اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو

میز خدمت الکترونیکی

مدرسه خیر ماندگار

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

شماره حساب کمک مهر تحصیلی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

بقاع متبرکه اسباب آرامش روحی مردم است

بقاع متبرکه اسباب آرامش روحی مردم است

رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ارتباط مردم با امامزادگان را ارتباطی روحی و اسباب آرامش روانی مردم دانست و گفت: در کنار این ارتباط مردم باید نذورات خود را داشته باشند و مطمئن باشند که اوقاف و تولیت های بقاع متبرکه این نذورات را در در رسیدگی به مستمندان و گرفتاران ویروس کرونا صرف خواهند کرد.

 جمعه 2 خرداد 1399   76  0      

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد فرخ فال، رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه درباره برگزاری مراسم معنوی شب های قدر در امامزاده ها و بقاع متبرکه اظهار کرد: ماه رمضان، مخصوصاً شب‌های قدر بهترین فرصت برای آماده سازی روح، ارتباط با معبود یکتا به واسطه تلاوت قرآن و مطالعات تفسیری و قرآنی است. امت اسلامی ارزش این ماه را به خوبی درک کرده اند و برای عمق بخشیدن به مناجات خود و ارتباط بیشتر با معبود یکتا در ایام ماه رمضان مخصوصا شب های قدر سعی می کنند در اماکن متبرکه مانند مساجد و بقاع متبرکه حضور داشته باشند، لذا مقام معظم رهبری در بیانات اخیرشان فرمودند، کارشناسانی که دغدغه بالای معرفت دینی دارند و اهمیت این روزها و شب های پرفضیلت را در برگزاری مراسم دعا و مناجات خوانی به خوبی درک می کنند، نظر کارشناسی آن ها با در نظر گرفتن اهمیت و ضرورت حفظ سلامتی مردم و رعایت مسایل بهداشتی، مورد اتباع است و باید از این دیدگاه پیروی کرد.

وی در ادامه به بیان راهکارهایی در رابطه با چگونگی بهره مندی از فیوضات ماه رمضان در روزهای کرونایی پرداخت و گفت: اولین قدم ارتباط با قرآن است که بسیار مفید و مؤثر خواهد بود و بعد بجا آوردن نوافل در نمازهای یومیه از اهمیت بسیاری برخوردار است و نکته بعد اینکه از شادابی در عبادات نباید غفلت شود، یعنی روزه داران و امت اسلامی عبادتشان شاداب و بدون کسالت انجام شود و به محض اینکه احساس کردند، عبادت با خستگی همراه است، استراحت کنند زیرا خوابیدن و حتی نفس کشیدن فرد روزه دار در ماه رمضان خود عبادت است.

استاد حوزه علمیه قم تعبد، تهذیب، خودسازی و استغفار را از اعمال ویژه در ماه رمضان عنوان کرد و افزود: مقدمه استغفار این است که اگر کسی حقی از ما طلب دارد این حق را به شکل درست ادا کنیم و اگر رضایتی باید بگیریم این کار را انجام دهیم. خصوصاً در شبهای قدر کسی از ما ناراحت نباشد تا این دعاها به لطف حق تعالی به اجابت برسد و موضوع بعدی صدقه و رسیدن به مستضعفین است که مورد تأکید دین و رهبر معظم انقلاب اسلامی است و جای شکر دارد که ملت ایران به معنای درست و صحیح کلمه این مواسات را خصوصاً در دوران پدیدار شدن ویروس کرونا خوب نشان دادند که هرگز از مستضعفین غفلت نمی کنند و مردم هر کاری از دستشان برآمد انجام دادند و در ماه رمضان این کمک ها شدت گرفت و حق هم همین است.

وی در رابطه با معنا و مفهوم شب قدر و اینکه چرا شب قدر را شب تقدیر امور می دانیم، عنوان کرد: شب قدر، شبی است که عبد با معبود ارتباط برقرار می کند، همانطور که اگر بخواهید بزرگی برایتان کاری را انجام دهد باید با او ارتباط برقرار کنید و خواسته خود را مطرح کنید و او هم بر اساس تشخیص و خواسته و موقعیت شما حاجتتان را مقدر می کند و در یادداشت ها و برنامه های خود قرار می دهد که این خواسته را چگونه انجام دهد. ما عبد هستیم و عبد هرچه دارد در تملک مولاست و ما هرچه داریم از خداوند است و ما به عنوان مخلوق با خالق هستی در شب های قدر ارتباط برقرار می کنیم و خواسته های خود را مطرح می کنیم. خدای تعالی بر اساس ارتباط و نیاز ما و عبودیتی که داشته ایم خواسته و مصالح ما را در برنامه روزانه ما قرار می دهد. بنابراین قدرت ارتباط ما با حق تعالی و آمادگی روحی ما در ارتباط با خدا، عدم غفلت در پیشگاه عدل الهی و اینکه عقل معیشتی و درخواست صحیح داشته باشیم، بسیار نکات مهمی است.

حجت‌الاسلام احمد فرخ‌فال درمورد ارتباط با امامزادگان و حضور در حرم های مطهر اهل بیت(ع) گفت: ارتباط با این بزرگواران، ارتباطی روحی و اسباب آرامش روانی مردم است، حتما برای اکثر شما پیش آمده که در این دوران کرونایی از کنار حرم علی بن موسی الرضا(ع) و دیگر اماکن مقدس عبور کرده اید وقتی کنار درب بسته می روید، دلتان می شکند و احساس غربت می کنید و همین ارتباط از راه دور چه بسا زمانی که وارد حرم می شدید حاصل نمی شده، اما نکته بعد نذوراتی است که مردم برای حرم های مطهر و بقاع متبرکه داشتند که باید این نذورات را داشته باشند و مطمئن باشند که اوقاف و امور خیریه و تولیت های بقاع متبرکه این نذورات را در بهترین مسیر در رسیدگی به مستمندان و گرفتاران ویروس کرونا صرف خواهند کرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر