اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

مسابقات بین المللی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

پیوست امور خیریه سازمان اوقاف را در زمان فعلی جدی‌تر گرفته‌ایم/ توزیع یک‌میلیون و 600 هزار بسته معیشتی با مشارکت مردم و خیران

پیوست امور خیریه سازمان اوقاف را در زمان فعلی جدی‌تر گرفته‌ایم/ توزیع یک‌میلیون و 600 هزار بسته معیشتی با مشارکت مردم و خیران

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه پیش از ظهر امروز در سومین همایش ملی خیر ماندگار با اشاره به مؤلفه الهی بودن و پیشینه امور خیریه در ایران اسلامی گفت: پیوست امور خیریه سازمان اوقاف را در زمان فعلی جدی‌تر گرفته‌ایم.

 سه شنبه 12 اسفند 1399   206  0      

به گزارش  روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، سومین همایش ملی خیر ماندگار با موضوع مطالعه و ارزیابی نظام حکمرانی امور خیر در ایران صبح امروز در سالن اجتماعات ساختمان شهید سلیمانی سازمان اوقاف و امور خیریه آغاز به کار کرد.
 
در بخشی از این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه  در سخنانی گفت: کار خیر در نگاه دینی ما دارای عناصر و مؤلفه‌های خاصی است و در دید اومانیستی و بشری اگر نفع خود را تماماً در نظر نگیرید و نفع دیگران را در نظر بگیرید اصطلاحاً کار خیر انجام داده‌اید ولی در نگاه دینی ما نیت قربت و خلوص آن مطرح است.
 
وی افزود: تفاوت نگاه ما با نگاه مادی‌گرایی همین بینش الهی است که در جامعه ما حاکم است که به همه‌چیز جهت می‌دهد. خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:«إِنَّ اللَّهَ اشتَرىٰ مِنَ المُؤمِنينَ أَنفُسَهُم وَأَموالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ ...» اموال در اینجا فقط مربوط به جهاد نمی‌شود گرچه یکی از مصادیق بارزش جهاد است هر کاری برای خدا کردی و هر مالی را در راه خدا دادی خدا آن مال را از تو می‌پذیرد . اگر به یک یتیم یا بیمار کمک کردی، برای ازدواج کسی هزینه کردی،سخن خوبی گفتی،  وقتت را صرف کار خیری کردی اگر همه این‌ها در جهت خدا باشد خدا می‌پذیرد. حضرت علی (ع) می‌فرمایند «خَیرُ الناسِ مَن نَفَعَ النّاس»
 
خاموشی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به  آیه « وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ» بهترین معروف را به داد مسلمین رسیدن را دانست و تصریح کرد: در روایات ما آمده است «من اَصبَحَ وَ لَم یَهتَمَّ بِاُمورِ المُسلِمینَ فَلَیسَ بِمُسلِم» کسی که صبح کند، بیدار شود و اهتمام به کمک کردن به مسلمین  نداشته باشد مسلمان نیست. پس تفاوت ما با دیگران آن مؤلفه دوم یعنی الهی بودن کار خیر است.
 
وی با اشاره به پیشینه موقوفات و امور خیریه در ایران گفت: به خاطر مؤلفه الهی بودن وجهه‌های امر خیر در ایران اسلامی زیاد است.  بیشتر از 800 نیت واقف احصا شده است و اتفاقاً ما نیات جدید هم کم نداریم. وقتی به بنیاد البرز نگاه می‌کنیم می‌بینیم که مرحوم حسنعلی البرز با نیت خودش در زمان خودش چه ها کرده است. ایشان هر آنچه داشته برای جایزه علمی نونهالان، نوجوانان، صاحبان اختراع و اندیشه وقف کرده است. پرچم این واقف عزیز هرروز دارد بلندتر می‌شود. 
 
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد:من امروز در همین مکان تقاضا می‌کنم به نیات خیری که ما را به استقلال می‌رساند و پرچم خوداتکایی کشور را بلند می‌کند که همان دانش و تولید بومی با فکر و ذهن جوانان کشور است، اهمیت داده شود.
 
وی همچنین به امر تقدس در نیات واقفین اشاره کرد و گفت: از بعد از شهادت حاج قاسم صدها موقوفه با نیات مختلف به نام ایشان ثبت شده است.
 
خاموشی ادامه داد: ایران اسلامی سابقه بسیار درخشانی در امور خیر و موقوفات داشته است . سازمان اوقاف به کمک خود مردم و بقاع متبرکه بیش از یک‌میلیون و ششصد هزار بسته معیشتی بالای سیصد هزار تومان بین مردم توزیع کرده است که عدد معتنا بهی است. این اتفاق با همکاری مردم در جغرافیای بقاع متبرکه افتاده است.
 
وی اضافه کرد: 200 هزار موقوفه در ایران به ثبت رسیده که دارای چندین میلیون رقبات هستند این همان ریشه و عمق و نگاه هویتی ما در طول تاریخ است که ادامه‌دار خواهد بود.
 
خاموشی  تأکید کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه پیوست امور خیریه را در زمان فعلی جدی‌تر گرفته است که این محقق نمی‌شود مگر با حضور و مشارکت مردم و خیران. سعی کردیم به کمک مردم شوراهای خیریه در استان‌ها شکل بگیرد.
 
وی بخش پایانی مباحث خود را به تبیین ماده پنج قانون اوقاف و اداره موقوفات توسط امنا اختصاص داد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر