اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

پورتال جدید سازمان اوقاف وا مور خیریه

زائران رضوی

 راهبردها و  روال ها ی سازمان اوقاف  امور خیریه در حوزه دولت الکترونیکی

مهر تحصیلی

شمیم خدمت

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

جایزه بنیاد؛ البرز گامی موثر در مسیر دانایی و تقویت روحیه تلاش و انگیزه پیشرفت در جامعه

جایزه بنیاد؛ البرز گامی موثر در مسیر دانایی و تقویت روحیه تلاش و انگیزه پیشرفت در جامعه

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در همایش ملی دانش آموزی پنجاه و هشتمین سال جایزه بنیاد البرز جایزه این بنیاد را گامی موثر در مسیر دانایی و موجب تقویت روحیه تلاش و انگیزه پیشرفت در جامعه برشمرد.

 سه شنبه 6 آبان 1399   290  0      

به گزارش  روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه همایش ملی دانش‌آموزی پنجاه و هشتمین سال اهدای جایزه بنیاد فرهنگی البرز با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی خاموشی، نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجواد حاج‌ علی‌اکبری نماینده ولی‌فقیه در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان صبح امروز به‌صورت ویدئوکنفرانس و ارتباط تصویری هم‌زمان در تهران و ۲۰ مرکز استان برگزار شد.
 
مهندس حیدر ارشدی مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در ابتدای این همایش در سخنانی گفت: خداوند سبحان را سپاسگزارم كه به لطف و رحمت بی‌پایانش، برای سالی دیگر به بنیاد فرهنگی البرز این توفیق را ارزانی داشت تا «همایش ملی دانش آموزی پنجاه و هشتمین سال جایزه بنیاد البرز» را با کیفیتی در خور، برگزار کند تا از این گذر، گامی مؤثر در جهت تعالی ایران عزیزمان در مسیر دانایی برداشته باشد. امید آن که راهنما و شوق آفرین بوده و موجب تقویت روحیه تلاش و انگیزه پیشرفت در جامعه شود.
 
وی ادامه داد: امروز بار دیگر، شاهد اجرای امینانه نیّت چهره ماندگار وقف علمی کشور مرحوم حسینعلی البرز هستیم. ایشان در سال 1342 شمسی یعنی 58 سال قبل تمام اموال خود را با تأسیس بنیاد فرهنگی البرز به منظور توسعه فرهنگ علم و دانش و حمایت از دانشمندان، نخبگان، دانشجویان و دانش‌آموزان برتر کشور وقف کردند تا برای تسکین آلام بشری و ارتقای منزلت و حیثیت ایرانی در صحنه‌های جهانی، عزت و افتخار کسب کنند.
 
ارشدی یادآور شد: همانگونه که مستحضرید در سال جاری شرایط متأثر از شیوع ویروس کرونا، منجر به لغو بسیاری از همایش‌ها و جشنواره‌های معتبر علمی و فرهنگی در کشور و حتی جهان شد. اما با وجود تمامی دشواری‌ها و محدودیت‌ها، بنیاد فرهنگی البرز به‌ عنوان متولّی با سابقه‌ترین جایزه علمی ایران، خود را موظف به اجرای این مهم دانسته و تمامی اهتمام خود را بر انجام آن گمارد تا ضمن تحقق نیات مترقی واقف و ترویج فرهنگ مقدس وقف علم و فناوری، به نحو شایسته‌ای مقام علم و جایگاه آنان را که در مسیر کسب دانش تلاش می‌کنند، گرامی داشته و مورد تشویق قرار دهد.
 
وی تصریح کرد: بدین سبب با هدف پیشگیری از تجمع و حفظ بهداشت همگانی، همایش سال جاری بدون مشارکت مدعوین فرهیخته و صرفاً با حضور محدود برگزیدگان تهرانی و استانهای همجوار و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار می‌شود. همچنین به منظور صیانت از سلامت منتخبین محترم و عدم تردد بین استانی، همزمان با این مراسم و ‌از طریق ارتباط ویدیو کنفرانس، برگزیدگان سایر استان‌ها با حضور در اداره کل اوقاف و امور خیریه استان محل سکونت خود مورد تقدیر قرار می‌گیرند. ضمن آن که تمهیدات لازم نیز در خصوص بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی و مشاهده زنده و کامل همایش در بستر فضای مجازی اندیشیده شده است.
 
مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز افزود: در همایش ملی دانش آموزی پنجاه و هشتمین سال جایزه بنیاد البرز، گزینش، انتخاب و معرفی منتخبین، براساس روال سنوات پیشین و برمبنای سوابق و فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی اجتماعی دانش‌آموزان صورت پذیرفت. در این فرایند و براساس ضوابط و معیارهای معین، نفرات منتخب هر استان از طریق ادارات کل آموزش و پروش استان‌ها به کمیته علمی جایزه بنیاد البرز معرفی و پس از ارزیابی مدارک و مستندات مربوط، برترین‌ها به مرحله داوری نهایی راه یافتند که با حضور اساتید پیشکسوت و صاحب‌نظر در کمیته‌های داوری، 51 نفر شایسته دریافت جایزه بنیاد البرز موسوم به نوبل ایرانی شناخته شدند.
 
ارشدی سپس ادامه داد: اجازه دهید در این مجال، با قرائت گوشه‌ای از تقریرات خالصانه و متواضعانه واقف نیک‌سرشت مرحوم حیسنعلی البرز که در سال 1343 مرقوم کرده‌اند، یاد و خاطره ایشان را گرامی بدارم:
«من صمیمانه معتقد بوده و هستم که فرهنگ ملی پایه هر نوع کامیابی است که ملتی می‌تواند بدان دسترسی پیدا کند.این فکر و عقیده مرا بر آن داشت که سرمایه مادی خود را که حاصل سی و پنج سال کوشش مداوم است برای کشف و پرورش استعدادهای نوشکفته فرزندان این سزرمین وقف کنم. سرزمینی که هستی و حیات خود را حقاً بدان مدیونم.در این سرزمین کهنسال، هر زمان و به هر روزگار، بوده‌اند مردمانی که سرمایه‌ها و ثروت‌های خویش را وقف آبادانی و اعتلای مملکت نموده، هر کدام در رشته‌ای و به کیفیتی دِین خویش را به وطن خود ادا کرده‌اند و اینجانب غبطه می‌خورم که قدرت مالی من، در مقام مقایسه نسبت به آن نیکوکاران و بزرگواران، بسی ناچیز است.»
 
ارشدی در پایان سخنانش اضافه کرد: در پایان بر خود وظیفه می‌دانم تا از تمامی بزرگوران من جمله نماینده محترم ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، نماینده محترم ولی فقیه در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان و سازمان‌های همکار در همایش ملی دانش آموزی پنجاه و هشتمین سال جایزه بنیاد البرز شامل سازمان اوقاف و امور خیریه، وزارت آموزش و پرورش، ادارات کل استانی این دو مجموعه و بنیاد ملی نخبگان تقدیر و تشکر کنم و در ادامه مراتب سپاس خود را نثار خانواده مرحوم البرز می‌نمایم که امیدوارم اجرای امینانه نیات واقف، مورد تأیید و رضایت ایشان باشد. حضور دانش‌آموزان برگزیده کشور را نیز که مایه فخر و مباهات میهن اسلامی‌مان هستند و ان‌شااله در ادامه مفتخر به دریافت جایزه بنیاد البرز می‌شوند، ارج می‌نهم.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر