اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

ولایت و امامت

طرح سلامت

مهر تحصیلی

شمیم خدمت

مسابقات داخلی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

وقف هیچ‌گاه محدود نبوده و  می‌تواند در حلّ مسائل روز جامعه کارایی داشته است

وقف هیچ‌گاه محدود نبوده و می‌تواند در حلّ مسائل روز جامعه کارایی داشته است

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران در گفتگویی با بیان اینکه وقف هیچ‌گاه محدود نبوده و می تواند در حلّ مسائل روز جامعه کارایی داشته است، گفت: اگر موقوفات به هدف خود برگردند و به طور کامل اجرا شوند، همه مسائل شهری و آسیب‌های اجتماعی حل می‌شوند.

 دوشنبه 21 مهر 1399   224  0      

حسن خلیل آبادی در این گفتگو با بیان اینکه موارد وقف در کشور ما متعدد است و می‌توان از آنها در راستای حلّ آسیب‌های اجتماعی و شهری هم بهره گرفت، اظهار داشت: مردم ما همواره وقف‌های زیادی برای ایجاد مسجد، حسینیه، آب‌انبار، مدرسه، کتابخانه، کاروانسرا و ... انجام داده‌اند یا درراستای حفاظت از حیوانات و ایجاد امکانات برای راه‌ها اقدام به وقف دارایی‌های خود کرده‌اند. وقف هیچ‌گاه محدود نبوده و در حلّ مسائل روز جامعه کارایی داشته است.
 
رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران افزود: بنابراین ما انواع وقف را از گذشته تاکنون داشته‌ایم. امروز هم که برخی بحران‌ها و آسیب‌های جدید اجتماعی به وجود آمده‌اند، سازمان اوقاف و امور خیریه می‌تواند با بررسی شرایط وقف و زمین‌های وقفی و تطبیق نیت واقفان آنها با مسائل روز، به حل معضلات کمک کند.
 
وی با بیان اینکه بسیاری از افراد همه زندگی و دارایی‌های خود را وقف کودکان یتیم کرده‌اند، گفت: در زمینه حمایت از کودکان کار یا ساخت پرورشگاه برای کودکان یتیم به وفور وقف انجام شده است. اوقاف می‌تواند با رسیدگی به این موارد تا حد زیادی وضعیت این آسیب‌دیدگان اجتماعی را بهبود دهد.
 
خلیل آبادی یادآور شد: اگر موقوفات به هدفی که برای آن وقف شده‌اند برگردند و کاربریشان اصلاح شود، می‌توانند به حلّ همه مسائل شهری و آسیب‌های اجتماعی کمک کنند.
 
خلیل آبادی تاکید کرد: در گذشته هم کمک به عمران و آبادانی و کاهش آسیب‌های اجتماعی از فلسفه‌های وقف بوده و شهرداری تهران برای همکاری با سازمان اوقاف و امور خیریه در این زمینه‌ها آمادگی کامل دارد.
 
وی افزود: شهر تهران تنها در حوزه فضای کالبدی نیازمند کمک واقفان و سازمان اوقاف نیست و در امور مالی هم نیاز به کمک دارد  به عنوان مثال مراکز نگهداری از کودکان کار بسیاری از امکانات را ندارند و اوقاف می‌تواند از محل منابع خود در این حوزه هزینه کند. یا گرمخانه های تهران در رفع بسیاری از نیازهای کارتن‌خواب‌ها و افراد بی‌سرپناه نیازمند کمک هستند و از آنجا که این افراد مصداق ابن‌السبیل و درراه‌ماندگان به حساب می‌آیند، وقف‌هایی که به نیت ابن‌السبیل انجام شده‌اند می‌توانند برای کارتن‌خواب‌ها و تجهیز گرمخانه‌ها هزینه شوند. 
 
رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران یادآوری کرد: البته سازمان اوقاف و امور خیریه با شهرداری تهران همکاری دارد اما بهتر است که این ارتباط بیش از پیش صمیمانه و تنگاتنگ شود.
 
وی با اشاره به اینکه این سازمان تا امروز به سهم خود خدماتی به شهر ارائه کرده است، بیان کرد: خوشبختانه رئیس جدید اوقاف استان تهران آقای عبدالهی هستند که قبلا معاون شهردار تهران بوده‌اند و حُسن حضور ایشان در اوقاف به این است که به مسائل و مشکلات شهر تهران واقفند و می‌دانند شهرداری در چه حوزه‌هایی با کمبود مواجه است. بنابراین می‌توانند در ایجاد ارتباط تنگاتنگ میان سازمان اوقاف و شهرداری تهران موثر باشند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار