اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

مسابقات بین المللی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

اجرای صد در صدی مصوبات ستاد مقابله با کرونا در بقاع متبرکه قم/ ارتقاء رتبه اوقاف قم به ۲ کشوری

اجرای صد در صدی مصوبات ستاد مقابله با کرونا در بقاع متبرکه قم/ ارتقاء رتبه اوقاف قم به ۲ کشوری

مدیرکل اوقاف استان قم گفت: از نخستین روزهای شیوع کرونا در ایران، تمام مصوبات ستاد ملی و استانی مقابله با این بیماری مو به مو در بقاع متبرکه اجرایی شده‌اند.

 پنج شنبه 14 اسفند 1399   160  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه از استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری در ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار کرد: سه مسئله اساسی در ارتباط با بقاع متبرکه حائز اهمیت است، علیرغم اینکه در بقاع هم بحث زیارت و هم بحث دفن اموات را داشتیم برخی اصرار داشتند که اموات کرونایی را در صحن حرم‌های مطهر امامزادگان دفن کنند که اینگونه مسائل برای ما چالش‌برانگیز بود؛ در عین حال تلاش زیادی کردیم که پروتکل‌های بهداشتی را حتما رعایت کنیم و از نخستین روزهای شیوع کرونا در ایران، تمام مصوبات ستاد ملی و استانی مقابله با این بیماری را مو به مو اجرایی کردیم.
وی افزود: بررسی‌های میدانی هم نشان می‌دهند که اماکن متبرکه کمترین نقش را در شیوع بیماری داشته‌اند چرا که هم پروتکل‌ها به خوبی رعایت شده‌اند و هم اقدامات فرهنگی خوبی صورت گرفته است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه طی یک سال گذشته هیچ تربت‌خانه‌ای در قم باز نشده و یک نفر پای ضریح امامزادگان حاضر نشده است گفت: تنها در روزهایی که ستاد استانی مقابله با کرونا اعلام کرده بود و شرایط مساعد بود، فضای روباز و صحن بقاع به روی مردم باز شدند.
وی ادامه داد: اوقاف و امور خیریه استان قم طی این مدت طرح‌های اجتماعی گسترده‌ای را به مرحله اجرا درآورده است؛ نخستین مورد طرح مهر تندرستی است که شامل ویزیت و ارائه داروی رایگان به نیازمندان و با محوریت بقاع متبرکه می‌شود.
اسکندری با بیان اینکه این طرح با همراهی سازمان بسیج جامعه پزشکی استان قم اجرایی شد گفت: سپاه و بسیج به خوبی وارد میدان شدند و پزشکان جهادی را پای کار آوردند، این پزشکان ویزیت رایگان انجام می‌دادند و داروی رایگان هم از محل عواید موقوفات در اختیار نیازمندان قرار گرفت.
مدیرکل اوقاف استان قم با اشاره به راه‌اندازی درمانگاه سیار برای روستاهایی که به درمانگاه و بیمارستان دسترسی ندارند خاطرنشان کرد: این اقدام هم به همت اوقاف استان انجام شد و پزشکان جهادی و بسیجی هم پای کار بودند ضمن اینکه طی این مدت برخی دستگاه‌های پزشکی هم از محل عواید موقوفات و همراهی خیرین برای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خریداری و تحویل داده شد.
وی گفت: تجلیل از 150 نفر از پرستاران که به بیماران کرونا خدمت‌رسانی می‌کردند، توزیع غذای گرم (90 هزار پرس) بین بیماران و افراد نیازمند، کمک به بیماران کم برخوردار (300 میلیون تومان برای دو هزار نفر)، کمک به مستمندان و آسیب‌دیدگان شیوع کرونا (15 میلیارد ریال)، عدم اخذ اجاره از برخی مراکز تجاری موقوفه، آزادی 27 زندانی جرایم غیر عمد از محل عواید موقوفات، کمک‌های نقدی و غیر نقدی به گروه‌های جهادی و توزیع بسته‌های معیشتی، از جمله اقدامات اوقاف استان قم طی یک سال اخیر بوده است.
اسکندری با اشاره به اجرای طرح پیوند آسمانی در قم عنوان کرد: در این طرح جهیزیه 114 زوج جوان با اعتباری بالغ بر 30 میلیارد ریال تامین شد.
وی به اجرای طرح مهر تحصیلی در قم اشاره و خاطرنشان کرد: در این طرح به دانش‌آموزان نیازمند کمک‌های غیر نقدی ارائه شد که میزان آن حدود 280 میلیون تومان بوده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: در طرح بسته‌های معیشتی، 20 هزار بسته طی هشت مرحله در سطح استان قم توزیع شده است.
وی با بیان اینکه طرح شمیم خدمت نیز با هدف اشتغالزایی به همت اوقاف و با همراهی بسیج و سپاه اجرایی شده است گفت: کارگاه‌های آموزشی این طرح با محوریت بقاع متبرکه برپا شده‌اند و محصولات آنها به صورت تضمینی خریداری می‌شود.
اسکندری تصریح کرد: مجموع ریالی خدمات‌رسانی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان طی یکسال گذشته، حدود 20 میلیارد تومان بوده است همچنین با وجود همه محدودیت‌ها و مشکلاتی که وجود داشته، رتبه اداره کل اوقاف استان از ۱۷ به رتبه دوم ارتقاء پیدا کرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر