اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

شمیم خدمت

مسابقات داخلی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

حجت‌الاسلام شیری: قم در طول تاریخ پایگاه تشیع و حامی فرزندان اهل بیت(ع) بوده است

حجت‌الاسلام شیری: قم در طول تاریخ پایگاه تشیع و حامی فرزندان اهل بیت(ع) بوده است

مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد سازمان اوقاف گفت: قم در طول تاریخ پایگاه تشیع بوده و شخصیت‌های جلیل‌القدر از اصحاب ائمه اطهار(ع)، امامزدگان و بزرگان و مراجع تقلید در این شهر سکونت داشته‌اند.

 یک شنبه 12 اردیبهشت 1400   164  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه از استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین شوزب شیری در هفدهمین ویژه برنامه «تسبیح سحر» که از جوار حرم مطهر امامزاده موسی مبرقع(ع) و به صورت زنده از سیمای مرکز قم روی آنتن رفت اظهار کرد: شهر قم در گذشته بسیار وسیع بوده و حتی تا کاشان، ری و آوه گسترش داشته است.
وی افزود: قم در طول تاریخ پایگاه تشیع بوده و شخصیت‌های جلیل‌القدر از اصحاب ائمه اطهار(ع)، امامزدگان و بزرگان و مراجع تقلید در این شهر سکونت داشته‌اند.
مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه هیچ شهری تا این حد میزبان بزرگان و گروه‌های شیعه نبوده است گفت: محدثان بزرگی در قم زیسته‌اند که ده‌ها هزار حدیث از فعالیت‌های آنها به یادگار مانده است.
وی با اشاره به برخی از شخصیت‌های حاضر در قم در طول تاریخ عنوان کرد: سلطان محمد اردهال از جمله این شخصیت‌هاست که در سال ۱۱۲ یا ۱۱۳ هجری وارد قم شده همچنین پسر امام باقر(ع) هم به قم آمدند.
شیری با بیان اینکه وجود مبارک حضرت فاطمه معصومه(س) یکی از مشهورترین امامزادگانی هستند که به قم آمدند و در همین شهر وفات یافتند و به خاک سپرده شدند گفت: امامزاده احمد بن قاسم(ع) هم یکی از مجاهدانی است که در مسیر دفاع از حق، به شهادت رسیدند و در قم مدفون هستند.
این پژوهشگر حوزه امامزادگان خاطرنشان کرد: امامزاده جعفر شهید(ع) هم به دست مغول‌ها در قم شهید شدند و هم اکنون مرقد مطهر ایشان ملجأ و پناهگاه شیعیان به شمار می‌رود.
وی به امامزاده عبدالله ابیض(ع) اشاره و بیان کرد: ایشان امامزاده‌ای صحیح‌النسب و جلیل‌القدر هستند که مزار مقدسشان در قم واقع شده است همچنین امامزادگان ابراهیم و محمد(ع) هم در سال ۴۰۰ هجری وارد قم شدند که کتاب‌های مهمی در فقه و حدیث به رشته تحریر درآورده‌اند.
شیری با بیان اینکه مردم ایران و قم در طول تاریخ همواره پشتیبان اهل بیت(ع) بوده‌اند گفت: بر این اساس دودمان ائمه اطهار(ع) هم به ایرانیان علاقمند بودند و در هنگامه سختی و دشواری ناشی از ستم خلفای بنی امیه و بنی عباس به ایران مهاجرت می‌کردند.
مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: برخی از امامزادگان حسب دستور ائمه اطهار(ع) از شهر و دیار خود کوچ و به شهرهای مختلف ایران مهاجرت کردند مثل امامزاده موسی مبرقع(ع) که به دستور برادر بزرگوارشان راهی قم شدند.
وی تصریح کرد: حتی پیش از به دنیا آمدن امام کاظم(ع)، در روایت از امام معصوم آمده که فرزند ایشان در قم مدفون می‌شوند و به شفاعت ایشان، شیعیان بسیاری به بهشت وارد می‌شوند.
شیری با بیان اینکه امامزاده موسی مبرقع(ع) خود را فدایی امام هادی(ع) کرده بودند و در هر موقعیتی به دفاع از ایشان می‌پرداختند گفت: ایشان نخستین کسی بودند که در قم، درس تفسیر و روایات اهل بیت(ع) را در قم به راه انداختند.
این پژوهشگر تاریخ و زندگی امامزادگان افزود: حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) هم جزو بزرگان و امامزادگان مشهوری هستند که با هدف ترویج مکتب اهل بیت(ع) به ایران آمدند و اکنون مرقد مطهر ایشان در شهر ری قرار دارد.
وی با بیان اینکه نور و برکت امامزادگان در هر محلی که زندگی کرده‌ و آنجا مدفون شده‌اند مشهود است گفت: به خاطر وجود این امامزادگان، بسیاری از بلایا از مردم دفع شده و خداوند نظر لطف به حامیان ائمه اطهار(ع) و فرزندان آنها می‌کند.
شیری ولایت‌مداری امامزادگان را جزو ویژگی‌های برجسته آنها دانست و تصریح کرد: در روایت از امام معصوم است که این نوع دینداری همان نوعی است که خداوند می‌پسندد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار