اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

ایجاد۱۵۰۰ شغل با احیای موقوفه بزرگ خراسانلو در زنجان

ایجاد۱۵۰۰ شغل با احیای موقوفه بزرگ خراسانلو در زنجان

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان از واگذاری 22هکتار از اراضی موقوفات خراسانلو در شهرستان ابهر به یک سرمایه گذار جوان و نخبه خبر داد و گفت: هدف این سرمایه گذاری اجرای طرح کاشت گل محمدی است که به صورت فصلی برای یک هزار و 500 نفر فرصت شغلی ایجاد می کند.

 دوشنبه 12 خرداد 1399   76  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه اززنجان حجت الاسلام مختار کرمی اظهار کرد: واگذاری موقوفات به سرمایه گذاران در راستای احیای موقوفات و افزایش درآمد جهت اجرای نیت واقفین این اقدام صورت می پذیرد.
وی با اشاره به اینکه امسال اداره کل اوقاف استان زنجان در نظر دارد آن دسته از موقوفاتی که امکان سرمایه گذاری دارند را مورد توجه قرار داده و سرمایه گذاری شود، تصریح کرد: اقتصاد دانان معمولاً معيار سود دهي بالاتر را به عنوان معيار براي بهترين روش سرمايه گذاري انتخاب مي کنند، اما آيا در حوزه وقف از نظر اسلامي مي توان اين معيار را مطرح کرد؟
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان اضافه کرد: بايد گفت با اينکه ديدگاه اسلام در حوزه اقتصاد بيشتر روي رعايت منافع جامعه و مصرف کننده و حل مشکل بيکاري مي باشد، ولي مسأله افزايش سود نهادهاي وقفي در تعارض با اين رويکرد نيست، اگر در حوزه سرمايه گذاري وقف به دنبال بالاترين نرخ سود در چارچوب کارهاي حلال و مشروع باشيم، زيرا با کاهش سود نهايي موقوفه آسيب اجتماعي هم بالا مي رود، ولي با بالا رفتن بهره وري از وقف عملاً بخشي از مشکلات اجتماعي نيز حل مي شود.
وی ادامه داد: ما در فقه داريم که وليّ يتيم يا قاصر نمي تواند اموال مربوط به آنان را حتي در کار خير مگر در منافع شخصي مربوطه هزينه کند، پس متولي، امين يک موقوفه است و بايد در بهترين روش سود دهي آن را به کار گيرد و نمي تواند به نام دفاع از مصالح جامعه به دنبال سود دهي بالاتر نرود.
حجت الاسلام کرمی تصریح کرد: لذا، ضرورت بازگشت به نهاد وقف به عنوان بازوي مهم اقتصادي مردمي در راه توسعه و پيشرفت جامعه، بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه  حس می شود واوقاف استان زنجان  تلاش می کند برای بهره وری بیشتر از موقوفات، سرمایه گذاری در آنها انجام و عواید حاصله بر اساس نیات واقفان هزینه شود.
وی اذعان داشت: با توجه به شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی کشور ولزوم ارتقای بهره وری اقتصادی موقوفات  باید در راستای رفع نیازها در حوزه اشتغال و تحریم ها باشیم. وی ادامه داد: اجرای طرح بهره وری از موقوفات بر اساس سند آمایش و مزیت های هر شهرستان در دستور کارسازمان اوقاف و امورخیریه کشور است که بر اساس پژوهش ها در بخش کشاورزی، دام داری، باغداری و گردشگری اولویت بندی شده است و امیدواریم بزودی شاهد نتایج خوبی در استان باشیم.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در پایان از واگذاری 22 هکتار از اراضی موقوفات خراسانلو در شهرستان ابهر به یک سرمایه گذار جوان و نخبه خبر داد و گفت: هدف این سرمایه گذاری اجرای طرح کاشت گل محمدی است که به صورت فصلی برای یک هزار و 500 نفر فرصت شغلی ایجاد می کند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر