اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

ولایت و امامت

طرح سلامت

مهر تحصیلی

شمیم خدمت

مسابقات داخلی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

آیت الله فاضل لنکرانی: شفاف‌سازی عملکرد اوقاف زمینه‎ ساز گرایش بیشتر مردم به وقف است

آیت الله فاضل لنکرانی: شفاف‌سازی عملکرد اوقاف زمینه‎ ساز گرایش بیشتر مردم به وقف است

استاد حوزه علمیه قم گفت: شفاف‌سازی نسبت به درآمدها و هزینه‌ها در سازمان اوقاف، یکی از مهمترین عوامل افزایش اعتماد عمومی و گرایش بیشتر مردم به مسئله وقف است.

 سه شنبه 31 فروردین 1400   218  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه از استان قم، آیت‌الله محمد جواد فاضل لنکرانی در جمع مدیرکل و معاونان این اداره کل با بیان اینکه باید خداوند بزرگ را نسبت به تحولاتی که به برکت انقلاب اسلامي در مجموعه اوقاف رخ داده شکرگزار باشيم اظهار کرد: اینطور که اسناد و مدارک نشان می‌دهد قبل از انقلاب موقوفات مردم آنطور که باید و شاید درست مصرف نمی‌شد و مردم دغدغه امانتداری اوقاف را داشتند چون مسائل و احکام وقف رعايت نمی‌شد یا اگر هم می‌شد خیلی محدود بود، ولی بعد از انقلاب اوقاف در مسیری صحیح قرار گرفت.
وی افزود: گزارش فعاليت‌هاي اوقاف استان قم در سال ۹۹ و خدماتي که براي مردم انجام داده، بسیار امیدوارکننده است.
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه مردم بايد مطمئن شوند مالی را که وقف می‌کنند در همان مورد وقف صرف شده و از آثار خير دنيوي و اخروي آن بهره‌مند مي‌شوند گفت: بر این اساس هر چه بتوانید اعتماد مردم را بالا ببرید موفق‌تر خواهيد بود البته با وجود تمام تلاش‌هايي که صورت گرفته هنوز هم به خاطر آن سنگینی بی‌اعتمادی دوران طاغوت نمي‌توان گفت آثار آن جبران شده است.
وی ادامه داد: باید ایران اسلامي و مردم شیعه الگويي برای سایر کشورها شوند بر این اساس باید خیرین را شناسایی و برای وقف و انفاق، نیازهای روز جامعه را در اختیارشان قرار داد همچنین فعالیت‌های تبلیغی در حوزه وقف افزایش یابد تا افراد متمول جامعه در زمان حیات، اقدام به وقف اموالشان کنند.
فاضل لنکرانی راه ارتقای اعتماد مردم به وقف و اوقاف را عملکرد شفاف این سازمان دانست و تصریح کرد: سازمان اوقاف باید به مردم گزارش دهد که درآمدش چقدر بوده و چقدر و کجا خرج کرده است در واقع باید جامع و کامل شفاف‌سازی شود.
این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: لذا ارائه گزارش به مردم هیچ اشکالی ندارد، مگر در موارد محدودي که مصلحت نباشد یا واقف شرط کرده باشد که آن را اعلام نکنيد بنابراین معتقدیم شفاف سازی سبب می‌شود اعتماد مردم بیشتر شود.
وی با اشاره به ضرورت رعایت کامل جوانب شرعی در مورد وقف به خاطره‌ای از مرحوم آیت‌الله فاضل لنکرانی اشاره کرد و گفت: ایشان پولی را که از استان دیگری به دفتر آورده شده بود قبول نکردند و گفتند می‌دانم که موقوفات آنجا مربوط به حوزه علمیه نجف است بنابراین نباید از آن استفاده کنیم.
فاضل لنکرانی ادامه داد: وقتی مردم بدانند که ضوابط وقف به دقّت رعايت مي‌شود اعتمادشان بالا مي‌رود. مثلاً بفرماييد پولي که اوقاف در همين مسئله کرونا هزينه کرده است،‌ از درآمد کدام موقوفات بوده است. تصميم‌گيري نسبت به هزينه يک مواردي با نماينده محترم ولي فقيه است، چون اختيار آن به ولي فقيه سپرده شده،‌ ولي خيلي از موقوفات موارد مصرفش مشخص است و مي‌توان مردم را کاملاً در جريان آن قرار داد.
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به احیای بقاع متبرکه در دوران بعد از انقلاب اسلامی گفت: قبل از انقلاب و حتي قبل از این دو دهه بسياري از بقاع متبرکه به صورت مخروبه‌ای بود که استفاده درستی از آن نمی‌شد اما الان آباد شده و محلی براي عبادت و زیارت مردم شده که این خیلی مهم است.
وی تصریح کرد: لازم است در کنار خدمات معیشتی، خدمات دینی و مذهبی هم توسط سازمان اوقاف به طور گسترده مورد توجه قرار بگیرد، مثلا نشر کتاب های دینی یکی از این موارد است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار