اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

مسابقات داخلی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

هزینه 459 میلیارد تومانی سازمان اوقاف برای مقابله با کرونا/ اجرای طرح «شمیم خدمت» از اولویت‌های سازمان اوقاف است

هزینه 459 میلیارد تومانی سازمان اوقاف برای مقابله با کرونا/ اجرای طرح «شمیم خدمت» از اولویت‌های سازمان اوقاف است

گفتگو با رضا معممی مقدم مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف

 یک شنبه 29 فروردین 1400   306  0      

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف اجرای طرح «شمیم خدمت» را از اولویت‌های این سازمان عنوان کرد و گفت: جمع کل هزینه سازمان اوقاف برای مقابله با کرونا 4,596,959,048,073 ریال بوده است.

رضا معممی مقدم؛ مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های این سازمان در گفتگویی درباره اقدامات، عملکرد و فعالیت‌های این اداره کل در سال 99 اظهار کرد: مجموع موقوفات کشور 207 هزار و 327 و تعداد نیات 306 هزار و 920 است؛ این اداره کل در سال گذشته، فعالیت‌های متنوعی را برای بهره‌وری هرچه بهتر از این موقوفات انجام داده است.

وی تصریح کرد: راه‌اندازی و فعال‌سازی 801 واحد اجتماعی در مراکز افق بقاع متبرکه با اولویت ارائه خدمات اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی و همچنین اجرای نیات واقفین با موضوع طلاب و مدارس علوم دینی به‌صورت خدمات‌دهی به طلاب و مدارس علوم دینی در قالب طرح مائده آسمانی، نمونه‌ای از فعالیت‌های متنوع ما در سال 99 بوده است.

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: خدمات‌دهی به هیئات مذهبی در قالب طرح شمیم حسینی و اجرای نیات واقفین با موضوع عزاداری و تعزیه و اطعام سیدالشهدا (ع) و سایر مراسم تعظیم شعائر مرتبط با معصومین علیم‌السلام از دیگر فعالیت‌های ما در سال قبل بوده است.

معممی مقدم خدمات‌دهی به دانش‌آموزان در قالب طرح مهر تحصیلی و اجرای نیات واقفین با موضوع کمک به دانش‌آموزان واجد الشرایط را از دیگر فعالیت‌های اداره کل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف عنوان کرد و افزود: پیگیری تحقق تفاهم‌نامه همکاری فیمابین سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان تبلیغات اسلامی برای امور یک هزار و 53 روحانی مستقر از نیات مرتبط، از دیگر فعالیت‌های ما در سال قبل بوده است.

وی راه‌اندازی واحد اجتماعی مراکز افق در بقاع متبرکه، اجرای نیات موقوفات غیر مقید با اولویت بقاع مجری طرح افق، استفاده از ظرفیت‌های تشکل‌های مردمی در فعالیت بقاع متبرکه، توانمندسازی ارکان بقاع در مدیریت آسیب‌های اجتماعی، تقویت مشارکت مجاوران و زائران بقاع متبرکه در راستای مقابله ایجابی با آسیب‌های اجتماعی، بسترسازی حضور و مشارکت فعال جوانان و نیروهای متعهد و ارزشی و 576 گروه جهادی در عرصه فعالیت‌های اجتماعی بقاع متبرکه را از اقدامات اداره کل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه در مقابله با آسیب‌های اجتماعی برشمرد.

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه در خصوص هزینه‌های انجام شده برای مقابله با کرونا گفت: مجموعه هزینه کرد سبدهای غذایی 396495494573 ریال، مجموعه هزینه کرد سبدهای بهداشتی 193,494,553,500 ریال،مجموعه هزینه کرد دارو و درمان 24,769,000,000 ریال،مجموعه هزینه کرد کمک به بیمارستان‌ها و دانشکده علوم پزشکی 57,942,000,000 ریال، مجموعه هزینه کرد تجهیزات پزشکی 47,320,000,000 ریال شامل تهیه و اهداء تجهیزات پزشکی اعم از وقف آمبولانس، کپسول اکسیژن، دستگاه وینتیلاتور، دستگاه اکسیژن ساز، دستگاه کمک تنفسی و یک دستگاه c‏-pap ... به بیمارستان‌های درگیر کرونا بوده است.

معممی مقدم تاکید کرد: جمع کل هزینه برای مقابله با کرونا 4,59,959,048,073 ریال بوده است و با رشد 57 درصدی صرف عواید موقوفات برای اجرای نیات واقفان برای نخستین بار در تاریخ سازمان اوقاف اتفاق افتاد. این مهم با توجه به هزینه‌کرد کل عواید موقوفات در سال جاری و باقی مانده این عواید در سالهای گذشته برای اجرای نیات واقفان محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح «شمیم خدمت» را به‌عنوان یکی از اولویت‌ها و کارویژه‌ها در دستور کار بوده و هست، تصریح کرد: در گام نخست با بهره‌گیری از تجربیات کارآفرینان موفق و تعامل با سازمان‌ها، نهادها، موسسات و گروه‌هایی که در زمینه آموزش حرفه و صنعت عملکرد مناسب و قابل قبولی دارند، به آموزش متقاضیان کار پرداخته شد.

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: در گام دوم تلاش شد با استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه و موقوفات مرتبط و همچنین استفاده از ظرفیت خیرین، زمینه کار و درآمد برای کارآموزان مهیا شود؛ در گام سوم نیز تلاش شد با راه‌اندازی بازارچه‌های خیریه و فروشگاه‌های ویژه، محصولات تولید شده توسط جامعه هدف در معرض فروش قرار گیرد.

معممی مقدم خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیشترین تاکید ما بر اجرای گام اول طرح یعنی آموزش بوده است که در سال جاری با توجه به وجوب پشتیبانی از تولید، اجرای عملیاتی گام‌های بعدی این ابلاغیه در دستور کار قرار می گیرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار