اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

شمیم خدمت

مسابقات داخلی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

موقوفه های حاشیه شهرها می‌توانند به اشتغال‌زایی برای حاشیه‌نشین‌ها کمک کنند / اساس وقف، نفع و آسایش مردم است

موقوفه های حاشیه شهرها می‌توانند به اشتغال‌زایی برای حاشیه‌نشین‌ها کمک کنند / اساس وقف، نفع و آسایش مردم است

عضو شورای اسلامی شهر تهران در گفتگویی اساس وقف را نفع و آسایش مردم دانست و گفت: موقوفه های حاشیه شهر تهران می‌توانند تبدیل به کارگاه‌هایی برای اشتغال حاشیه‌نشین‌ها شوند و از این طریق در کاهش آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی که اغلب از عواقب بیکاری هستند، بسیار اثرگذار باشند.

 دوشنبه 21 مهر 1399   429  0      

رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای شهر تهران در گفتگویی ضمن قدردانی از اثرات مثبت سازمان اوقاف و واقفان در جامعه گفت:  سازمان اوقاف و امور خیریه از قابلیت‌های بسیاری برخوردار است و می‌تواند در گشایش مشکلات و آسیب‌های جامعه بسیار موثر باشد. به عنوان مثال در شهرهایی مثل تهران، حفظ و گسترش فضای سبز یکی از اولویت‌هاست. 
 
سید محمود میرلوحی ادامه داد: سازمان اوقاف دارای املاک بسیاری در تهران است. زمین‌های اوقاف از درَکه تا ستارخان تا نعمت آباد و جنوب تهران پراکنده شده‌اند. بنابراین این سازمان می‌تواند در حفاظت از فضای سبز موجود در موقوفات و توسعه آن‌ها عملکردی تاثیرگذار داشته باشد. 
 
وی اضافه کرد: علاوه بر این، دیگر قابلیت‌های اوقاف را نیز نمی توان نادیده گرفت. مثلا موقوفات می‌توانند در حوزه حوزه خدمات عمومی به شدت اثرگذار باشند. 
 
میرلوحی با اشاره به وضعیت آموزش و پرورش در تهران اظهار داشت: در برخی از مناطق تهران مثل منطقه ۲۲ با کمبود شدید مدرسه مواجه هستیم و امکانات سازمان اوقاف و امور خیریه می‌توانند دانش‌آموزان را از شرایط فعلی خلاص کند. 
 
رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای شهر تهران مسئله اشتغال را دیگر حوزه نیازمند اوقاف دانست و گفت: امروز مهمترین مشکل تهران مسئله اشتغال و درآمدزایی است و اغلب ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی به دنبال بیکاری ایجاد شده‌اند. ساکنان حاشیه شهرها از خدمات محرومند. اوقاف امکانات فراوانی در این نقاط دارد و می‌تواند املاک وقفی را تبدیل به کارگاه‌هایی برای اشتغال کند. 
 
میرلوحی تاکید کرد: حاشیه شهرها از جمله تهران، در زمینه اشتغال، بهداشت، فضای سبز و ... دچار مشکل و کمبود هستند و هرچه امکانات اوقاف بیشتر صرف ارائه این خدمات و رسیدگی به جوانان شود، بهتر است.
 
وی تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از بنیادها و دستگاه‌ها منابعی را که در اختیار داشتند تبدیل به برج‌های عظیم کردند و اگرچه از این طریق یک درآمد ظاهری ایجاد شد اما دراصل کارشان اتلاف منابع بود. بین دستگاه‌ها مسابقه‌ای برای اتلاف منابع و برج‌سازی راه افتاده بود که برای آینده تهران بسیار پرهزینه است. 
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با گلایه از این نهادها ادامه داد: واقفان شریفی که این منابع را وقف کرده‌اند، در گذشته اقدام به ساخت مدرسه، درمانگاه، زائرسرا، پل و نظایر آن می‌کردند و اصولا اساس وقف، نفع مردم بود. حتی زمانی که مدرسه علمیه ساخته می‌شد یا برای عزاداری امام حسین (ع) وقفی انجام می‌شد، هدف آسایش و خیر مردم بود.
میرلوحی در پایان خاطرنشان کرد: اوقاف می‌تواند در بهبود شرایط شهر تهران کمک شایان توجهی به حساب آید و شهرداری از هرگونه همکاری با این سازمان استقبال می‌کند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار