اخبار سازمان اوقاف

گروههای اخبار
گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

شمیم خدمت

مسابقات داخلی قرآن کریم

هم اندیشی ملی

حاج قاسم سلیمانی

محمد رسول الله

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

پخش اولین قسمت از مجموعه مستند چهل‌نامه با موضوع «پیشرفت پیوند مغز استخوان در ایران»

پخش اولین قسمت از مجموعه مستند چهل‌نامه با موضوع «پیشرفت پیوند مغز استخوان در ایران»

اولین قسمت از مجموعه مستند چهل‌نامه که به همت روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه تهیه و تولید شده است،با موضوع «پیشرفت علمی و اجرایی پیوند مغز استخوان در ایران»، دوشنبه 10 خرداد از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

 دوشنبه 10 خرداد 1400   105  0      

مجموعه «چهل‌نامه»، عنوان مجموعه مستندی است که در فضای ملموس و عینی، با حضور میان اقشار و طبقات مختلف اجتماعی، به فرایند و نتایج دستاوردهای نظام اسلامی در حوزه‌های گوناگون، تخصصی، عمومی و کاربردی می‌پردازد.

رویکرد انتخاب شده، پرداختن به موضوعات مهم و گوناگونی است که شاید تا کنون کمتر به شکلی جزئی‌نگرانه و در قالب یک مجموعه منسجم به آن پرداخته شده باشد.

این مجموعه به عنوان مثال به موضوعاتی همچون خدمات بهداشت روستایی و عشایری، نقش ارتباطات مخابراتی در احیاء صنایع دستی در دورترین نقاط کشور، تلاش‌های صورت گرفته در جهت تولید تجهیرات پزشکی و داروهای بیماری‌های خاص، تغییرات بنیادین در گسترش خطوط و امکانات رفاهی و مسافرتی راه‌آهن کشور، رشد سینمای انقلاب اسلامی در حوزه حرفه‌ای و سینمای جوان و غیره می‌پردازد.

در اولین قسمت از این مجموعه که دوشنبه هر هفته از شبکه مستند سیما در معرض تماشای مخاطبان قرار خواهد گرفت به تاریخچه پیوند مغزاستخوان در ایران و پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیک این موضوع در کشور پرداخته خواهد شد.

پیوند مغز استخوان بخشی از روند درمان بیماری‌های خونی مثل: لنفوم، مالتیپل میلوما، آنمی آپالستیک،AML ، ALL  و … است که بعد از خاموشی کامل بدخیمی، به باقی‌ماندن و حفظ این وضعیت کمک خواهد کرد.

در گذشته سلول‌های بنیادی، از مغز استخوان فرد دهنده استخراج می‌گردید، اما امروزه این روش منسوخ شده است و سلول‌های بنیادی با کمک داروهایی مانندCsF-G   وارد جریان خون و جداسازی می‌شوند.

با کاربردهای جدید الگوهای درمان پیوند مغز استخوان و درمان بیولوژیکی یا ایمونولوژیک و داروهای جدید ضد سرطان و پیشرفت‌های علم ژنتیک و ساختارهای ژن‌های انسانی امیدهای تازه‌ای برای غلبه بر این بیماری به وجود آمده‌است که دانشمندان ایرانی نیز هم‌پای علم روز دنیا از این امر غافل نبوده و نیستند.

لازم به ذکر است که ایران در زمینه پیوند مغز استخوان پس از ایتالیا (از نظر تعداد پیوند) دومین کشور در جهان است و عوارض روش پیوند استخوان ایران از مراکز پیشرفته خارجی کمتر است.

یادآوری می‌شود، برنامه چهلنامه که در روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه تهیه و تولید شده است، دوشنبه هر هفته ساعت 15:30 دقیقه از شبکه مستند سیما پخش خواهد شد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار