگاه‌های کوچک زودبازده، سرمایه‌های سرگردان کشور جذب و اشتغال ایجاد می‌شود و به دنبال آن جهش تولید به وجود می‌آید.

 جمعه 2 خرداد 1399   97  0      


حجت‌الاسلام سید جواد موسوی هوایی، مشاور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اهمیت انفاق در دین اسلام گفت: یکی از مشخصات بارز اهل بیت(ع) این بوده که با توجه به اینکه در اوقات بسیاری از زندگیشان خصوصاً در اوایل اسلام تنگدست بود ه‌اند، اما بشدت به مسأله انفاق و کمک به نیازمندان علاقه مند بودند و آن را در زندگی خود عملیاتی می کردند، لذا یکی از اصلی‌ترین نشانه های ایمان که معمولاً بعد از مسأله ایمان در قرآن مطرح می شود، همین مسأله انفاق و ذکات است. مسأله ذکات فقط ذکات واجب نیست، انفاق مالی، یعنی دادن مال در راه خدا بسیار در قرآن سفارش شده است.

وی اظهار کرد: ایمان یک باور قلبی و درونی است که آثار بیرونی دارد، آثار بیرونی شامل گذشت از مال است، یعنی باید این قدرت را داشته باشیم که از مال خود بگذریم، بنابراین یکی از طرق بیرونی و عملی برای ابراز علاقه مسلمانان و شیعیان به خدا و اهل بیت(ع)، انفاق و گذشت از مال است. این مسأله در ماه رمضان نمود بیشتری دارد، چون افراد با روزه و اطاعات از خدای متعال خود را تسلیم امر پروردگار کرده اند و به واسطه ایمانشان تقویت می شود و درجه به درجه بالا می رود. ایمان وقتی قوت پیدا می کند انسان راحت تر از مال خود و آنچه خداوند به او داده است می‌گذرد، بنابراین افراد در ماه رمضان راحت تر می توانند انفاق کنند.

حجتی الاسلام موسوی هوایی افزود: از لحاظ ظاهری هم به صورت طبیعی از دهم ماه رمضان که می گذرد میل انسان به غذا و حجم استفاده از غذا کمتر می شود، در حالیکه تهیه غذا در منزل شاید حجم اولیه را داشته باشد، اما انسان حالتی پیدا می کند که از نظر فیزیکی و طبیعی هم امکان گذشت و انفاق در بدنش به وجود می آید و می تواند بخشی از غذا که استفاده نمی شود را درست نکند یا خرید نکند و به حساب مستمندان و نیازمندان بگذارد. بنابراین در ماه رمضان هم از جنبه مادی و هم معنوی این امکان گذشت محسوس است و انسان رهاتر است و بهتر می تواند سیر معنوی کند.

وی عنوان کرد: خداوند نیازی به انفاق مادی ما ندارد اما تقوایی که به خرج می دهید و به فرمان الهی به فریاد دیگران می رسید، بخدا می رسد و شما را نزد خدا محبوب و عزیز می کند. بسیاری از افراد اشاره می کنند که وقتی حالت انفاق و گذشت در آنها به وجود می‌آید، مسائل و دنیا را جور دیگری می بینند چون اندیشه و روح و حالات تقرب به خدا که بسیار مهم است با انجام امور معنوی و در خدمت خواهران و برادران دینی تحقق می یابد بنابراین انسان در ماه رمضان قدرتی می گیرد که آن قدرت ایمان است.

مشاور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: در وضعیت کنونی با توجه به هجوم ویروس منحوس کرونا به کشور، خوشبختانه کشور ما در این مسأله سربلند بوده البته مشکلاتی بوده اما شعور اجتماعی و برخورد مردم با حکومت بی نظیر بوده و همه اینها از ایمان مردم نشأت می گیرد. این همدلی، کمک مؤمنانه و مواساتی که انجام شد را نباید فراموش کنیم. با همکاری تشکل های مردمی، حرکت های خودجوش و هدایت آنها توسط بسیج و هلال احمر حرکت های عظیمی صورت پذیرفت که امید است این همدلی ها ادامه پیدا کند تا از این مشکل عبور کنیم. مردم ایران تمدن خود را نشان دادند و آثار اجتماعی این فعالیت ها در تاریخ ایران خواهد ماند.

وی با اشاره به شعار سال ۹۹ یعنی جهش تولید از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، بیان کرد: مسأله توسعه اقتصادی با توجه به سفارش رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با جهش تولید مهم است، وقتی مردم تصمیم گرفتند به هم کمک کنند و از خود بگذرند و در یک مسیر عمومی و اجتماعی حرکت کنند و به ملتشان ثمر دهند، توسعه اقتصادی هم به دنبال خواهند داشت. توسعه اقتصادی در توزیع عادلانه و مصرف صحیح است ما در تولید نیاز داریم، خودکفا باشیم و به نیروهای خودی اتکا کنیم و با مقداری حمایت قانونی و مالی جهشی را در تولید ایجاد کنیم. گروه های جهادی خودجوش می توانند با پذیرش مسئولیت کارگاه های کوچک زودبازده سرمایه های سرگردان کشور را جذب و اشتغال ایجاد کنند و جهش تولید به وجود آورند.

حجت الاسلام موسوی هوایی تصریح کرد: در زمینه تولید هم باید عدالت رعایت شود، یعنی ببینیم نیاز کشور چیست و آن را تولید کنیم و حتی عدالت در واردات و صادرات هم باید رعایت شود، مثلا اگر می خواهید چیزی به کشور وارد کنید که پتانسیل تولید آن در کشور وجود دارد، وارد کردن آن ظلم است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر