اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

شمیم خدمت

مسابقات داخلی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

موقوفات به‌سمت «مسائل علمی» و «کمک به فعالیت‌های دانش‌بنیان» هدایت شوند

موقوفات به‌سمت «مسائل علمی» و «کمک به فعالیت‌های دانش‌بنیان» هدایت شوند

«مینو محرز» با اشاره به کمک و یاری‌رسانی موقوفات درمانی به نظام سلامت کشور، گفت: مردم باید تشویق شوند که در زمینه علمی، وقف کنند؛ این کار در نهایت به بهتر زندگی کردن خودشان ختم می‌شود.

 شنبه 25 اردیبهشت 1400   106  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد فرهنگی البرز با هدف «اشاعه فرهنگ کشور و تجلیل از مقام علمی دانشمندان و پژوهندگان برتر ایرانی و همچنین تشویق دانشجویان و دانش‌آموزان برگزیده و نوباوگان و نوجوانان با استعداد ایرانی» در سال 1342 شمسی به‌همت مرحوم حسینعلی البرز تأسیس شد؛ براین اساس هرساله و به‌صورت مستمر «جایزه بنیاد البرز» به نخبگان علمی کشورمان اعطاء می‌شود.

پنجاه و هشتمین سال جایزه بنیاد البرز در سال 1399 در حالی برگزار شد که یکی از برگزیدگان این جایزه علمی، دکتر «مینو محرز» متخصص بیماری‌های عفونی، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران و عضو علمی ستاد ملی مقابله با کرونا بود.

دکتر محرز در گفتگویی درباره موضوع «تأثیرات موقوفات علمی در پیشرفت کشور» اظهار کرد: معمولاً فعالیت‌های خیرخواهانه در بین مردم با کمک‌های مختلف به نیازمندان تعریف ‌شده است اما اینکه پولی را به‌صورت خیرخواهانه در راستای پیشرفت علمی کشور هزینه کنیم، به‌ندرت وجود داشته است؛ مثلاً دیده بودم که اساتید دانشگاه‌ها این کار را بکنند اما اینکه یک شخص تاجر و غیردانشگاهی مثل مرحوم البرز این کار را کرده است، برایم بسیار جالب بود.

این متخصص بیماری‌های عفونی افزود: زمانیکه تماس گرفته شد که کاندیدای جایزه بنیاد البرز هستم، در خصوص فعالیت‌های این واقف خیراندیش با من صحبت کردند؛ خیلی خوشحال شدم و این مرد بزرگ را تحسین کردم؛ نخستین باری بود که مشاهده می‌کردم یک فرد اینقدر خوش فکر هست و پولی که می‌توانست خیلی کارها با آن انجام دهد را وقف پیشرفت علم کرده است؛ این واقف می‌دانست که نهایت این کارش، خیرات برای پیشرفت علم و در نهایت بهتر زندگی کردن مردم است.

محرز با بیان اینکه در کشورهای دیگر نمونه‌هایی وجود دارد که تاجرهای بزرگ، پول فراوانی را برای پیشگیری از بیماری در تمام دنیا هزینه کرده‌اند، تأکید کرد: مردم باید تشویق شوند که در زمینه علمی، وقف کنند؛ این کار در نهایت به بهتر زندگی کردن خودشان ختم می‌شود.

وی با اشاره به کمک و یاری‌رسانی موقوفات درمانی به نظام سلامت کشور، تصریح کرد: موقوفات درمانی باید از حالت صرفاً کمک‌رسانی به بیماران و ویزیت آنها به‌سمت مسائل علمی هدایت شوند؛ در حال حاضر جوان‌های نخبه‌ای در کشور فعالیت می‌کنند که می‌توانستند به خارج از کشور بروند اما در ایران ماندند و فعالیت‌های دانش‌بنیان را پیگیری می‌کنند؛ این نخبگان برای ادامه فعالیت‌های علمی خودشان کمک می‌خواهند؛ بهترین نوع وقف، کمک به اجرای چنین برنامه‌هایی یعنی وقف برای کمک به فعالیت‌های دانش‌بنیان است.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران خاطرنشان کرد: از فعالیت‌های سازمان اوقاف در زمینه درمانی تشکر می‌کنم؛ امیدوارم این سازمان در کنار این فعالیت‌های تحسین‌برانگیز در زمینه پیشرفت علم هم بیش از پیش فعالیت کند؛ اگر در کشورمان نخبگان تشویق شوند و راه برایشان باز شود، اتفاقات خوبی در زمینه نوآوری و پیشرفت کشور خواهد افتاد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار