اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

مسابقات داخلی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

ساختمان جدید بنیاد فرهنگی البرز افتتاح شد/ دکتر خاموشی: با علم می‌توانیم از تحریم خارج شویم

ساختمان جدید بنیاد فرهنگی البرز افتتاح شد/ دکتر خاموشی: با علم می‌توانیم از تحریم خارج شویم

رئیس سازمان اوقاف با بیان اینکه با علم می‌توانیم از تحریم خارج شویم، گفت: «جایزه علمی» در ایران اسلامی، سوابق بسیار زیادی دارد و با نام‌های مختلفی مطرح شده اما همگی هدفی مشترک دارند.

 سه شنبه 24 فروردین 1400   308  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی؛ رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در مراسم افتتاح ساختمان مرکزی بنیاد فرهنگی البرز با تبریک حلول ماه مبارک رمضان اظهار کرد: نسل جوان باید این مکان را رونق و توسعه دهد و روزبه‌روز بر فروغ و تلألؤ آن بیفزاید. موقوفه البرز برای «جایزه علمی» وقف شده است؛و جایزه علمی به گونه‌ای است که در ایران اسلامی سوابق زیادی دارد. به عنوان مثال ما جایزه المصطفی نیز داریم که قدیمی‌ترین و قوی‌ترین جوایز در جمهوری اسلامی ایران است. همچنین، جوایز ادبی و علمی فراوانی با نام‌های دیگر داریم که تمامی این جوایز جهت مشترکی با عنوان تقویت بنیه علمی در ایران اسلامی دارند.
وی افزود: هنگامی که سوابق موقوفه علمی را مطالعه کردم، متوجه شدم که این واقف خیراندیش پیشرفت و تعالی کشور را به صورت خیلی دقیقی در نیت وقفی خود هدف‌گیری کرده است. امام کاظم(ع) فرمودند: «يا هِشامُ، إنّ العَقلَ معَ العِلمِ فقالَ؛ ای هشام! خرد با دانایی همراه است»‌. خداوند متعال در قرآن کریم فرمود: «وَلا يَعْقِلُهَا إِلَّا الْعَالِمُونَ؛ تفکر با علم رشد پیدا می‌کند». با علم می‌توانیم از تحریم خارج شویم؛ می‌توانیم با همین نخبگان و جوانان با انگیزه در مقابل نظام سرمایه‌داری دست پر باشیم و بایستیم.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: هر فردی که بخواهد در شاخه‌های مختلف علمی فکری بازتر و تعقلی عمیق‌تر داشته باشد، باید عالم و آگاه و با مقدمات آشنا باشد و علاوه بر اینکه مؤلفه‌های علم را دقیقا به یاد داشته و موضوعات را با هم مخدوش نکند، دقت نظر نیز داشته باشد. پس هدفی که مرحوم البرز در نظر گرفته، تعالی کشور، جمهوری اسلامی و مردم در جهان معاصر و جهان پیش روست.
 
خاموشی تصریح کرد: اگر ما گرفتار تحریم‌ها هستیم، به این دلیل است که علم در هیچ کشوری انحصار ندارد و ما با علم می‌توانیم از تحریم‌ها خارج شویم. مخترعان، مکتشفان، دانشمندان و جوانان ما و کسانی که به واسطه آن‌ها در قبال نظام استکباری غرب دست‌پر می‌شویم، همین نسل جوان پراستعداد و دارای اندیشه‌ای هستند که ما را به اهداف خود نزدیک می‌کنند.
 
وی همچنین یادآور شد: امیدواریم موقوفه البرز بتواند سرآمد این جوایز باشد؛ ‌چراکه نیت واقف آن نیز چنین بوده است. امروز در حال افتتاح فضای کالبدی بنیاد فرهنگی البرز هستیم اما بارگذاری این فضای کالبدی باید تعریف خود را پیدا کند. بنده در سال گذشته مطرح کردم که جایزه منحصر به یک نقدینگی در جلسه تعیین نفرات برتر نیست و ما می‌توانیم کمک دیگری کنیم و جایزه را استمرار بخشیم؛ به این جهت که فردی که به اختراعی دست یافته، اندک اندک رونق اقتصادی پیدا کند و از زندگی علمی خود لذت ببرد.
 
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان تصریح کرد: موقوفه البرز ما را بر این داشته که برای واقفان جدیدی که به سراغ ما می‌آیند، وقف علمی و شاخه‌های جدید را پیشنهاد دهیم. طبق همین برنامه، طی چند روز گذشته موقوفه‌ای در تهران، وقف علمی شد. ما باید سعی کنیم که جریان علم‌آموزی را منحصر به مدرسه نکنیم و ضمن تعالی‌بخشی به این جریان، نیت واقفان را به شاخه‌های مختلف علمی توسعه دهیم که خوشبختانه امروز این مسئله از استقبال بسیار خوبی برخوردار است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار