اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

ولایت و امامت

طرح سلامت

مهر تحصیلی

شمیم خدمت

مسابقات داخلی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

در اربعین جهانیان عزادار حسین هستند/ گرایش به وقف افزایش داشته و مردم به سازمان اوقاف اعتماد بیشتری یافته‌اند

در اربعین جهانیان عزادار حسین هستند/ گرایش به وقف افزایش داشته و مردم به سازمان اوقاف اعتماد بیشتری یافته‌اند

مدیر کل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان اوقاف گفت: در ایام اربعین حسینی، شوری در جهان به راه میفتد به مثابه اینکه همه بشریت در عزا و ماتم هستند و خروش و سروشی توحیدی در بین توده‌ها دیده می‌شود.

 جمعه 18 مهر 1399   326  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه ازاستان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین شوزب شیری در ویژه برنامه شمیم حسینی که به مناسبت اربعین حسینی در مجتمع امام خمینی(ره) و در جوار گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) برگزار شد اظهار کرد: نظام مهندسی اهل بیت(ع) بر این قرار گرفته که شیعیان و مومنان را به دو امر بزرگ رهنمون شوند، کربلای معلی و مشهد مقدس که دو مکان بزرگ زیارتی به شمار می‌روند.
وی افزود: پیامبر اکرم(ص) 200 سال پیش از اینکه امام رضا(ع) به دنیا بیایند فرمودند پاره‌ای از تن من در خراسان دفن خواهد شد و هر کس او را زیارت کند هم و غم او برطرف می‌شود و روایتی مشابه از حضرت علی(ع) هم در این زمینه وجود دارد.
مدیرکل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه 300 روایت داریم که ائمه اطهار(ع) به حسب زمان و مکان در این زمینه فرموده‌اند گفت: اربعین حسینی هم یکی از مسائل مهمی است که اهل بیت(ع) راجع به آن تاکید داشته‌اند.
وی ادامه داد: مهمترین روایات در مورد اربعین به امام حسن عسکری(ع) مربوط می‌شود زیرا مردم به این بلوغ رسیده بودند که دریابند مفهوم اربعین چه جایگاهی دارد.
شیری با اشاره به مفاهیم موجود در زیارت اربعین عنوان کرد: در متن این زیارتنامه، حکمت‌هایی دیده می‌شود که در کمتر متون دینی با آن روبرو هستیم.
مدیرکل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه اهل بیت(ع) همه ما را دعوت به سیدالشهدا(ع) می‌کنند گفت: گویا این امر محکی برای سنجش میزان ایمان ما به مکتب است.
وی ادامه داد: در ایام اربعین حسینی، شوری در جهان به راه میفتد به مثابه اینکه همه بشریت در عزا و ماتم هستند و خروش و سروشی توحیدی در بین توده‌ها دیده می‌شود.
شیری با اشاره به حضور پیروان ادیان و مذاهب مختلف در پیاده‌روی اربعین گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه بر اساس وظایف خود، مسئول پذیرایی از زائران پاکستانی بوده که ابتدا وارد ایران شده و سپس به عراق می‌روند، آنها غریب‌ترین و مظلوم‌ترین زائران حسینی هستند که با توجه به موقوفاتی که وجود دارد، میزبانی از آنها را بر عهده داریم.
مدیرکل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: واقفان و نیکوکارانی که صدها سال قبل موقوفاتی را برای این منظور داشته‌اند، حالا سال‌هاست که در ثواب اینگونه امور شریکند و صاحب مجلس به شمار می‌روند، بیش از نیمی موقوفاتی که سازمان اوقاف تولیت آنها را بر عهده دارد مربوط به اقامه عزای حسینی هستند و حتی موقوفاتی از سده نخست هجری در قم با همین نیت وجود دارد.
وی با بیان اینکه یکی از ملاک‌های قبولی اعمال انسان، انفاق و احسان است گفت: عقلای بشر آنهایی هستند که پیش از فرا رسیدن اجل، اموالشان را وقف می‌کنند و صدقه‌ای جاریه برای خود به یادگار می‌گذارند.
شیری افزود: احسان و ایثار بی نظیری را هم در مواکب اربعین شاهد هستیم به عبارتی باید گفت سفره‌ای به طول چند هزار کیلومتر از ایران و دیگر کشورها تا کربلا گسترده شده و بشر تاکنون چنین اطعام و احسانی را ندیده است.
مدیرکل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به تاثیر احسان و نیکوکاری در زندگی دنیوی و اخروی انسان‌ها گفت: اگر آدمی قدر نعمت‌های الهی را نداند و با انفاق، شکر واقعی را به جا نیاورد، این نعمت‌ها از دستش می‌روند.
وی ادامه داد: در روایت است که اگر می‌بیند نیازمندان به او رجوع می‌کنند یا توانایی کمک به دیگران را دارد، در واقع این هم نعمتی است که خدا به او عطا کرده تا به این وسیله شکر دیگر نعمت‌ها را بجا آورد.
شیری با بیان اینکه برخی انسان‌ها به خاطر یک احسان در راه خداوند عمر طولانی و پر برکت پیدا می‌کنند خاطرنشان کرد: جلوگیری از مرگ ناگوار، از دیگر برکات احسان و انفاق به شمار می‌رود.
مدیرکل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: مومنانی را داشته‌ایم که با نیت‌های زیبا و برای حل مشکل جامعه و نیازمندان و حتی حیوانات، اموال خود را وقف کرده‌اند، از جمله عیادت از بیماران و امید دادن به آنها برای بهبودی، تهیه جهیزیه برای دختران دم بخت و تامین علوفه حیوانات وحشی در فصل تابستان.
وی با بیان اینکه گرایش به وقف طی سال‌های اخیر افزایش یافته است تصریح کرد: گاه می‌بینیم تعداد موقوفات جدید نسبت به سال قبل دو برابر شده است، سازمان اوقاف هم توانسته است اعتماد مردم را جلب کند و آحاد مختلف جامعه هم با توجه به این اعتماد و اطمینان، موقوفات خود را به سازمان اوقاف می‌سپارند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار