اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

ولایت و امامت

طرح سلامت

مهر تحصیلی

شمیم خدمت

مسابقات داخلی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

وقف توانایی جامعه را برای کاهش فاصله طبقاتی بالا می‌برد

وقف توانایی جامعه را برای کاهش فاصله طبقاتی بالا می‌برد

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه وقف، در اسلام یک نهاد حقوقی کاملا مشخص و قابل اعتنا است، گفت: این نهاد حقوقی توانایی جامعه را برای کاهش فاصله طبقاتی در جامعه بالا می‌برد و مسیری است که چنانچه طی شود همه از آن بهره‌مند می‌شود

 پنج شنبه 14 اسفند 1399   239  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه از استان خوزستان همایش ملی «وقف و توسعه اجتماعی با تأکید بر قرآن و روایات« و «همایش ملی چالش‌ها و راهکارهای توسعه بقاع متبرکه به قطب فرهنگی» امروز پنج‌شنبه ۱۴ اسفندماه به صورت مجازی در اداره کل اوقاف و امور خیریه خوزستان برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در این همایش مجازی، یکی از راه حل‌های مشکلات اجتماعی در اسلام را بحث وقف، عنوان کرد و گفت: در تعریف وقف گفته شده است: «و هُوَ الوَقْف تَحبیسُ العین وَ تَسْبِیل الْمَنفَعَه» وقف به معنی حفظ عین مال و واگذاری منافع آن در راه امور خیریه است. اگر فردی بخواهد از ثروت خود در این دنیای محدود استفاده ببرد، این ثروت همچنان که عمر فرد به پایان می‌رسد، تمام می‌شود و دیگران آن را تصاحب خواهند کرد، ولی اسلام مردم را تشویق کرده است که صدقه بدهید و انفاق کنید: «إِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَاءِ وَالْمَسَاكِينِ»(توبه، ۶۰).
وی اظهار کرد: در قرآن کریم به این تعبیر بلند برمی‌خوریم که می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ»(توبه، ۱۱۱) خدا خریدار است و این خرید به مفهوم این است که گیرنده خدا است. اگرچه شخص با نیت خود رابطه مالکانه خود را قطع می‌کند، ولی همان شارع فرموده است که واقف هر چه نیت کرده است، باید عمل شود.
خاموشی با بیان اینکه وقف، در اسلام یک نهاد حقوقی کاملا مشخص و قابل اعتنایی است، گفت: این نهاد حقوقی توانایی جامعه را برای مدیریت و کاهش فاصله طبقاتی در جامعه بالا می‌برد و مسیری است که چنانچه طی شود همه از آن بهره‌مند می‌شود.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با تصریح به اینکه با وجود شرایط امروز کرونا و تحریم، دهک‌های پایین جامعه دچار شرایط سختی شده و هزینه و درآمد آنها با یکدیگر سازگار نیست، گفت: اگر از دهک‌های بالای جامعه، هر خانواده، یک خانواده از دهک پایین را تحت پوشش خود قرار دهد، حتماً تساوی در جامعه برقرار خواهد شد.
وی گفت: بنابراین وقف یک نهاد حقوقی و مدنی دارای سابقه بس شگرف در ایران و دیگر کشورهای اسلامی است که هدف آن رسیدگی به مردم به نیت قربة الی الله است و روش ائمه(ع) نیز چنین بوده است. ان شاالله بتوانیم نهاد وقف را در جامعه و برای سال‌های پیش رو تقویت کنیم، کما اینکه مردم، آن را تقویت و حمایت می‌کنند. وقف می‌تواند نهاد موثری برای کاهش فاصله طبقاتی در جامعه باشد. امیدواریم نتیجه این سمینار در منطقه خوزستان موثر و در کل کشور دارای بهره‌وری بالا باشد.
گفتنی است؛ این همایش با مشارکت معاونت فرهنگی و اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خوزستان و دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.


برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار