اخبار سازمان اوقاف

پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

مدرسه خیر ماندگار

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

شماره حساب کمک مهر تحصیلی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

شکل صحیح استفاده از قرآن به جامعه شناسانده شود

شکل صحیح استفاده از قرآن به جامعه شناسانده شود

یکی از مسئولان برگزار کننده مسابقات قرآن سازمان اوقاف در دهه‌های گذشته با تأکید بر شناساندن شکل صحیح استفاده از قرآن به جامعه گفت: باید در آموزش و پرورش، کتاب‌ها و فیلم‌ها به نحو بسیار حساب شده مفاهیم قرآن را بگنجانیم و عشقی را در نونهالان ایجاد کنیم که پایدار باشد و برای همیشه زنده بماند.

 جمعه 2 خرداد 1399   130  0      

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر تجلی، یکی از مسئولان برگزار کننده مسابقات قرآن سازمان اوقاف در دهه‌های گذشته در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه ماه رمضان ماه انس با قرآن است، گفت: اما این ارتباط با قرآن نباید فقط محدود به ماه رمضان باشد که یک ختم قرآن داشته باشیم و افراد خاصی دور هم جمع شوند، البته این نوع ارتباط برقرار کردن در جای خود بسیار خوب است و قطعاً بهره خوبی حاصل می شود، اما جریان ورود ویروس کرونا، زنگ هشداری برای ما بود که همه لحظات باید با قرآن عجین باشد و صرف این نباشد که منتظر باشیم ماه رمضان بیاید، گرچه ماه رمضان ربیع القرآن است و بهره بیشتری را از قرآن خواهیم برد اما باید یاد بگیریم که همه ماه ها باید برای ما مانند ماه رمضان باشد و از قرآن فیض ببریم و بهره مند شویم حتی دور هم جمع شدن و قرآن خواندن ها نباید منحصر به ماه رمضان نباشد.

وی اظهار کرد: یکی از عواملی که باعث شد انقلاب اسلامی به پیروزی برسد، همان هیئاتی بود که در محله ها دایر بود، معمولاً در هر محله تعدادی از خانه ها محل برگزاری کلاس های روخوانی و قرائت قرآن بود و معلمی هم حضور داشت که به بیان روایات، احکام و اخلاق اسلامی می پرداخت و همین باعث شد مردم در آن شرایط خاص دوران طاغوت متوجه مسائل دینی و قرآنی بشوند و به اسلام روی آورند اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این تفکر به وجود آمد که با توجه به اینکه صدا و سیما برنامه های قرآنی دارد و مدارس و مراکز دیگر نیز عهده دار این فعالیت ها هستند بنابراین نیازی به ادامه فعالیت جلسات خانگی نیست درحالی که باید بیش از گذشته به این جلسات توجه کنیم.

حجت الاسلام تجلی افزود: در عین حال که رمضان را ربیع القرآن می دانیم و بهره کافی و وافی را در این ماه از قرآن می بریم، اما این بهره بردن از قرآن نباید منحصر به ماه رمضان باشد، ضمن اینکه علاوه بر خواندن قرآن باید به مفاهیم آن نیز توجه کنیم و قرآن فهم شویم و در قرآن تدبر کنیم تا بتوانیم ضمن تلاوت آیات، قرآن را ببینیم و به درک واقعی برسیم تا اوج بگیریم و بهره بیشتری از آیات کلام وحی ببریم.
مسئول برگزار کننده مسابقات قرآن سازمان اوقاف در دهه‌های گذشته با بیان اینکه خداوند تمام‌ بهارش را در شب‌های قدر آورده است، گفت: اینکه خداوند شب قدر را بسیار عظیم برشمرده و به رسول خود خطاب می‌کند «وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ»، عظمت شب قدر را می رساند. عبارت کوتاهی در مناجات شعبانیه آمده است که این عبارت همه عالم را می تواند غرق نور کند. وقتی امیرالمؤمنین(ع) خدمت خداوند متعال عرض می کند: «اِلهی هَب لی کَمالَ الاِنقِطاعِ اِلیکَ وَ اَنِر اَبصارَ قُلوبِنا ...»؛ خدایا من را از همه چیز قطع کن و به خودت متصل کن. چگونه این انقطاع حاصل می شود؟ شما تا وقتی در یک اتاق هستی فقط در محدوده اتاق فکر می‌کنید و زندگی می کنید اگر پنجره ای را از این اتاق به سوی صحرای بسیار عظیم باز کنید، می بینید که از این چارچوب خارج شدید. شب قدر دقیقاً همین حالت را نسبت به سال های عمر انسان دارد.

وی عنوان کرد: شب قدر یک دریچه است که اگر این دریچه را بتوانیم باز کنیم، انقطاع در آن زندان که برای خود درست کرده ایم ایجاد می شود و به جهان عظیم تر فکر می کنیم، لذا خداوند در این شب قدر به بندگان خود می فرماید: «در این دنیا شما زندانی هستید، دریچه ها را باز کنید تا تمام عمرتان را در یک شب نشانتان دهم»، شب قدر، پنجره ای به سوی تمام عمر بلکه به سوی تمام هستی و به سوی آفاقی است که از عمر ما بسیار فراتر است و آن افق ها را می توانیم ببینیم و باید قدر این شب را بدانیم.

حجت الاسلام تجلی با اشاره به فعالیت نهادهای متولی امور قرآنی گفت: نهادها و سازمانهای متولی امور قرآنی بیشتر به ظاهر قرآن می پردازند، البته کلید ورود به تدبر قرآن همین قرائت و خوش صوتی است تا مردم به نوعی به سمت فراگیری آموزه های قرآنی کشش پیدا کنند، اما آنچه که مهم است باید آموزش قرآن را از بچه ها در منازل آغاز کنیم. آنچه هم اکنون شاهد هستیم در صدا و سیما، وزارت ارشاد، نهادها و سازمان های مختلف به یکسری از فعالیت هایی مشغول هستند که در نتیجه آن مردم با قرآن انس پیدا می کنند، اما این انس آن گونه که باید ریشه ندارد، لذا قرآن می خوانیم اما آن گونه که باید از آن اثر نمی پذیریم.

وی تصریح کرد: راهکار مناسب این است که در آموزش و پرورش، منابر، کتاب ها و فیلم ها به نحو بسیار حساب شده و دقیق مفاهیم قرآن را بگنجانیم و عشقی را در نونهالان ایجاد کنیم که این عشق پایدار باشد و برای همیشه زنده بماند، سپس این عشق در دوران دانشجویی و بعد از آن نیز حفظ خواهد شد، اما اگر فراگیری آموزه ها، مقطعی، احساسی و تفریحی باشد، کار بجایی نمی رسد. باید مطالعات بسیار و کار کارشناسی صورت پذیرد تا روش های فنوذ قرآن در جامعه را پیدا کنیم.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر