اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

جهت ‌دادن به نیت واقفان در مسیر نیازهای واقعی جامعه‌ امری ضروری است

جهت ‌دادن به نیت واقفان در مسیر نیازهای واقعی جامعه‌ امری ضروری است

گفتگو با حجت‌الاسلام والمسلمین جواد صادق زاده رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران

 چهارشنبه 7 خرداد 1399   165  0      

رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران گفت: یکی از مهم‌ترین مواردی که باید مدنظر متولیان وقف و امور خیریه قرار گیرد، جهت‌دادن به نیت واقفان در مسیر نیازهای واقعی جامعه‌ امروز است تا امکان بهره‌برداری بهتر از موقوفات در خدمت به جامعه هدف فراهم شود.
 
حجت‌الاسلام جواد صادق زاده، مشاور شهردار و رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اهمیت وقف در جامعه، خواستار فرهنگ‌سازی هر چه بیشتر آن در جامعه شد و گفت: سنت حسنه‌ وقف، ريشه در منطق و طبيعت انسان دارد. وقف، در همه اديان الهی به شكل‌های مختلف با توجه به فرهنگ هر جامعه، وجود داشته و دارد، اما در نهایت از یک هدف مشترک برخوردارند و آن، جاودان ‌قرار دادن تمام يا قسمتی از ثروت خود در راه خدا به منظور بهره‌گيری فرد يا افرادی از جامعه در درازمدت از درآمد و منافع آن است. 
 
وی اظهار کرد: بنابراين ضرورت دارد برای ترويج اين عمل پسنديده و ارزشمند در جامعه برنامه‌ريزی و تلاش‌های گسترده‌ای صورت گيرد. تا در آن‌ فضا مشكلات فقرا و دردمندان برطرف شود، كمبودها و نيازهای اجتماعی تأمين شود، زمينه‌ رشد و تعالی و سعادت و پيشرفت نوجوانان و جوانان فراهم شود. تكاثر و تفاخر از ميان برود و صدقات جاريه  و باقيات‌الصالحات به جای آن بنشيند. قطعاً چنين جامعه‌ای به كمال و سعادت خواهد رسيد و آينده‌‌ای روشن و درخشان در پيش رو خواهد داشت.
 
حجت الاسلام صادق زاده در ادامه با اشاره به برخی راه‌های ترويج فرهنگ وقف و نيكوكاری و توسعه موقوفات در جامعه عنوان کرد: معرفی افراد خير و نيكوكار و بازتاب اقدامات ماندگار آنها از طریق برگزاری جشنواره‌ تجليل از واقفان در هر شهر و منطقه، معرفی آنان به جامعه به وسيله‌ رسانه‌های گروهی به ويژه روزنامه های محلی، ساخت فيلم، چاپ و انتشاريادنامه‌ واقفان و ... می‌تواند بر فضای معنوی جامعه تأثير بگذارد. با معرفی واقفان نيك‌انديش كه با سرمايه‌ خويش زمينه‌ رفع بخشی از مشكلات جامعه و خدمت به مردم را فراهم کرده‌اند، بذر خيرخواهی در جامعه كاشته می‌شود.
 
رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران سازمان آموزش و پرورش را به عنوان نهادی که بيش از همه در شكل‌دهی رفتار و فرهنگ و انديشه‌ نسل جديد سهيم است؛ در ترویج فرهنگ وقف مؤثر دانست و افزود: با توجه به گستردگی حيطه‌ عملكرد و نفوذ آموزش و پرورش، اين نهاد می‌تواند در راستای ترويج فرهنگ وقف و نيكوكاری و توسعه‌ موقوفات، به نحو مؤثری عمل کند. قطعاً ارتباط بين ادرات كل اوقاف و امور خيريه با ادارات كل آموزش و پرورش در مراكز استان‌ها وهمچنين ادارات شهرستان‌ها می‌تواند زمينه‌ اقدامات فرهنگی گسترده‌ای را در مدارس به وجود آورد. ضمن اين‌كه بايد جايگاه وقف و موقوفات در كتاب‌ها و متون درسی دانش‌آموزان و رشته‌های مرتبط دانشگاهی تعيين و تبيين شود. 
 
وی گفت: شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان مهم‌ترين نهادها كه از پشتوانه‌ مردمی برخوردارند، نقش مهمی را در آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی به مردم و جلب مشاركت آنان ايفا می‌كنند. نمايندگان شوراها به دليل آشنايی با شرايط و مقتضيات محل و تشخيص نيازها می‌توانند هدايت‌گر مردم برای انجام اقدامات خيرخواهانه و گسترش فرهنگ وقف باشند. بی‌ترديد ارتباط مؤثر و تنگاتنگ ادارات اوقاف و امور خيريه و تعامل سازنده‌ آنان با اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا می‌تواند بستر مناسبی برای ترويج و توسعه‌ فرهنگ وقف و نيكوكاری در جوامع را فراهم سازد.
 
حجت الاسلام صادق زاده با تأکید بر جهت‌دهی به نيات واقفان تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در این مسیر مدنظر متولیان امر قرار گیرد، جهت‌دادن به نیت واقفان در مسیر نیازهای واقعی جامعه‌ امروز است. بسیاری از نیازهای جامعه در هر عصر و مکان متفاوت است، هرچند در گذشته انسان‌های شریف و بزرگواری با نیات خیرخواهانه و با توجه به شرایط محیطی و اجتماعی و نیازهای روز جامعه، مبادرت به وقف اموال خود برای مصارف خاص کرده‌اند، امّا امروز پس از گذشت سال‌ها و قرن‌ها به دلیل تحوّلات سریع فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، برخی از این مصارف مصداق خود را از دست داده‌اند. 
 
وی عنوان کرد: هرچند که بر اساس ضوابط و شرایط خاص، درآمد این موقوفات در جهتی نزدیک و مرتبط به نیّت واقف هزینه می شود، ولی می‌توان از این تجربه استفاده کرد و ضمن ارائه‌ مشاوره و راهنمایی واقفان محترم آنها را تشویق کرد که اولاً؛ نیات خود را بر اساس نیازهای واقعی جامعه قرار دهند و ثانیاً؛ محدوده‌ نیت خود را گسترش داده و شرایط آینده‌ جامعه را نیز در نظر بگیرند، قطعاً، هرچه امکان بهره‌برداری از موقوفات در راستای گسترش علم و دانش، رفاه اجتماعی و خدمت به بندگان خدا در ابعاد مختلف بیشتر باشد، نتیجه و ثمره‌ بیشتری نیز عاید واقفان خیراندیش و نیکوکار خواهد شد و آن ها از اجر معنوی بیشتری برخوردار می‌شوند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر