اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

شمیم خدمت

مسابقات داخلی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

سنت حسنه وقف باید فرهنگ سازی شود

سنت حسنه وقف باید فرهنگ سازی شود

«حسین خسروی» نماینده مردم شهرستانهای بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیرکل اوقاف استان خراسان جنوبی اظهار داشت: سنت حسنه وقف باید فرهنگ سازی شود.

 دوشنبه 13 اردیبهشت 1400   130  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امورخیریه از خراسان جنوبی، «حسین خسروی» نماینده مردم شهرستانهای بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیرکل و معاونین اوقاف و امورخیریه استان خراسان جنوبی اظهار داشت: سنت حسنه وقف باید فرهنگ سازی شود.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس با بیان اینکه نیاکان و پیشینیان ما کار بزرگی را کرده اند و با گذشتن از مال و اموال خود برای مردم و جامعه وقف می کردند، افزود: همه باید به دو موضوع در اوقاف کمک کنیم اول اینکه وضعیت فعلی موقوفات حفظ شود و مهمتر از آن اینکه فرهنگ سازی در حوزه وقف انجام شود که این باقیات الصالحاتی که نیاکان ما به جا گذاشته اند ما نیز دنباله رو آنها باشیم و این سنت حسنه را گسترش دهیم.
در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین بخشی پور با اشاره به خدمات اوقاف استان ، بخشی از مشکلات و چالش های موجود را حوزه موقوفات و بقاع متبرکه را مطرح کرد.
حجت الاسلام بخشی پور گفت: حدود ۴۰ سال است که قنات پرویزآباد شهرستان زیرکوه به دلیل خشکسالی تعطیل شده است اما متاسفانه آب منطقه ای استان هنوز کاری برای احیای این قنات نکرده است و مجوزهای لازم را برای احیا به اوقاف نمی دهد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه ادارات و سازمان و نهادهای استان اراضی اوقاف بسیاری را در اختیار دارند، افزود: در استان خراسان جنوبی هیچ کدام از این ادارات حق و حقوق وقف را پرداخت نکرده اند لذا ما نمی توانیم نیات واقف را اجرایی کنیم.
وی در ادامه بیان کرد: بسیاری از این ادارات و نهادها در زمینه پرداخت حق و حقوق وقف مقاومت می کنند به طور مثال ۱۶۸ مدرسه در اراضی وقفی ساخته شده اند اما تاکنون حق و حقوق موقوفات را پرداخت نکرده اند.
حجت الاسلام بخشی پور با اشاره به برگزاری جشنواره وقف و رسانه گفت: رسانه های استان خراسان جنوبی در جهت شرکت در این جشنواره به دنبال احقاق حق و حقوق موقوفات استان از دستگاه های اجرایی هستند و اوقاف استان مطالبات بسیاری از ادارات دارد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از محل درآمد موقوفات استان به نیازمندان کمک شده است، ادامه داد: این کمک ها در قالب تهیه بسته های غذایی، غذای گرم، گوشت قرمز و خرید تجهیزات پزشکی و تولید و توزیع ماسک بوده است.
وی در ادامه بیان کرد: اگر موقوفات استان خراسان جنوبی به روز رسانی شوند قطعا بیشتر از این می توانیم به نیازمندان استان کمک کنیم و به حل مشکلات درمان و اشتغال و تحصیل نیازمندان بپردازیم. 
حجت الاسلام بخشی پور به لزوم پرداخت حق و حقوق موقوفات توسط ادارات و نهادها اشاره کرد و گفت: در این راستا حق شرعی از گردن ادارات و دولت برداشته می شود و موقوفه به نیت خود می رسد.
مدرسه شهید فهمیده بیرجند نیازمند کمک خیرین جهت تربیت حافظان قرآن کریم
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با اشاره به مدرسه قدیمی شهید فهمیده بیرجند عنوان کرد: این مدرسه حدود سه هزار متر است و بافت بسیار قدیمی دارد و حدود ۱۰ سال است که رها شده است و با ۸۰۰ میلیون تومان می توانیم این مدرسه را جهت تربیت حافظان قرآن کریم ترمیم و بازسازی کنیم.
وی در ادامه گفت: با راه اندازی این مدرسه می توانیم حوزه های علمیه استان را تقویت کنیم و بسیاری از ادارات استان به دنبال این مدرسه هستند اما به دلیل نیت این موقوفه تصمیم گرفتیم تا در زمینه تقویت اعتقادات دینی از این موقوفه استفاده کنیم.
حجت الاسلام بخشی پور ادامه داد: این مدرسه فضای بسیار عالی برای تربیت حافظان قرآن کریم دارد و برای اجرایی کردن این موضوع نیاز به کمک خیرین و مسئولان داریم.
عدم همکاری آب منطقه ای خراسان جنوبی برای احیای قنات پرویزآباد زیرکوه
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در خصوص قنات پرویزآباد شهرستان زیرکوه گفت: حدود ۴۰ سال می گذرد که این قنات به دلیل خشکسالی تعطیل شده است و نیت آن جهت کمک و خرید به بحت ترویج کتاب و کتابخوانی به ثبت رسیده است.
وی در ادامه بیان کرد: با راه اندازی این قنات نوار مرزی استان امن تر می شود و شاهد رونق اشتغال در این منطقه خواهیم بود و به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان بسیار کمک می کند.
حجت الاسلام بخشی پور گلایه داشت: متاسفانه سازمان آب منطقه ای استان هنوز کاری برای احیای این قنات اجرا نکرده است و مجوزهای لازم را به اوقاف نمی دهد تا این قنات احیا شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در پایان به بحث امین و امنا اشاره کرد و افزود: بیش از ۳۲ امین و امنا در استان جذب شده است و بر موقوفات استان نظارت دارند اما هنوز نیروی کمی در استان داریم.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار