اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

مسابقات بین المللی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

حمایت از امنای موقوفات و تعیین امین راهبرد سازمان اوقاف است

حمایت از امنای موقوفات و تعیین امین راهبرد سازمان اوقاف است

مدیرکل اداره امور امنا و متولیان موقوفات سازمان اوقاف با اشاره به تعیین امین برای موقوفات، گفت: راهبرد سازمان اوقاف حمایت از امنای موقوفات است.

 سه شنبه 5 اسفند 1399   162  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه از گیلان، محمدعلی رمضانی ظهر دوشنبه در جلسه شورای اداری اوقاف گیلان با اشاره به اینکه تعیین امین برای موقوفات و حمایت از امنا راهبرد و رویکرد سازمان است، اظهار کرد: افراد واجد شرایط فارغ از بروکراسی اداری به احیای موقوفات بپردازند.
وی با بیان اینکه بحث تعیین امین برای موقوفات با استفاده از ظرفیت قانونی که در ماده ۵ قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف و امور خیریه پیش‌بینی شده است، افزود: این اقدام با هدف ارتقای بهره‌وری موقوفات و حفظ عین موقوفات با استفاده از ظرفیت‌های مردمی انجام می‌شود.
رمضانی ادامه داد: امین موقوفات، نیروی کمکی سازمان اوقاف و یک کارشناس موضوعی برای موقوفات است که بررسی شناسایی و کارشناسی را بیرون از اداره انجام می‌دهد.
وی افزود: سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری هم بر استفاده از برون‌سپاری و مردمی سازی و استفاده از ظرفیت‌های مردمی در اداره امور موقوفات تاکید دارد.
مدیرکل اداره امور امنا و متولیان موقوفات سازمان اوقاف به وظایف امین یا هیئت امنا موقوفات اشاره کرد و گفت: احیا و درآمدزایی رقبات فاقد درآمد و کم درآمد موقوفات، حفظ، حراست و مراقبت از رقبات موقوفه از وظایف امنای موقوفات است.
وی با بیان اینکه اجرای نیت موقوفات، بر عهده ادارات اوقاف است، اضافه کرد: تنظیم و تجدید قرارداد اجاره موقوفات، پیگیری امور ثبتی و اسناد مالکیت موقوفات و جلب سرمایه گذار برای رقبات موقوفات و رقبات مستعد سرمایه گذاری، تنظیم بودجه موقوفات، انجام عملیات مالی و اسناد هزینه از دیگر وظایف امین موقوفات است.
رمضانی در خصوص ساز و کار اجرایی و نحوه انتخاب و تعیین هیئت امنا موقوفات، گفت: امنا موقوفات باید ذیل ادارات اجرایی و زیر نظر ادارات فعالیت کنند و بر همین اساس معرفی امین یا هیئت امنا برای موقوفات در گام اول توسط ادارات اجرایی اوقاف سراسر کشور صورت می‌گیرد.
وی اظهار کرد: ادارات اجرایی از افراد امین و مورد وثوق همان محل که توانایی و صلاحیت‌های لازم را برای انجام امور داشته باشند افرادی را شناسایی و به کارگروه استان معرفی می‌کند پس از بررسی توسط کارگروه استانی، صدور مجوز توسط کمیته راهبردی مرکز صادر می‌شود.
مدیرکل اداره امور امنا و متولیان موقوفات سازمان اوقاف افزود: احکام امنای موقوفات توسط مدیر کل اوقاف استان‌ها صادر و ابلاغ می‌شود که این احکام در مرحله نخست یک ساله است.
وی ادامه داد: هدف نهایی طرح تعیین امین برای موقوفات این بوده که برای تمام موقوفات متصرفی در قالب بلوک بندی و تقسیم بندی‌هایی که انجام می‌شود امین یا هیئت امنا منصوب شود.
رمضانی با اشاره به اینکه اقدامات اجرایی، کارشناسی و میدانی موقوفات توسط این امنا انجام شده و ادارات اجرایی نقش بالاتر و یک نقشه کارشناسی، هادی و نظارتی خواهند داشت، افزود: با شکل گرفتن این فرآیند موجبات احیا، ارتقا و بهره وری موقوفات بیش از گذشته فراهم شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر