اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

مسابقات بین المللی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

علم نور است و خیر ماندگار به شمار می‌رود/ سنت وقف علمی در ایران، تاریخی به وسعت تاریخ تمدن ما دارد

علم نور است و خیر ماندگار به شمار می‌رود/ سنت وقف علمی در ایران، تاریخی به وسعت تاریخ تمدن ما دارد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیضش از ظهر امروز در سومین همایش خیر ماندگار با بیان اینکه علم نور است و خود یک خیر ماندگار به شمار می‌رود، گفت: این خیر ماندگار از گذشته وجود داشته و سنت وقف علمی در ایران، تاریخی به وسعت تاریخ تمدن ایران دارد.

 سه شنبه 12 اسفند 1399   155  0      

به گزارش  روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، سومین همایش ملی خیر ماندگار با موضوع مطالعه و ارزیابی نظام حکمرانی امور خیر در ایران در سالن اجتماعات ساختمان شهید سلیمانی سازمان اوقاف و امور خیریه آغاز به کار کرد.
 
حجت الاسلام والمسلمین سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی طی سخنانی در این همایش اظهار داشت: فلسفه وقف توجه به انسان است. مساله اصلی امروز که بنیان شهروندی را نیز به وجود می‌آورد همان دیده شدن انسان و نداشتن حس تنهایی آحاد جامعه است.
 
وی به حکمرانی از طریق نیکوکاری اشاره کرد و گفت: توزیع داوطلبانه منابع از طریق نیکوکاری مردمی بسیار مهم است اما حکمرانی مردمی و ورود اشخاص و بنگاه‌های بزرگ در امور خیر باید مورد توجه قرار گیرد.
 
وی یادآور شد: حس همگرایی با اعتماد ایجاد می‌شود. یکی از عوامل در ایجاد اعتماد شفافیت مالی است و این حکمرانی مردمی در نیکوکاری سبب تقویت عضویت اجتماعی و هویت ملی می‌شود. امروز دشمنی‌های بسیاری با جمهوری اسلامی صورت می‌پذیرد و دشمنان در دامنه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند تا این عضویت را متزلزل کنند.
 
عاملی فعالیت‌های خدمات اجتماعی را یکی از عرصه‌های مهم در تقویت هویت اسلامی ایرانی داست و عنوان کرد: یکی از جنبه‌های نیکوکاری به عرصه بین‌المللی بر می‌گردد. ماهیت امر خیر در جغرافیای خاصی نمی‌گنجد همانگونه که اسلام اختصاص به یک جغرافیای خاص ندارد؛ بنابراین کارهای خیر تأثیرگذاری جهانی دارد.
 
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه جامعه ایرانی روحیه بین‌المللی و جهانی شدن دارد، گفت: نباید عناصر مهم در جهانی شدن را تضعیف کرد و کارهای خیر یکی از این عناصر است، ما نسبت به همسایگان خود وظیفه داریم و در مبانی اسلام همسایه از جایگاه خاصی برخوردار است؛ بنابراین نگرش‌ها در کارهای خیر نباید معطوف به یک مرز مشخص باشد. کاری که ایران در سوریه انجام داد مختص به یک نقطه نبود بلکه فایده آن برای همه جهان بود.
 
وی به تنوع نیکوکاری‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: نیکوکاری محیط زیست، نیکوکاری توانمندی علمی، نیکوکاری از طریق مهارت افزایی، حمایت از کودکان و خانواده‌های نیازمند، نیکوکاری محله‌ای، نیکوکاری آموزشی، نیکوکاری تأمین و تضمین غذای سالم، نیکوکاری از طریق مشاوره‌های دینی، فرهنگی و اجتماعی را می‌توان تعریف لایه‌های متنوع نیکوکاری اجتماعی دانست و باید آن لایه‌ها را شناسایی و تقویت کرد.
 
حجت الاسلام عاملی با تاکید بر اینکه نیکوکاری مردمی عرصه مهمی است، تصریح کرد: می‌طلبد برای کارهای داوطلبی مردمی تلاش شود. تسهیل گری در حوزه نیکوکاری و وقف اجتماعی را بسیار مهم است و متأسفانه امروز مصوبه داریم اما در اجرای آن با مشکل روبرو هستیم، برای مثال در استفاده از مالیات، تعیین ضوابط حقوقی لازم برای کمک به دیگران، امکان ارائه خدمات بدون مالیات، دانش افزایی عمومی در حوزه امور خیر باید مشکلات را رفع کرد.
 
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه علم نور است و خود یک خیر ماندگار به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: این خیر ماندگار از گذشته وجود داشته و سنت وقف علمی در ایران، تاریخی به وسعت تاریخ تمدن ایران دارد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر