اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

مسابقات بین المللی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

تاکید بر تولید دانش تخصصی و اصلاح الگوی حکمرانی  امر خیر

تاکید بر تولید دانش تخصصی و اصلاح الگوی حکمرانی امر خیر

رئیس سومین همایش خیر ماندگار در سخنانی بر تولید دانش تخصصی امر خیر و مشارکت اجتماعی، تربیت نیروی متخصص، اصلاح الگوی حکمرانی امر خیر در سطح کلان و ترویج و فرهنگ‌سازی امر خیر تاکید کرد.

 چهارشنبه 13 اسفند 1399   167  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه،سومین همایش خیر ماندگار با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه،
حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فعالان عرصه امور خیر و کارآفرینی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم محمد صالح طیب‌نیا رئیس سومین همایش خیر ماندگار و مدیرعامل بنیاد خیریه آلا با ارائه گزارشی از تاریخچه وقف در کشور ایران، اظهار کرد: وقف تاریخچه بسیار قدیمی دارد و از زمان پیامبر اکرم(ص) نهادهای آن شکل گرفته است، در برهه‌ای زمان تدابیری مثل خمس، زکات، قربانی و... بسیار در بلاد اسلامی توسعه پیدا کرد و به بخشی از زندگی مردم‌ تبدیل شد. بسیاری از شهرهای کشور ما کلا موقوفه است و همه مردم شهر از منافع وقف بهره می‌بردند.

وی ادامه داد: بسیاری از متفکران قرن۲۱ را توسعه سازمان‌های مردم نهاد قرار دادند به این معنا که دولت‌ها تسلط‌شان رو به افول است و نهادهای خصوصی کارایی کافی را ندارد، اما بخش سوم یعنی سازمان‌های مردم نهاد کارایی بیشتر و روند اقتصادی بهتری خواهند داشت.

طیب‌نیا تاکید کرد: تعداد سازمان‌های مردم نهاد در دنیا بیش از ۱۰میلیون است که بیشتر آنها پس از سال ۲۰۰۰میلادی شکل گرفته است، هند، آمریکا و سپس چین در رتبه‌های اول سازمان‌های مردم نهاد هستند، در ایران هم در یک دهه اخیر این سازمان‌ها رو به رشد است. تعداد خیریه‌ها در ایران نیز براساس آمار رسمی ۱۵هزار عدد است، البته این آمار وزارت کشور است اما بسیاری از مراکز خیریه ما مثل موقوفه‌ها و مساجد که دولتی نیستند در این آمار قرار ندارند که با احتساب آنها آمار به ۲۰۰هزار مرکز خیریه می‌رسد.

وی یادآور شد: پنجمین اقتصاد جهان را سازمان‌های مردم نهاد در اختیار دارد، امروز یکی از مشکلات جوامع و حتی ایران اشتغال است، سازمان‌های مردم نهاد در کشوری مثل هلند ۱۴درصد شاغلین را در بر می‌گیرند که حقوق‌بگیر هستند، البته این جدای از ۱۲میلیون نفری هستند که داوطلبانه کار می‌کنند.

طیب‌نیا با بیان اینکه در سال ۲۰۱۶ در آمریکا ۱۲میلیون نفر در سازمان‌های مردم نهاد مشغول به فعالیت شدند که حقوق نیز دریافت می‌کنند، تصریح کرد: البته بیشتر ثروتمندان بزرگ دنیا امروز یک سازمان خیریه دارند که این یک قدرت را برای آنها ایجاد کرده است و این نقش‌غیرنیکوکارانه خیریه‌های بزرگ در دوران معاصر یک چالش است، این باعث شده که آن خوشبینی سابق که وجود داشت مورد تردید قرار بگیرد.

وی افزود: امروز خیریه‌هایی با اثربخشی بالا در حوزه پژوهش، سیاست‌گذاری، تکنولوژی، آموزش و حوزه سلامت وجود دارند، ما در امر خیریه در قسمت کلان با چالش‌هایی چون وابستگی تحولات اجتماعی و فرهنگی کشورها به یکدیگر، عدم جداسازی خیریه‌ها از سایر نهادهای مدنی، کاهش اقتدار دولت‌ها و افزایش قدرت نهادهای مردمی، سرعت بالای تحولات اجتماعی و در عین حال پیچیده شدن مسائل جوامع و اثربخشی بالای فعالیت خیریه‌ها مواجه هستیم.

طیب‌نیا ابراز کرد: در ایران نیز امور خیر با چالش‌های حکمرانی، عدم شناخت نخبگان از حوزه خیریه، فقدان نهاد واحد جهت سیاست‌گذاری، فقدان نهاد صدور مجوز، ضعف و ناکارآمدی و عدم آمار دقیق از اتفاقات مرتبط با امور خیر روبرو است. با این وجود برای عصر جدید باید تولید دانش تخصصی امر خیر و مشارکت اجتماعی، تربیت نیروی متخصص، اصلاح الگوی حکمرانی امر خیر در سطح کلان و ترویج و فرهنگ‌سازی امر خیر و مشارکت‌های اجتماعی را مدنظر قرار دهیم.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر