اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

مسابقات داخلی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

صددرصد اهداف ثبتی سازمان اوقاف در سال 99 محقق شد/قنوات وقفی کشور را احیا می‌کنیم

صددرصد اهداف ثبتی سازمان اوقاف در سال 99 محقق شد/قنوات وقفی کشور را احیا می‌کنیم

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از احیای قنوات وقفی کشور خبر داد و گفت: در سال گذشته توانستیم به اهداف ثبتی در کلان کشور برسیم و صد درصد این برنامه ها محقق شده است.

 دوشنبه 23 فروردین 1400   137  0      
به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه از استان گلستان، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی در نشست با امنای موقوفات و منتخب اصحاب وقف استان گلستان با اشاره به آنکه در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داریم، اظهار کرد:  پیامبر مکرم اسلام (ص) در در آخرین جمعه ماه شعبان و در آستانه حلول ماه مبارک رمضان برای مسلمانان خطبه خواند و فرمود:  (رمضان) ماهی است که در آن به میهمانی خدا دعوت شده اید و از شایستگان کرامت الهی قرار داده شده اید، نفسهایتان در آن تسبیح است و خوابتان در آن عبادت و عملتان در آن پذیرفته و دعایتان در آن مورد اجابت است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه  ادامه داد: در فراز دیگری در خصوص ماه مبارک رمضان پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند « شیاطین را می‌بندند شما به حالات خودتان در روزهای اول ماه مبارک رمضان توجه کنید».


خاموشی یادآور شد: در دعای قنوت نماز عید فطر نیز می خوانیم: بهترین چیزی را که بندگان صالح خدا از او طلب می‌کنند، به ما عطا کن، و از آنچه که بندگان مخلص خدا، به خدا پناه می‌برند، ما نیز به خدا پناه می‌بریم. آنچه که شما خواسته‌ اید، رضای خداست، تقرّب به خداست، توفیق عمل برای خدا و توفیق عبودیّت الهی است.


وی در بخش دیگری از سخنانش به رشد ارقام منابع استحصالی در اوقاف اشاره کرد و گفت: رشد منابع خوبی را در اوقاف و امور خیریه استان گلستان شاهد هستیم ولی برای ما قانع کننده نیست. باید معوقات را دریافت کنیم و رژیم اجاره داری را تغییر دهیم و برای مثال زمین موقوفه زراعی بیش از 10 هکتار اجاره داده نشود و خود امین می تواند با مدیریت خوب و اقدامات تخصصی  درآمد بیشتری از این اراضی کسب کند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه  متذکر شد: در اجاره داری موقوفات می توانیم در خصوص مکان های تجاری و مسکونی و خدماتی به صورت تخصصی عمل کنیم و تفاوت هایی در این موقوفات قائل شویم و این تفاوت ها ضرب آهنگ ورود ما را در کل کشور بالا برده است.

حجت الاسلام خاموشی ابراز داشت: در گذشته فاصله معناداری از اجارات معوقه تا اجارات تنظیم شده داشتیم ولی این فاصله را در سازمان اوقاف و امور خیریه کاهش دادیم. در دل هزینه ها برای موقوفات به موضوع اجرای نیات واقفان توجه شده و باید به صحت اجرای نیات تکیه کنیم.


رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین یادآور شد: در سال گذشته اعلام کردیم که 50 درصد از درآمدهای اجاره از موقوفات باید برای حفظ عین موقوفات صرف شود و این به معنای آن است که اراضی موقوفه رها نشود و اگر چاه آبی دارد احیا شود و اگر ساختمانی است نباید مندرس شود و باید به وضعیت آن رسیدگی شود.

حجت الاسلام خاموشی افزود: اعتقاد دارم در تاسیساتی مثل بیمارستان و کارخانه های صنعتی و موقوفاتی از این دست باید در هنگام افتتاح اتاق تحقیق و توسعه شکل بگیرد و برای صرف هزینه 50 درصدی برای حفظ عین موقوفه اقدام شود و از نظر ما این رقم به عنوان ضرورت اولیه حفظ وقف به شمار می رود.

وی گفت: وقف باید ابتدا حفظ شود و سپس باید به فکر افزایش درآمدهای آن باشیم، گاهی برای حفظ موقوفه باید در دعاوی حقوقی هزینه کنیم و یا باید سند تک برگی برای موقوفه تهیه شود و اسناد کاداستر و سند بنچاقی را باید  تبدیل به سند تک برگی کنیم که این موارد مستلزم هزینه است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: در سال گذشته توانستیم به اهداف ثبتی در کلان کشور برسیم و صددرصد این برنامه ها محقق شده است و این به واسطه پیگیری استان ها و امین هایی است که به کمک سازمان اوقاف آمدند.

حجت الاسلام خاموشی بابیان اینکه برای حفظ موقوفات باید ابتدا هزینه کنیم، تاکید کرد: اگر موقوفه ای دیوار ندارد به آن تعدی می شود و نیاز است دیوار کشی کنیم .باید حد موقوفات مشخص شود تا مورد تعدی و دست اندازی قرار نگیرد.

وی خاطرنشان کرد: قنوات زیادی در برخی استان ها داریم که قنوات وقفی هستند و برای  ده ها و یا صده ها سال مورد استفاده قرار گرفته و باید برای احیا و حفظ قناتها هزینه کنیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: چون در طول سال ها هزینه ای از محل درآمد قنوات برای حفظ قنوات نشده از منابع دیگری به این منظور عمل کردیم و این مهم هزینه های زیادی در بر دارد ولی احیای قنوات بسیار حائز اهمیت است و گامی در جهت تحقق شعار سال و منویات مقام معظم رهبری است.

حجت الاسلام خاموشی گفت: «تولید، مانع زدایی‌ها و پشتیبانی‌ها» شعاری است که مقام معظم رهبری برای سال مطرح کردند و کارکرد وقف نیز این مهم است و وقف می تواند مخاطب مستقیم این شعار باشد چون دارای زیرساخت و عرصه است و این زیرساخت ها باید در خدمت تولید و  رفع موانع به کار گرفته شود و  سپس پشتیبانی از تولید داشته باشیم تا بتوانیم رقم تولید را بالا ببریم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه  تاکید کرد: امین یکی از موقوفات در سطح کشور عنوان می کند که 20 هکتار عرصه موقوفه را به کشت انگور اختصاص داده و  در سه سال آینده درآمد این موقوفه به 15 میلیارد تومان می رسد و قطعا اگر هزینه های لازم برای ایجاد استخر و کشت نهال و یا مطالعات لازم برای اجرای این پروژه به صورت عملی انجام نمی شد این اتفاق نمی افتد .

وی ابراز داشت: در یکی از استان ها بیان شد که یکی از موقوفات سه میلیارد تومان درآمد داشت و در بازه سه ساله درآمد آن به 22 میلیارد تومان رسیده است و پیشنهاد ما این است که برای بهینه سازی مجموعه و باغات هزینه کنیم تا درآمدهای آن افزایش یابد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: قطعا واقفان همه تذکر به حفظ وقف دارند و لذا  تملک اعیانی موقوفات را از دستور کار خارج کردیم و برخی بیان می کردند که اگر تملک اعیانی وقف را نداشته باشیم وقف می خوابد ولی دیدیم که نه تنها اینگونه نشد بلکه وقف ارزش پیدا کرد و اعتماد مردم را توانستیم جلب کنیم.

حجت الاسلام خاموشی در ادامه تاکید کرد: اگر وقف با این نگاه جلو پیش برود موقوفاتی داریم که می تواند به کمک صنایع زمین گیر برود و نمونه آن در یکی از دامداری هایی است که به همت وقف در استان گلستان احیاء شد و مفتخر هستیم که یک بار از هزاران بار بر زمین مانده را توانستیم برداریم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: در مانده اعتبارات سال گذشته استان ها دیگر به سرجمع نگاه نمی کنیم و اعتبارات مازاد را در اختیار استان قرار می دهیم و استان با تفاهمنامه مشترک با سازمان اوقاف و امور خیریه می تواند این اعتبارات را  در پروژه های مختلف صرف کند تا چرخ وقف سرعت بگیرد و قدرت پیدا کند.

حجت الاسلام خاموشی به ماده پنج وقف اشاره کرد و گفت: در سطح استان گلستان رقباتی داریم که کسر مشاعی هستند و تقاضا داریم بلوک بندی در مرکز جدی گرفته شود و تعداد امین ها در سطح استان افزایش یابد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تاکید کرد: اراده قانون گذار بر این است که جریان وقف صف و ستاد داشته باشد و توسط مردم یا امین های مختلفی مدیریت شود و نظارت آن برعهده اوقاف باشد.

حجت الاسلام خاموشی همچنین تصریح کرد: در بحث امین در سازمان اوقاف و امور خیریه  به جد وارد شدیم و در روز گذشته در استان خراسان شمالی دو گزارش از سوی امین ( هیئت امنا موقوفات) ارائه شد که به همت این امینان وقف های جدیدی شکل گرفته  شده و اجارات موقوفات به روز شده است و امین دیگری در این استان نیز بیان کرد که چه دعاوی و مشکلات را از پیش روی موقوفات برداشته است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین امین های موقوفات در اشتغال، رسیدگی تخصصی و به کارگیری دیگران در موقوفات و بهره گیری از ظرفیت محلات ورود پیدا می کنند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تاکید کرد: به اعتقاد بنده سازمان اوقاف در استان ها می تواند روز به روز و سال به سال منابع خود را تقویت کند و این منابع را در اختیار نظام فکری وقف و نظام اداری قرار دهد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار