اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

هرمزگان، نیازمند تحول نیات واقفین در حوزه وقف‌های جدید است/بهره‌برداری از ۱۵ پروژه سرمایه‌گذاری در سال  جدید

هرمزگان، نیازمند تحول نیات واقفین در حوزه وقف‌های جدید است/بهره‌برداری از ۱۵ پروژه سرمایه‌گذاری در سال جدید

مدیرکل اوقاف هرمزگان از بهره‌برداری از ۱۵ پروژه سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: استان هرمزگان نیازمند تحولی در نیات واقفین خیراندیش است تا بتوانیم از موقوفات جدید در شرایط مختلف برای خدمت‌رسانی بهتر به مردم در راستای رفع نیازهای روز آنان، بهره‌برداری کنیم.

 پنج شنبه 23 بهمن 1399   139  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف وامور خیریه از استان هرمزگان،حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین مهدیان، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان هرمزگان، در گفت‌وگویی اظهار کرد: ما در مجموعه اوقاف هرمزگان در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای رزمایش مواسات و همدلی تا امروز بالغ‌بر ۲۵ هزار بسته معیشتی، ۱۵۰ هزار قلم بهداشتی و ۱۰۰ هزار ماسک بهداشتی را در سطح استان توزیع کرده‌ایم. همچنین بیش از ۹۰ هیئت مذهبی را در مناسبت‌های مختلف به بسته‌های بهداشتی تجهیز کردیم. امیدواریم ایام شیوع ویروس منحوس کرونا پایان یابد اما اگر این شرایط ادامه پیدا کند، مجموعه اوقاف هرمزگان همچنان این آمادگی را دارد که در کنار مردم باشد.

وی افزود: در حوزه سرمایه‌گذاری و ایجاد منابع مالی پایدار نیز امروز ۱۵ پروژه سرمایه‌گذاری در حال اجرا داریم که بخش اعظم آن در اوایل سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد. مقدمات راه‌اندازی ۱۰ مجموعه اقتصادی را نیز در استان فراهم کرده‌ایم.

مدیرکل اوقاف هرمزگان با تأکید بر اینکه مسئله نیت در حوزه موقوفات بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: ما در سطح کشور موقوفاتی داریم که بالغ‌بر هزار سال از نیات واقفین خیراندیش آن‌ها گذشته و کماکان باقی و جاری و ساری هستند. هیچ کاری را این‌گونه نمی‌توان یافت که آثار و برکات زندگی یک انسان و نیت خیرخواهانه‌اش را این‌گونه ترسیم ببخشد، حفظ کند و باعث ماندگاری نامش شود.

مهدیان عنوان کرد: معمولاً در گذشته موقوفات متناسب با احتیاجات روز جامعه شکل می‌گرفتند، برای مثال مردم می‌دیدند به دلیل مسائل حکومتی آن دوران برگزاری مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) مشکل بزرگی است و برای این نیت، وقف می‌کردند و یا مشکلات دیگری چون آب و کشاورزی که با معیشت مردم در ارتباط بود. خواهشی که از خیرین و واقفین خیراندیش دارم این است که اموراتی را به عنوان نیت در نظر بگیرند که نیاز روز مردم است و باری از دوش آنان برمی‌دارد.

وی اضافه کرد: متأسفانه تنوع نیات در هرمزگان آن‌طور که باید باشد و بتواند باری از دوش مردم بردارد، نیست و باید تحولی در نیات صورت بگیرد تا بتوان از موقوفات در تمامی زمان‌ها و برای تمامی اقشار بهره‌برداری کرد. برخی نیات آن‌قدر شروط مختلف دارند که دست متولیان امر را در خدمت‌رسانی به مردم برای رفع احتیاجات روزشان می‌بندد.

مدیرکل اوقاف هرمزگان بیان کرد: یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی امنیت و آسایشی است که برای جامعه و مردم ایجاد شده و حکایت از این دارد که مسیری که امام راحل (ره) ترسیم و مقام معظم رهبری در ادامه آن را هدایت کردند، مسیر درست و صحیحی است.

مهدیان اظهار کرد: مجموعه اوقاف در کنار سایر دستگاه‌های اجرایی کشور عهده‌دار بخشی از وظایفی است که به خدمت‌رسانی به مردم منجر می‌شود و ۲ وظیفه بسیار مهم در حوزه بقاع متبرکه و موقوفات دارد. در حوزه موقوفات وظیفه ما حفظ و حراست از موقوفاتی که از سنوات گذشته به‌جای مانده و اجرای دقیق نیات واقفین خیراندیش است. در حوزه بقاع متبرکه نیز رسالت ما حفظ و حراست از اماکن مذهبی و عمران و آبادی و انجام امورات فرهنگی، اجتماعی و قرآنی است.

وی تصریح کرد: در استان هرمزگان ۲۲۱ بقعه متبرکه شامل ۵۴ امامزاده، بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ موقوفه در قالب بیش از ۱۴ هزار و ۱۰۰ رقبه داریم که شاید قابل مقایسه با برخی استان‌ها نباشد اما جایگاه بدی نیز نداریم. رشدی که امروز در حوزه وقف‌های جدید، اجرای نیات واقفین و خدماتی که در حوزه‌های اجتماعی در بقاع متبرکه داریم، امیدبخش آن است که در آینده‌ای نزدیک در بین استان‌های کشور در جایگاه خوبی قرار بگیریم.

مدیرکل اوقاف هرمزگان بیان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا مجموعه اوقاف در حوزه کمک‌رسانی و همراهی با مردم در مقابله با این ویروس منحوس اقدامات خوبی انجام داده است. ۳ حوزه مهم فعالیتی اوقاف در بقاع متبرکه مسائل اجتماعی، فرهنگی و قرآنی است اما ما امروز تمام توان مجموعه خود را بر روی مسائل اجتماعی متمرکز کردیم تا بتوانیم آلامی که این بیماری در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی به جامعه وارد کرده را التیام بخشیم و باری از دوش مردم برداریم.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار